Nowy patent Apple. Czy w końcu zobaczymy iPhone’a z optycznym zoomem?

Autor: Krzysztof Mularczyk

14 Lipiec 2021
Artykuł na: minutę

Apple zastrzegł w urzędzie patentowym projekt 3-krotnego zoomu optycznego w konstrukcji peryskopowej do smartfona. Jest nadzieja, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy iPhone’a z podobnym obiektywem.

Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych przyznał Apple patent na moduł fotograficzny do smartfonów. Schematy przedstawiają matrycę zintegrowaną z obiektywem typu zoom o konstrukcji persykopowej, który oprócz soczewek wykorzystuje pryzmaty. Dzięki temu cały moduł jest bardziej kompaktowy niż miałby być tradycyjny zoom na bazie samych soczewek.

Koncepcja peryskopowego zoomu nie jest niczym nowym. Samsumg, Xiaomi, czy Vivo już z takich rozwiązań korzystają, ale Apple nadal nie. Jednak najnowszy patent wcale nie oznacza, że za chwilę zobaczymy iPhone’a z optycznym zoomem. To jedynie sygnał, że firma takie rozwiązania bierze pod uwagę. Apple podobne patenty zgłasza już od 2015 roku, więc tym bardziej należy podchodzić do takich informacji z dystansem.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Plotki na temat współpracy Samsunga i Olympusa nabierają kształtu
Plotki na temat współpracy Samsunga i Olympusa nabierają kształtu
Kolejne doniesienia potwierdzają kwietniowe plotki na temat aparatów Olympusa, które mają pojawić się w kolejnych generacjach smartfonów Samsung Galaxy. Model S22 ma...
13
Dron w smartfonie? Vivo już nad tym pracuje
Dron w smartfonie? Vivo już nad tym pracuje
W smartfonie chcemy mieć wszystko, więc Vivo chce w nim zmieścić drona. Nowy patent chińskiego koncernu to projekt zintegrowanego z telefonem malutkiego drona. Czy to ma szansę się udać?
9
Leitz Phone 1 - Leica prezentuje swój pierwszy smartfon. Ma 1-calową matrycę
Leitz Phone 1 - Leica prezentuje swój pierwszy smartfon. Ma 1-calową matrycę
Leica to producent aparatów, który najmocniej zaznacza swoją obecną na rynku smartfonów. Po latach współpracy z Huaweiem, prezentuje wreszcie swój pierwszy własny...
4