"Opowieści z krypty" Wojtka Tkaczyńskiego na łamach Fotopolis.pl

Witamy w załodze Fotopolis.pl nowego współpracownika. W minioną niedzielę rozpoczęliśmy publikowanie felietonów Wojtka Tkaczyńskiego - mistrza warsztatu tradycyjnej fotografii czarno-białej, znanego przede wszystkim z kultowego już cyklu o pracy w ciemni "Fine printer". Nasi czytelnicy będą mieli okazję dwa razy w miesiącu spojrzeć na świat fotografii cyfrowej oczami fachowca o poglądach, delikatnie mówiąc, staroświeckich. Z pewnością będzie ciekawie. Polecamy!
Wojtek Tkaczyński od wielu lat jest związany z miesięcznikiem "Pozytyw". To właśnie tam zaczął swój żywot cieszący się dziś niemal kultowym statusem cykl porad/felietonów dotyczących pracy w fotograficznej ciemni zatytułowany z angielska "Fine printer". Autor zna temat doskonale, jest bowiem nie tylko teoretykiem, ale przede wszystkim praktykiem. Wszelkie rozwiązania, które opisuje, mają konkretne zastosowanie - nie są zawieszonymi w próżni chemicznymi formułami. Liczy się przede wszystkim obraz i efekt końcowy w postaci czarno-białej odbitki (oczywiście najlepiej na barycie...). Duże doświadczenie dydaktyczne sprawia, że znakomicie czuje się tłumacząc skomplikowane procesy (uczy bądź uczył na takich uczelniach jak choćby Europejska Akademia Fotografii, łódzka "filmówka" czy warszawska Akademia Fotografii).

Wojtek Tkaczyński - nasz nowy felietonista

My postanowiliśmy namówić Wojtka na wynurzenia nieco bardziej na czasie - w każdym razie jeśli chodzi o bliższy związek z królującą niepodzielnie na rynku cyfrą. W dwóch felietonach w miesiącu będzie komentował najrozmaitsze aspekty fotografowania w cyfrowej erze widziane z punktu widzenia dinozaura z nostalgią wspominającego zapach utrwalacza. Nie przesadzajmy jednak z tym wstecznictwem - oczywiście nasz nowy autor nie zignorował rozwoju technologii i równolegle z umiejętnościami ciemniowymi szkolił się w komputerowej obróbce zdjęć, sposobach najlepszego wykorzystania możliwości dostępnego sprzętu, najnowszych rozwiązaniach w druku atramentowym. Dzięki tej wszechstronności może z dystansu spojrzeć na cały ten cyrk i przenikliwie, czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka, skomentować otaczającą nas fotograficzną rzeczywistość. Jesteśmy przekonani, że czytelnicy Fotopolis.pl polubią cykl "Opowieści z krypty" przynajmniej tak samo jak "Fotografa niedzielnego" Mike'a Johnstona, który oczywiście wciąż będzie się ukazywał. Z przyjemnością informujemy również, że "zwykłe" felietony Wojtek będzie od czasu do czasu przeplatał kolejnymi odcinkami z lubianej serii "Urzekła mnie twoja historia", w której omawia poszczególne etapy powstawania prezentowanej fotografii.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania pierwszego felietonu z cyklu "Opowieści z krypty" zatytułowanego Dlaczego rzeczywistość skrzeczy? Czyli w jaki sposób szybkie karty pamięci 8 GB niszczą szare komórki. Za tydzień kilka szybkich porad dla osób poszukujących fotograficznych prezentów gwiazdkowych. Zapraszamy.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0