Nowy patent Apple. Czy w końcu zobaczymy iPhone’a z optycznym zoomem?

Autor: Krzysztof Mularczyk

14 Lipiec 2021
Artykuł na: minutę

Apple zastrzegł w urzędzie patentowym projekt 3-krotnego zoomu optycznego w konstrukcji peryskopowej do smartfona. Jest nadzieja, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy iPhone’a z podobnym obiektywem.

Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych przyznał Apple patent na moduł fotograficzny do smartfonów. Schematy przedstawiają matrycę zintegrowaną z obiektywem typu zoom o konstrukcji persykopowej, który oprócz soczewek wykorzystuje pryzmaty. Dzięki temu cały moduł jest bardziej kompaktowy niż miałby być tradycyjny zoom na bazie samych soczewek.

Koncepcja peryskopowego zoomu nie jest niczym nowym. Samsumg, Xiaomi, czy Vivo już z takich rozwiązań korzystają, ale Apple nadal nie. Jednak najnowszy patent wcale nie oznacza, że za chwilę zobaczymy iPhone’a z optycznym zoomem. To jedynie sygnał, że firma takie rozwiązania bierze pod uwagę. Apple podobne patenty zgłasza już od 2015 roku, więc tym bardziej należy podchodzić do takich informacji z dystansem.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Vivo X80 Pro trafia do Polski. Znamy oficjalną cenę
Vivo X80 Pro trafia do Polski. Znamy oficjalną cenę
Najnowszy flagowy smartfon Vivo właśnie zadebiutował w Europie. Ma zaawansowany aparat sterowany dedykowanym układem obrazowania AI oraz świetną wydajność. Wiemy już...
13
Sony Semiconductor Solutions: „Smartfony przebiją jakością aparaty już w 2024 roku”
Sony Semiconductor Solutions: „Smartfony przebiją jakością aparaty już w 2024 roku”
To twierdzenie na spotkaniu biznesowym Sony Semiconductor Solutions miał wypowiedzieć CEO grupy, Terushi Shimizu. Czy to w ogóle możliwe?
14
Sony Xperia 10 IV - pierwszy smartfon z prawdziwym zoomem
Sony Xperia 10 IV - pierwszy smartfon z prawdziwym zoomem
Sony prezentuje kolejną generację flagowego smartfona. Nowa Xperia to przede wszystkim imponujący zestaw aparatów, który może pochwalić się m.in. pierwszym na rynku...
10