Nikon 1 Nikkor 32 mm f/1,2

Nowy stałoogniskowy obiektyw w systemie Nikon 1 został stworzony z myślą o fotografii portretowej - jego małoobrazkowy ekwiwalent to nieco ponad 85 milimetrów.

Nowość w systemie bezlusterkowców Nikon 1, obiektyw Nikon 1 Nikkor 32 mm f/1,2 to małoobrazkowy ekwiwalent ogniskowej 86,4 milimetra, czyli portretowej klasyki. Właśnie w takich zastosowaniach widzi go też producent. W osiąganiu efektownego rozmycia tła ma być pomocny stosunkowo (w porównaniu do innych szkieł z tego systemu) duży otwór przysłony, choć oczywiście należy pamiętać, że ograniczeniem w osiąganiu małej głębi będzie nadal matryca.


Konstrukcja optyczna tego obiektywu to 9 elementów ustawionych w 7 grup. Producent zastosował 7-listkową przysłonę oraz (po raz pierwszy w tym systemie) szkła z powłoką nanokrystaliczną pomagające eliminować flary i refleksy. Obiektyw będzie oferowany w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnej i czarnej. Na razie nie wiemy ile będzie kosztował w Polsce. W USA jego cena wyniesie około 900 dolarów. Do sprzedaży powinien trafić w czerwcu. Poniżej prezentujemy specyfikację i informację prasową na jego temat:

NazwaNikon 1 Nikkor 32 mm f/1,2
Typobiektyw systemowy stałoogniskowy
Konstrukcja9 elementów w 7 grupach
Autofokustak
Ogniskowa32 mm - ekwiwalent 86,4 mm dla małego obrazka
Otwór maksymalnyf/1.2
Dystans min.0,45 m
Kąt28 stopni
PrzesłonaF1.2 - F16, 7 listków
MocowanieNikon 1
Powiększenie0,22x
Filtr52 milimetry
Wymiary47 x 65,5 mm
Waga235 g
Uwagidostępny w kolorach: czarnym i srebrnym
Artykuł na FotopolisNikon 1 Nikkor 32 mm f/1,2


1 NIKKOR 32 mm f/1,2 - nowe oblicze fotografii portretowej

Firma Nikon wprowadziła na rynek jasny, stałoogniskowy obiektyw 1 NIKKOR 32 mm f/1,2 przeznaczony do aparatów systemu Nikon 1. Nowy kompaktowy model został opracowany z myślą o miłośnikach fotografii portretowej. Obiektyw zapewnia najwyższą jakość obrazu, wiernie oddając nawet najdrobniejsze detale fotografowanych obiektów oraz umożliwiając użytkownikom pełną kontrolę nad głębią ostrości.

"1 NIKKOR 32 mm f/1,2 pozwala swobodnie wykorzystywać możliwości aparatów systemu Nikon 1. Dzięki przysłonie f/1,2 nowy obiektyw to idealna propozycja dla wszystkich użytkowników, którzy chcą rozwijać swoją kreatywność oraz tworzyć piękne, profesjonalne portrety, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych" - mówi Jordi Brinkman, menedżer kompaktowego systemu fotograficznego Nikon 1 w firmie Nikon Europe.

Ogniskowa o długości 32 mm, odpowiadająca klasycznej ogniskowej portretowej około 85 mm w formacie małoobrazkowym, oraz duży otwór przysłony f/1,2 sprawiają, że 1 NIKKOR 32 mm f/1,2 zapewnia idealną równowagę między ostrością a rozmyciem. Dzięki temu obiektyw umożliwia wyeksponowanie wybranego obiektu oraz wykonywanie doskonale wykadrowanych portretów, odznaczających się niezwykłym bogactwem szczegółów, przy maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła.Model 1 NIKKOR 32 mm f/1,2 został wyposażony w nowy układ optyczny składający się z 9 elementów w 7 grupach. Siedmiolamelkowa przysłona o okrągłym otworze przysłony pozwala na uzyskanie pięknego bokehu. Zastosowane po raz pierwszy w obiektywie systemowym Nikon 1 szkła z powłoką nanokrystaliczną firmy Nikon, znacząco zmniejszają występowanie refleksów i efektu flary, gwarantując doskonały obraz.

Dzięki specjalnie opracowanemu cichemu silnikowi falowemu (SWM), automatyczne ustawianie ostrości jest płynne i dokładne, a nagrywaniu filmów nie towarzyszą żadne niepożądane dźwięki. Ponadto, 1 NIKKOR 32 mm f/1,2, jako pierwszy obiektyw systemu Nikon 1, został wyposażony w pierścień manualnego ustawiania ostrości, zapewniając użytkownikom jeszcze większą kontrolę nad efektem rozmycia tła.

Lekki i poręczny model 1 NIKKOR 32 mm f/1,2, zamknięty w wysokiej jakości metalicznej obudowie, oferowany będzie w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnej błyszczącej i czarnej półbłyszczącej.

W zestawie z obiektywem dostępna jest osłona przeciwsłoneczna HB-N107 z mocowaniem bagnetowym, która pomaga unikać rozproszonego światła oraz minimalizuje flarę na zdjęciach, zapewniając większy kontrast i lepsze nasycenie kolorów. Do opcjonalnych akcesoriów należy miękki futerał CL-N101.

Data wprowadzenie do sprzedaży obiektywu 1 NIKKOR 32mm f/1,2 nie została jeszcze potwierdzona.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18