Nikon 1 Nikkor 32 mm f/1,2

Nowy stałoogniskowy obiektyw w systemie Nikon 1 został stworzony z myślą o fotografii portretowej - jego małoobrazkowy ekwiwalent to nieco ponad 85 milimetrów.

Nowość w systemie bezlusterkowców Nikon 1, obiektyw Nikon 1 Nikkor 32 mm f/1,2 to małoobrazkowy ekwiwalent ogniskowej 86,4 milimetra, czyli portretowej klasyki. Właśnie w takich zastosowaniach widzi go też producent. W osiąganiu efektownego rozmycia tła ma być pomocny stosunkowo (w porównaniu do innych szkieł z tego systemu) duży otwór przysłony, choć oczywiście należy pamiętać, że ograniczeniem w osiąganiu małej głębi będzie nadal matryca.


Konstrukcja optyczna tego obiektywu to 9 elementów ustawionych w 7 grup. Producent zastosował 7-listkową przysłonę oraz (po raz pierwszy w tym systemie) szkła z powłoką nanokrystaliczną pomagające eliminować flary i refleksy. Obiektyw będzie oferowany w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnej i czarnej. Na razie nie wiemy ile będzie kosztował w Polsce. W USA jego cena wyniesie około 900 dolarów. Do sprzedaży powinien trafić w czerwcu. Poniżej prezentujemy specyfikację i informację prasową na jego temat:

NazwaNikon 1 Nikkor 32 mm f/1,2
Typobiektyw systemowy stałoogniskowy
Konstrukcja9 elementów w 7 grupach
Autofokustak
Ogniskowa32 mm - ekwiwalent 86,4 mm dla małego obrazka
Otwór maksymalnyf/1.2
Dystans min.0,45 m
Kąt28 stopni
PrzesłonaF1.2 - F16, 7 listków
MocowanieNikon 1
Powiększenie0,22x
Filtr52 milimetry
Wymiary47 x 65,5 mm
Waga235 g
Uwagidostępny w kolorach: czarnym i srebrnym
Artykuł na FotopolisNikon 1 Nikkor 32 mm f/1,2


1 NIKKOR 32 mm f/1,2 - nowe oblicze fotografii portretowej

Firma Nikon wprowadziła na rynek jasny, stałoogniskowy obiektyw 1 NIKKOR 32 mm f/1,2 przeznaczony do aparatów systemu Nikon 1. Nowy kompaktowy model został opracowany z myślą o miłośnikach fotografii portretowej. Obiektyw zapewnia najwyższą jakość obrazu, wiernie oddając nawet najdrobniejsze detale fotografowanych obiektów oraz umożliwiając użytkownikom pełną kontrolę nad głębią ostrości.

"1 NIKKOR 32 mm f/1,2 pozwala swobodnie wykorzystywać możliwości aparatów systemu Nikon 1. Dzięki przysłonie f/1,2 nowy obiektyw to idealna propozycja dla wszystkich użytkowników, którzy chcą rozwijać swoją kreatywność oraz tworzyć piękne, profesjonalne portrety, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych" - mówi Jordi Brinkman, menedżer kompaktowego systemu fotograficznego Nikon 1 w firmie Nikon Europe.

Ogniskowa o długości 32 mm, odpowiadająca klasycznej ogniskowej portretowej około 85 mm w formacie małoobrazkowym, oraz duży otwór przysłony f/1,2 sprawiają, że 1 NIKKOR 32 mm f/1,2 zapewnia idealną równowagę między ostrością a rozmyciem. Dzięki temu obiektyw umożliwia wyeksponowanie wybranego obiektu oraz wykonywanie doskonale wykadrowanych portretów, odznaczających się niezwykłym bogactwem szczegółów, przy maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła.Model 1 NIKKOR 32 mm f/1,2 został wyposażony w nowy układ optyczny składający się z 9 elementów w 7 grupach. Siedmiolamelkowa przysłona o okrągłym otworze przysłony pozwala na uzyskanie pięknego bokehu. Zastosowane po raz pierwszy w obiektywie systemowym Nikon 1 szkła z powłoką nanokrystaliczną firmy Nikon, znacząco zmniejszają występowanie refleksów i efektu flary, gwarantując doskonały obraz.

Dzięki specjalnie opracowanemu cichemu silnikowi falowemu (SWM), automatyczne ustawianie ostrości jest płynne i dokładne, a nagrywaniu filmów nie towarzyszą żadne niepożądane dźwięki. Ponadto, 1 NIKKOR 32 mm f/1,2, jako pierwszy obiektyw systemu Nikon 1, został wyposażony w pierścień manualnego ustawiania ostrości, zapewniając użytkownikom jeszcze większą kontrolę nad efektem rozmycia tła.

Lekki i poręczny model 1 NIKKOR 32 mm f/1,2, zamknięty w wysokiej jakości metalicznej obudowie, oferowany będzie w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej błyszczącej i czarnej półbłyszczącej.

W zestawie z obiektywem dostępna jest osłona przeciwsłoneczna HB-N107 z mocowaniem bagnetowym, która pomaga unikać rozproszonego światła oraz minimalizuje flarę na zdjęciach, zapewniając większy kontrast i lepsze nasycenie kolorów. Do opcjonalnych akcesoriów należy miękki futerał CL-N101.

Data wprowadzenie do sprzedaży obiektywu 1 NIKKOR 32mm f/1,2 nie została jeszcze potwierdzona.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4