Carl Zeiss Vario-Tessar T* E 16-70 mm f/4 ZA OSS

Autor: Michal Grzegorczyk

27 Sierpień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar T* E 16-70 mm f/4 ZA OSS może się stać atrakcyjnym "zamiennikiem kita" do aparatów z mocowaniem Sony E. Oferuje stałe światło f/4, wygodny zakres ogniskowych oraz stabilizację obrazu.

Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar T* E 16-70 mm f/4 ZA OSS oferuje uniwersalny zakres ogniskowych (ekwiwalent 24-105 milimetrów), stałe światło f/4 oraz stabilizację obrazu OSS. Jego konstrukcja optyczna to 16 elementów ustawionych w 12 grup. Producent chwali się jedną soczewkę AA (Advanced Aspherical), którą połączono z trzema zwykłymi soczewkami asferycznymi, uzyskując zmniejszenie wymiarów i wagi obiektywu bez pogorszenia jakości obrazu. Sprawdzone powłoki Carl Zeiss T* mają za zadanie ochronę przed powstawaniem flar i blików.

Więcej wiadomości na temat tej konstrukcji można znaleźć w specyfikacji i informacji prasowej:

NazwaCarl Zeiss Vario-Tessar T* E 16-70 mm f/4 ZA OSS
Typzoom
Konstrukcja
  • 16 elementów w 12 grupach
  • 1 soczewka "Advanced Aspherical", trzy soczewki asferyczne
Stabilizacja obrazutak
Autofokustak
Ogniskowa16 - 70 mm
Otwór maksymalnyF4
Dystans min.0,35 m
Kąt83 - 23 stopni
Przesłonaf/4 - f/22, 7 listków
MocowanieSony E (NEX)
Powiększenie0.23 x
Filtr55 mm
OsłonaALC-SH127
Obudowametalowa
Wymiary66,6 x 75 mm
Waga308 g
Artykuł na FotopolisCarl Zeiss Vario-Tessar T* E 16-70 mm f/4 ZA OSS

Carl Zeiss Vario-Tessar T* E 16 - 70 mm F4 ZA OSS (SEL1670Z)

Ten niewielki i poręczny obiektyw zmiennoogniskowy pozwala użytkownikom aparatów Alpha z mocowaniem typu E poznać w praktycznym działaniu słynną optykę Carl Zeiss. Dzięki wygodnemu, 4-krotnemu zoomowi (24 - 105 mm w przeliczeniu na format małoobrazkowy) obiektyw SEL1670Z idealnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, przy fotografowaniu krajobrazów, wykonywaniu portretów i spontanicznym utrwalaniu chwil z życia.

Obiektyw odznacza się dużym kontrastem i wysoką rozdzielczością w pełnym zakresie ogniskowych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii jedną soczewkę AA (Advanced Aspherical) połączono z trzema zwykłymi soczewkami asferycznymi, uzyskując zmniejszenie wymiarów i wagi obiektywu bez pogorszenia jakości obrazu. Powierzchnie optyczne są pokryte cenioną powłoką Carl Zeiss T*. Osłabia ona odblaski i chroni przed powstawaniem tzw. duszków, w wyniku czego obraz zachowuje naturalną kolorystykę i nieprzeciętną rozdzielczość.

W odróżnieniu od tanich konstrukcji zmiennoogniskowych, których jasność maleje ze wzrostem zbliżenia, nowy obiektyw w całym zakresie ogniskowych ma stałą maksymalną wartość przysłony F4. Pozwala to zamrażać szybki ruch przez skrócenie czasu migawki i uniknąć nastawiania dużych czułości ISO przy zdjęciach w zbliżeniu. Dodatkową zaletę stanowi przysłona kołowa, nadająca nieostrym fragmentom atrakcyjny dla oka, miękki wygląd (bokeh).

Obiektyw jest wyposażony w stabilizator obrazu Sony Optical SteadyShot, który kompensuje skutki mimowolnych drgań ręki i ułatwia uzyskanie wyraźniejszych zdjęć - nawet przy dłuższych czasach migawki i w słabym oświetleniu.

Jak przystało na produkt Carl Zeiss, wzorowe właściwości optyczne idą w parze z modelowym wykonaniem. Obiektyw ma więc atrakcyjnie wyglądającą, metalową obudowę, która tworzy wyraźną aurę luksusu.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sirui 50 mm T2.9 FF Anamorphic 1.6x - tanie obiektywy anamorficzne atakują pełną klatkę
Sirui 50 mm T2.9 FF Anamorphic 1.6x - tanie obiektywy anamorficzne atakują pełną klatkę
Sirui nie zwalnia tempa. Po budżetowych anamorficznych konstrukcjach do kamer Super 35 (APS-C) przyszła kolej na pełną klatkę. W zależności od używanego aparatu,...
6
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
Chiński producent zapowiada premierę nowego obiektywu, który zapewne stanie się pierwszym wyborem osób zaczynających swoją przygodę z fotografią makro i portretem....
10
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
Chiński producent prezentuje kolejny obiektyw z serii jasnych stałek do bezlusterkowych systemów APS-C. 7Artisans 25 mm f/0.95 mm to manualny odpowiednik obiektywu 35...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)