Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Panasonic Lumix G - trzy nowe obiektywy

0

Autor: Marcin Falana

21 Wrzesień 2010
Artykuł na: 9-16 minut
Photokina 2010.Panasonic zaprezentował trzy nowe obiektywy do systemu Mikro Cztery Trzecie 14 mm f/2,5 pancake, 100-300 mm f/4.0-5.6 oraz obiektyw umożliwiający wykonywanie zdjęć 3D 12,5 mm f/12.

Trzy nowe obiektywy Panasonika do systemu Mikro Cztery Trzecie to szerokokątny "pancake" Lumix G 14 mm f/2.5 ASPH, telezoom Lumix G Vario 100-300 mm f/4.0-5.6 O.I.S., oraz obiektyw do zdjęć 3D Lumix G 12,5 mm f/12.

Lumix G 14 mm f/2.5 ASPH jest jednym z bardziej oczekiwanych obiektywów do systemu Mikro Cztery Trzecie. Ten płaski obiektyw dający po przeliczeniu ogniskową 28 mm składa się z sześciu soczewek w pięciu grupach, w tym trzech soczewek asferycznych. Wielowarstwowo powlekane soczewki mają zminimalizować efekty blików i flary. Warto jeszcze dodać, że obiektyw wyposażono w siedem listków przysłony i metalowy bagnet.

14 mm f/2.5

Kolejny obiektyw to telezoom Lumix G Vario 100-300 mm f/4.0-5.6 MEGA O.I.S., który daje ekwiwalent ogniskowej 200-600 mm. Obiektyw składa się z 17 elementów w 12 grupach, w tym z soczewki ED. Zastosowanie soczewki ED w pierwszej grupie ma ograniczyć aberrację chromatyczną, zapewniając ostry, kontrastowy i stabilny obraz w całym zakresie zooma. Wyposażono go także w metalowy bagnet oraz siedem listków przysłony.

Lumix G 12,5 mm f/12 to pierwszy obiektyw przystosowany do fotografii 3D. Znajdziemy w nim zdublowaną optykę, która w połączeniu z oprogramowaniem 3D pozwala na rejestrowanie zdjęć w formacie MPO. Poza tym mamy także dostęp do standardowych JPEG-ów. Obiektyw daje ekwiwalent ogniskowej 65 mm.

Informacja prasowa producenta

Trzy nowe obiektywy dla systemu Lumix Micro 4/3

Trzy nowe obiektywy do LUMIX G Micro System - LUMIX G 14 mm / F2,5 ASPH, LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. I obiektyw 3D LUMIX G 12,5 mm / F12

Warszawa, 21 września 2010 r. - Firma Panasonic przedstawia trzy wymienne obiektywy oparte na standardzie Mikro 4/3 i przeznaczone do aparatów LUMIX G Micro System. Wszystkie obiektywy oferują wysoką sprawność optyczną, kompaktowe rozmiary i wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych.

Obiektyw stałoogniskowy
LUMIX G 14 mm / F2,5 ASPH (H-H014)

Najlżejszy na świecie* wymienny obiektyw jednoogniskowy LUMIX G 14 mm / F2,5 ASPH oferuje szeroki kąt 14 mm (odpowiednik ogniskowej 28 mm w aparatach na film 35 mm) oraz jasność 2,5 i rejestruje jasne obrazy o wysokim kontraście. Wykorzystując szerokie pole widzenia i dużą głębię ostrości, kompaktowy obiektyw LUMIX G 14 mm / F2,5 ASPH zapewnia doskonałe wyniki nie tylko podczas fotografowania krajobrazów, ale również wnętrz.
Obiektyw, który składa się z sześciu soczewek w pięciu grupach, w tym trzech soczewek asferycznych, cechuje się zarówno dużą kompaktowością (ogólna długość wynosi zaledwie 20,5 mm), jak i wysoką sprawnością optyczną. Nadaje się też doskonale do fotografowania obiektów z prostymi liniami, na przykład architektury, ponieważ minimalizuje zniekształcenia. Integracja silnika krokowego z wewnętrznym systemem napędu ustawiania ostrości przekłada się na szybki i cichy autofokus.

Siedem blaszek nadaje przesłonie zaokrąglony kształt, który pozwala uzyskać atrakcyjny efekt wygładzenia w nieostrych obszarach podczas robienia zdjęć przy większych ustawieniach przesłony. Niezawodny metalowy uchwyt gwarantuje dużą trwałość nawet w przypadku intensywnego użytkowania, a wielowarstwowo powlekane soczewki obiektywu minimalizują efekty ducha i flary, aby zapewnić jeszcze większą jakość zdjęć.

Wśród wymiennych obiektywów do aparatów cyfrowych, dane z 21 września 2010 r.

Teleobiektyw
LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. (H-FS100300)

Nowy teleobiektyw LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. pozwala robić z ręki zdjęcia w bardzo dużym zbliżeniu przy ogniskowej 300 mm (odpowiednik ogniskowej 600 mm w aparatach na film 35 mm), a jednocześnie jest niezwykle lekki i kompaktowy. LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. umożliwia fotografowanie - przy dużej kompresji perspektywy - obiektów, do których nie można podejść, na przykład zawodów sportowych, dzikich zwierząt, samolotów itd., bez konieczności noszenia wielkiego, konwencjonalnego teleobiektywu i ciężkiego statywu. Optyczny stabilizator obrazu Panasonic MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer) skutecznie kompensuje drżenie ręki, zapobiegając rozmyciu zdjęć robionych w dużym zbliżeniu.

Nowy obiektyw LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. składa się z 17 elementów w 12 grupach, w tym z soczewki ED. Zastosowanie soczewki ED w pierwszej grupie ogranicza aberrację chromatyczną, zapewniając ostry, kontrastowy i stabilny obraz w całym zakresie powiększeń. Integracja silnika krokowego z unikatowym systemem śledzenia stopnia powiększenia i wewnętrznym systemem napędu ustawiania ostrości przekłada się na dokładny i szybki autofokus, który działa bardzo cicho.

Siedem blaszek nadaje przesłonie zaokrąglony kształt, który pozwala uzyskać atrakcyjny efekt wygładzenia w nieostrych obszarach podczas robienia zdjęć przy większych ustawieniach przesłony. Niezawodny metalowy uchwyt gwarantuje dużą trwałość nawet w przypadku intensywnego użytkowania, a wielowarstwowo powlekane soczewki obiektywu minimalizują efekty ducha i flary, aby zapewnić jeszcze większą jakość zdjęć.

Obiektyw 3D
LUMIX G 12,5 mm / F12 (H-FT012)

Pierwszy na świecie* wymienny obiektyw 3D LUMIX G 12,5mm / F12 (H-FT012) umożliwia robienie zdjęć trójwymiarowych (odpowiednik ogniskowej 65 mm w aparatach na film 35 mm**)***. Jest wyposażony w dwa systemy optyczne zainstalowane w średnicy uchwytu obiektywu i rejestruje stereoskopowe obrazy z lewego i prawego obiektywu, które następnie są przetwarzane za pomocą systemu do obróbki obrazów 3D. Pomimo unikatowych możliwości obiektyw 3D jest bardzo kompaktowy dzięki zaawansowanym technologiom optycznym firmy Panasonic i uwzględnieniu nie tylko konstrukcji mechanicznej, ale również systemu obróbki obrazu.

Dotychczas fotografowanie trójwymiarowe za pomocą aparatów z wymiennymi obiektywami wymagało systemów panoramicznych albo połączenia dwóch obiektywów z dwoma matrycami CCD, ale rozwiązania takie mają wady, np. konieczność używania specjalistycznego aparatu 3D i problemy z uchwyceniem poruszających się obiektów. Nowy, kompaktowy wymienny obiektyw 3D oferuje większą łatwość obsługi i pozwala robić zdjęcia 3D za pomocą aparatów, które nie są specjalnie zaprojektowane do fotografii trójwymiarowej. Tworzy kadry 3D bez zniekształceń i bez przesunięcia czasowego między lewym a prawym obrazem, również w przypadku poruszających się obiektów. Obrazy 3D zarejestrowane za pomocą tego obiektywu, nawet w zbliżeniu, można komfortowo oglądać na telewizorach 3D VIERA.

W tym roku, "pierwszym roku ery 3D", Panasonic wysunął się na czoło branży, wprowadzając do sprzedaży telewizory 3D VIERA i odtwarzacze 3D Blu-ray Disc. Choć treść 3D, w tym filmy i relacje sportowe, stała się szerzej dostępna, wielu konsumentów chce robić własne zdjęcia 3D. Nowy obiektyw spełnia to zapotrzebowanie, umożliwiając użytkownikom fotografowanie krajobrazów, ludzi i innych obiektów w trzech wymiarach, aby później obejrzeć zdjęcia na domowym telewizorze 3D VIERA.

W miarę jak treść 3D staje się coraz popularniejsza w szerokiej gamie mediów, Panasonic oferuje klientom realistyczne wrażenia 3D, a nawet możliwość ich samodzielnego tworzenia za pomocą aparatów LUMIX G Micro System.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD -najbardziej uniwersalny obiektyw do APS-C?
Najnowszy Tamron do bezlusterkowców Sony wreszcie został oficjalnie pokazany. Ekwiwalent obiektywu 25-105 mm, ze względu na możliwości i dobrą cenę ma szansę stać się...
3
0
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Jest dopracowany pod względem wykonania i optyki. Przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony, nowy obiektyw Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary ma gwarantować udane ujęcia portretowe na...
0
0
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Jest niewielki, ale solidny. Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary to kolejny obiektyw z nowej serii Sigma I, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bez lustra.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)