Saturn okiem teleskopu Hubble'a

Oderwijmy się na chwilę od ziemi i zerknijmy na wszechświat "okiem" teleskopu Hubble'a. Niedawno udało mu się zarejestrować ciekawe i rzadkie zjawisko. Chodzi o poczwórny tranzyt księżyców Saturna. Przy okazji zachęcamy do zerknięcia na inne fotografie wykonane za pomocą tego teleskopu - warto!
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

Na zdjęciu widać planetę Saturn wraz jej pierścieniami oraz cztery księżyce: największy Tytan (większy od Merkurego!) i trzy mniejsze (od lewej do prawej): Enceladus, Dione i Mimas. Obserwacja ta była możliwa dzięki odpowiedniemu ułożeniu w przestrzeni pierścieni Saturna - zdarza się to raz na 14-15 lat.

Saturn widziany przez teleskop Hubble'a

Obraz zarejestrowała kamera {ITL|Wide Field and Planetary Camera 2. Składają się na nią cztery sensory CCD o rozdzielczości 800 x 800 pikseli (640 000) każdy. W chwili robienia tego zdjęcia Kosmiczny Teleskop Hubble'a był oddalony od Saturna o 1,25 miliarda kilometrów. WFPC2 potrafi zarejestrować w tej sytuacji obiekty o średnicy 300 kilometrów

Zachęcamy do przejrzenia pozostałych zdjęć ilustrujących to wydarzenia oraz innych kosmicznych obrazów dostępnych na stronie internetowej hubblesite.org. Warto!

Komentarze
Zobacz więcej z tagiem: kosmos
logo logo
Magazyny
Zamów