"Opowieści z krypty" Wojtka Tkaczyńskiego na łamach Fotopolis.pl

Witamy w załodze Fotopolis.pl nowego współpracownika. W minioną niedzielę rozpoczęliśmy publikowanie felietonów Wojtka Tkaczyńskiego - mistrza warsztatu tradycyjnej fotografii czarno-białej, znanego przede wszystkim z kultowego już cyklu o pracy w ciemni "Fine printer". Nasi czytelnicy będą mieli okazję dwa razy w miesiącu spojrzeć na świat fotografii cyfrowej oczami fachowca o poglądach, delikatnie mówiąc, staroświeckich. Z pewnością będzie ciekawie. Polecamy!
Wojtek Tkaczyński od wielu lat jest związany z miesięcznikiem "Pozytyw". To właśnie tam zaczął swój żywot cieszący się dziś niemal kultowym statusem cykl porad/felietonów dotyczących pracy w fotograficznej ciemni zatytułowany z angielska "Fine printer". Autor zna temat doskonale, jest bowiem nie tylko teoretykiem, ale przede wszystkim praktykiem. Wszelkie rozwiązania, które opisuje, mają konkretne zastosowanie - nie są zawieszonymi w próżni chemicznymi formułami. Liczy się przede wszystkim obraz i efekt końcowy w postaci czarno-białej odbitki (oczywiście najlepiej na barycie...). Duże doświadczenie dydaktyczne sprawia, że znakomicie czuje się tłumacząc skomplikowane procesy (uczy bądź uczył na takich uczelniach jak choćby Europejska Akademia Fotografii, łódzka "filmówka" czy warszawska Akademia Fotografii).

Wojtek Tkaczyński - nasz nowy felietonista

My postanowiliśmy namówić Wojtka na wynurzenia nieco bardziej na czasie - w każdym razie jeśli chodzi o bliższy związek z królującą niepodzielnie na rynku cyfrą. W dwóch felietonach w miesiącu będzie komentował najrozmaitsze aspekty fotografowania w cyfrowej erze widziane z punktu widzenia dinozaura z nostalgią wspominającego zapach utrwalacza. Nie przesadzajmy jednak z tym wstecznictwem - oczywiście nasz nowy autor nie zignorował rozwoju technologii i równolegle z umiejętnościami ciemniowymi szkolił się w komputerowej obróbce zdjęć, sposobach najlepszego wykorzystania możliwości dostępnego sprzętu, najnowszych rozwiązaniach w druku atramentowym. Dzięki tej wszechstronności może z dystansu spojrzeć na cały ten cyrk i przenikliwie, czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka, skomentować otaczającą nas fotograficzną rzeczywistość. Jesteśmy przekonani, że czytelnicy Fotopolis.pl polubią cykl "Opowieści z krypty" przynajmniej tak samo jak "Fotografa niedzielnego" Mike'a Johnstona, który oczywiście wciąż będzie się ukazywał. Z przyjemnością informujemy również, że "zwykłe" felietony Wojtek będzie od czasu do czasu przeplatał kolejnymi odcinkami z lubianej serii "Urzekła mnie twoja historia", w której omawia poszczególne etapy powstawania prezentowanej fotografii.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania pierwszego felietonu z cyklu "Opowieści z krypty" zatytułowanego Dlaczego rzeczywistość skrzeczy? Czyli w jaki sposób szybkie karty pamięci 8 GB niszczą szare komórki. Za tydzień kilka szybkich porad dla osób poszukujących fotograficznych prezentów gwiazdkowych. Zapraszamy.
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7