Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Który smartfon robi najlepsze zdjęcia? Zobacz ślepy test (2020)

2

Autor: Maciej Luśtyk

9 Grudzień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Aparat fotograficzny to dziś jeden z najważniejszych elementów smartfona. Który z producentów może pochwalić się najlepszym modułem aparatu? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ten ślepy test.

Popularny youtuber Marques Brownlee już od trzech lat przeprowadza zakrojony na szeroką skalę ślepy test najlepszych smartfonów do zdjęć na rynku. Samo przedsięwzięcie ma co prawda niewiele wspólnego z rzeczywistym testowaniem, gdyż cały pomysł zbudowany jest na bazie eliminacji, gdzie poszczególne modele nie mają szansy rywalizować ze wszystkimi smartfonami w puli we wszystkich kategoriach, a dodatkowo werdykt w każdym przypadku wydają widzowie, ale mimo wszystko pozwala zorientować się jak na tle konkurencji wypadają wybrane modele oraz czego tak naprawdę oczekują użytkownicy.

Ślepy test aparatów w smartfonach (2020)

W tegorocznej odsłonie wzięło udział łącznie 16 smartfonów firm: Apple, Samsung, Huawei, Motorola, Asus, LG, Google, Microsoft, Sony, OnePlus i Xiaomi, którymi wykonano zestaw dokładnie takich samych zdjęć, a następnie przedstawiono je widzom kanału, którzy nie znając modelu smartfona mieli wskazać lepsze zdjęcia.

Eliminacje przeprowadzono na bazie aż 10 milionów głosów, co daje już jako takie pojęcie o tym, co w smartfonowych zdjęciach najbardziej podoba się oglądającym. Najważniejszym chyba wnioskiem jest to, że w przypadku smartfonów nie zawsze liczy się techniczna doskonałość w odwzorowaniu obrazu. Oglądającym bardziej do gustu przypadły zdjęcia z cieplejszym odwzorowaniem barw i większym nasyceniem kolorów, a także oferujące większy zakres dynamiczny, uzyskiwany niejednokrotnie przez mało naturalnie prezentujący się efekt HDR. Ciekawie prezentują się także wnioski dotyczące sposobów reprodukcji zdjęć przez poszczególne serwisy internetowe, które mogą wpłynąć na odbiór zdjęć.

Najlepszym smartfonem okazał się...

No dobrze, ale który smartfon okazał się najlepszy? Nieco zaskakującym być może dla niektórych zwycięzcą tegorocznego testu okazał się Asus Zenfone 7 Pro, który w finale pokonał model Xiaomi Mi 10 Ultra. Oprócz tego wysoko plasowały się także smartfony Huawei Mate 40 Pro oraz Samsung Note 20 Ultra.

Aha, iPhone odpadł w pierwszej rundzie.

Więcej filmów Marquesa i poprzednie ślepe testy smartfonów znajdziecie na kanale MKBHD w serwisie Youtube.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Samsung Galaxy S21 5G, S21+ 5G i S21 Ultra 5G - super wydajność, rekordowy zoom i wideo 8K
Samsung Galaxy S21 5G, S21+ 5G i S21 Ultra 5G - super wydajność, rekordowy zoom i wideo 8K
Koreańczycy zaprezentowali najnowsze superwydajne flagowce z serii Samsung Galaxy. Otrzymujemy nowy design, świetne podzespoły i nowe możliwości w zakresie pracy foto...
2
0
Zeiss zawiązuje współpracę z Vivo - nadchodzą nowe mocne fotograficzne smartfony
Zeiss zawiązuje współpracę z Vivo - nadchodzą nowe mocne fotograficzne smartfony
Zeiss poinformował i zawiązaniu strategicznej współpracy z chińską marką Vivo. Czy właśnie rodzi się konkurencja dla najlepszych fotograficznych smartfonów na...
1
0
Apple aktualizuje iOS 14.3, wprowadzając nowy format ProRAW do iPhone'a 12 Pro i 12 Pro Max
Apple aktualizuje iOS 14.3, wprowadzając nowy format ProRAW do iPhone'a 12 Pro i 12 Pro Max
Najnowsza aktualizacja iOS dodaje możliwość fotografowania w nowym formacie ProRAW w smartfonach iPhone 12 Pro i 12 Pro Max. Dzięki niemu odzyskasz więcej szczegółów na zdjęciu podczas...
0
0
Powiązane artykuły