"Opowieści z krypty" Wojtka Tkaczyńskiego na łamach Fotopolis.pl

Witamy w załodze Fotopolis.pl nowego współpracownika. W minioną niedzielę rozpoczęliśmy publikowanie felietonów Wojtka Tkaczyńskiego - mistrza warsztatu tradycyjnej fotografii czarno-białej, znanego przede wszystkim z kultowego już cyklu o pracy w ciemni "Fine printer". Nasi czytelnicy będą mieli okazję dwa razy w miesiącu spojrzeć na świat fotografii cyfrowej oczami fachowca o poglądach, delikatnie mówiąc, staroświeckich. Z pewnością będzie ciekawie. Polecamy!
Wojtek Tkaczyński od wielu lat jest związany z miesięcznikiem "Pozytyw". To właśnie tam zaczął swój żywot cieszący się dziś niemal kultowym statusem cykl porad/felietonów dotyczących pracy w fotograficznej ciemni zatytułowany z angielska "Fine printer". Autor zna temat doskonale, jest bowiem nie tylko teoretykiem, ale przede wszystkim praktykiem. Wszelkie rozwiązania, które opisuje, mają konkretne zastosowanie - nie są zawieszonymi w próżni chemicznymi formułami. Liczy się przede wszystkim obraz i efekt końcowy w postaci czarno-białej odbitki (oczywiście najlepiej na barycie...). Duże doświadczenie dydaktyczne sprawia, że znakomicie czuje się tłumacząc skomplikowane procesy (uczy bądź uczył na takich uczelniach jak choćby Europejska Akademia Fotografii, łódzka "filmówka" czy warszawska Akademia Fotografii).

Wojtek Tkaczyński - nasz nowy felietonista

My postanowiliśmy namówić Wojtka na wynurzenia nieco bardziej na czasie - w każdym razie jeśli chodzi o bliższy związek z królującą niepodzielnie na rynku cyfrą. W dwóch felietonach w miesiącu będzie komentował najrozmaitsze aspekty fotografowania w cyfrowej erze widziane z punktu widzenia dinozaura z nostalgią wspominającego zapach utrwalacza. Nie przesadzajmy jednak z tym wstecznictwem - oczywiście nasz nowy autor nie zignorował rozwoju technologii i równolegle z umiejętnościami ciemniowymi szkolił się w komputerowej obróbce zdjęć, sposobach najlepszego wykorzystania możliwości dostępnego sprzętu, najnowszych rozwiązaniach w druku atramentowym. Dzięki tej wszechstronności może z dystansu spojrzeć na cały ten cyrk i przenikliwie, czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka, skomentować otaczającą nas fotograficzną rzeczywistość. Jesteśmy przekonani, że czytelnicy Fotopolis.pl polubią cykl "Opowieści z krypty" przynajmniej tak samo jak "Fotografa niedzielnego" Mike'a Johnstona, który oczywiście wciąż będzie się ukazywał. Z przyjemnością informujemy również, że "zwykłe" felietony Wojtek będzie od czasu do czasu przeplatał kolejnymi odcinkami z lubianej serii "Urzekła mnie twoja historia", w której omawia poszczególne etapy powstawania prezentowanej fotografii.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania pierwszego felietonu z cyklu "Opowieści z krypty" zatytułowanego Dlaczego rzeczywistość skrzeczy? Czyli w jaki sposób szybkie karty pamięci 8 GB niszczą szare komórki. Za tydzień kilka szybkich porad dla osób poszukujących fotograficznych prezentów gwiazdkowych. Zapraszamy.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0
Panasonic Lumix LX100 II - zdjęcia przykładowe
10 Wrz 2018
Podczas dzisiejszej wizyty w siedzibie firmy, mieliśmy okazję bliżej zaznajomić się w drugą generacją uniwersalnego kompaktu opartego o matrycę 4/3. Zobaczcie, jak Panasonic Lumix LX100 II radzi sobie w praktyce.
0