Aparaty
DJI Osmo Action 5 Pro - bardziej pro niż GoPro?
Sony prezentuje kolejną generację flagowego smartfona. Oprócz nowocześniejszych sensorów smartfony z linii 1 i 5 wyposażone zostały także w pierwszy w tym segmencie obiektyw z regulowaną ogniskową.
Choć zoom w smartfonach nie jest niczym nowym, do tej pory powiększenie odbywało się poprzez przełączanie się urządzenia pomiędzy różnymi modułami aparatów, wyposażonymi w obiektywy o różnej ogniskowej. Najnowsze smartfony Sony Xperia 1 III i Xperia 5 III jako pierwsze wprowadzają teleobiektywy (ekwiwalent 70-105 mm, światło f/2.3-f/2.8), gdzie regulacja ogniskowej odbywa się poprzez fizyczne przesunięcie soczewek.
Niestety nadal nie jest to pełnoprawny zoom z możliwością fizycznego ustawienia dowolnej ogniskowej - obiektywy zamocowane w nowych urządzeniach pozwalają wyłącznie na przełączenie się pomiędzy granicznymi zakresami ogniskowych (70 i 105 mm), a wszystko pomiędzy realizowane jest na zasadzie zoomu cyfrowego.
Mimo wszystko układ ten pozwala ograniczyć liczbę aparatów, a przede wszystkim - dzięki jednej matrycy - sprawić, że jakoś zdjęć będzie prezentować się identycznie zarówno w przypadku krótkiego, jak i dłuższego tele. Co ważne, teleobiektyw obydwu smartfonów wyposażony został także w układ Dual Pixel AF, co powinno znacznie zwiększyć skuteczność ostrzenia. We wcześniejszych odsłonach topowej linii Xperia 1, wsparciem DPAF mogły pochwalić się jednie moduły szerokokątne.
A jeśli chodzi o samą jakość, obiektyw zoom wspierany jest 12-megapikselową matrycą Exmor RS w rozmiarze 1/2.9 cala. Nieco większe układy współpracują ze standardowym obiektywem szerokokątnym (24 mm f/1.7) i modułem ultraszerokokątnym (16 mm f/2.2). W obydwu przypadkach także mamy do czynienia z matrycami Exmor RS o rozdzielczości 12 Mp, ale ta pierwsza ma znacznie większe rozmiar 1/1,7 cala, a druga 1/2,5 cala. Zdecydowanie nie są to największe formaty matryc, jakie widzieliśmy w ostatnich flagowcach, ale technologia Exmor RS, charakteryzują się własnym układem pamięci dla każdego sensora powinna znacznie zwiększyć możliwości smartfonów w zakresie szybkiego przetwarzania obrazu i fotografii obliczeniowej, a tym samym pozytywnie wpłynąć na finalną jakość zdjęć.
Co chyba jednak najważniejsze, tańszy model Xperia 5 III oferuje dokładnie ten sam zestaw aparatów. A dodatkowo, obydwa modele oferują także bogaty zestaw funkcji dodatkowych i są przygotowane do współpracy z aparatami fotograficznymi. Już od pewnego czasu producent informuje, że chciałby lepiej zintegrować segmenty foto i mobile. Najnowsze flagowce są kolejnym krokiem na tej drodze.
Obydwa telefony oferują nawiązujący do aparatów z serii Alpha tryb Pro z możliwością manualnej regulacji parametrów naświetlania i rejestrowania zdjęć w formacie RAW, a także tryb seryjny 20 kl./s i funkcję śledzenia oka. Różnicą jest jest jedynie sensor 3D iToF w modelu Xperia 1 III, który jeszcze bardziej usprawni działanie śledzącego autofokusu (Real Time Tracking AF). Dodatkowo, dzięki szybszemu przetwarzaniu obrazu zdjęcia seryjne wykonywane w słabym świetle mają charakteryzować się mniejszym zaszumieniem niż wcześniej.
Otrzymujemy także znane nam już dobrze tryby portretowe z możliwością symulacji rozmycia tła czy tryb nocny. Nowe smartfony mają też do zaoferowania imponujące możliwości rejestracji wideo. Wspierany optyczną stabilizacją główny moduł aparatu umożliwi filmowanie 4K HDR z prędkością do 120 kl./s (oprócz wariantów 25, 30 i 60 kl./s dostępny jest też kinowy klatkaż 24 kl./s). Na dokładkę otrzymujemy też możliwość aplikowania „filmowych” profili kolorystycznych, nawiązujących do kamer CineAlta.
Dzięki lepszemu ekranowi i możliwości bezpośredniego połączenia z aparatem przez USB, Xperia 1 III posłuży też za „profesjonalny” monitor poglądowy do aparatów Sony Alpha. Obydwa modele wspierają też oczywiście aplikację Sony Imaging Edge do zdalnej kontroli aparatów i bezprzewodowego przechwytywania zarejestrowanych zdjęć i filmów.
Identycznie prezentuje się też 8-megapikselowy aparat do selfie, który oferuje matrycę w rozmiarze 1/4” i obiektywem o polu widzenia 78 stopni i jasności f/2. Przedni aparat wspiera też tryb HDR.
Model Xperia 1 III jest przede wszystkim większy ( wyświetlacz 6,5 cala względem 6,1 cala), a także oferuje większa rozdzielczość ekranu (3840 × 1644 px, HDR OLED, 120 Hz względem 2520 × 1080 HDR OLED, 120 Hz). W obydwu przypadkach ma to być jednak panel z 10-bitowym odwzorowaniem przejść tonalnych (8 bitów + 2-bitowe wygładzanie), ze 100% odwzorowaniem gamutu DCI-P3, w formacie 21:9.
Ponadto Xperia 1 III oferuje wspomniany wcześniej sensor 3D iToF i funkcję Real Time Tracking, a dodatkowo lepsze głośniki, szkło ochronne Corning Gorilla Glass Victurs i opcję ładowania bezprzewodowego. Mamy też opisaną wyżej możliwość podłączenia do aparatu przez USB jako monitor.
Model Xperia 1 III może pochwalić się także większą ilością pamięci RAM (12 GB względem 8 GB w modelu 5) oraz większą przestrzenią dyskową (256 GB względem 128 GB). Warto jednak zaznaczyć, że obydwa smartfony wykorzystują najnowszy układ procesora Qualcomm Snapdragon 888 ze wsparciem łączności 5G, a także baterie o pojemności 4500 mAh.
Aha, w Sony Xperia 1 III mamy też dedykowany spust migawki.
Obydwa smartfony trafią do sprzedaży latem 2021 roku. Oficjalne ceny jeszcze nie są znane, ale według przecieków model Xperia 1 III kosztować ma ok. 1370 dolarów, co w przeliczeniu daje ok. 5200 zł.
Więcej informacji o nowych smartfonach znajdziecie na stronie sony.pl.