"Opowieści z krypty" Wojtka Tkaczyńskiego na łamach Fotopolis.pl

Witamy w załodze Fotopolis.pl nowego współpracownika. W minioną niedzielę rozpoczęliśmy publikowanie felietonów Wojtka Tkaczyńskiego - mistrza warsztatu tradycyjnej fotografii czarno-białej, znanego przede wszystkim z kultowego już cyklu o pracy w ciemni "Fine printer". Nasi czytelnicy będą mieli okazję dwa razy w miesiącu spojrzeć na świat fotografii cyfrowej oczami fachowca o poglądach, delikatnie mówiąc, staroświeckich. Z pewnością będzie ciekawie. Polecamy!
Wojtek Tkaczyński od wielu lat jest związany z miesięcznikiem "Pozytyw". To właśnie tam zaczął swój żywot cieszący się dziś niemal kultowym statusem cykl porad/felietonów dotyczących pracy w fotograficznej ciemni zatytułowany z angielska "Fine printer". Autor zna temat doskonale, jest bowiem nie tylko teoretykiem, ale przede wszystkim praktykiem. Wszelkie rozwiązania, które opisuje, mają konkretne zastosowanie - nie są zawieszonymi w próżni chemicznymi formułami. Liczy się przede wszystkim obraz i efekt końcowy w postaci czarno-białej odbitki (oczywiście najlepiej na barycie...). Duże doświadczenie dydaktyczne sprawia, że znakomicie czuje się tłumacząc skomplikowane procesy (uczy bądź uczył na takich uczelniach jak choćby Europejska Akademia Fotografii, łódzka "filmówka" czy warszawska Akademia Fotografii).

Wojtek Tkaczyński - nasz nowy felietonista

My postanowiliśmy namówić Wojtka na wynurzenia nieco bardziej na czasie - w każdym razie jeśli chodzi o bliższy związek z królującą niepodzielnie na rynku cyfrą. W dwóch felietonach w miesiącu będzie komentował najrozmaitsze aspekty fotografowania w cyfrowej erze widziane z punktu widzenia dinozaura z nostalgią wspominającego zapach utrwalacza. Nie przesadzajmy jednak z tym wstecznictwem - oczywiście nasz nowy autor nie zignorował rozwoju technologii i równolegle z umiejętnościami ciemniowymi szkolił się w komputerowej obróbce zdjęć, sposobach najlepszego wykorzystania możliwości dostępnego sprzętu, najnowszych rozwiązaniach w druku atramentowym. Dzięki tej wszechstronności może z dystansu spojrzeć na cały ten cyrk i przenikliwie, czasem na poważnie, czasem z przymrużeniem oka, skomentować otaczającą nas fotograficzną rzeczywistość. Jesteśmy przekonani, że czytelnicy Fotopolis.pl polubią cykl "Opowieści z krypty" przynajmniej tak samo jak "Fotografa niedzielnego" Mike'a Johnstona, który oczywiście wciąż będzie się ukazywał. Z przyjemnością informujemy również, że "zwykłe" felietony Wojtek będzie od czasu do czasu przeplatał kolejnymi odcinkami z lubianej serii "Urzekła mnie twoja historia", w której omawia poszczególne etapy powstawania prezentowanej fotografii.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania pierwszego felietonu z cyklu "Opowieści z krypty" zatytułowanego Dlaczego rzeczywistość skrzeczy? Czyli w jaki sposób szybkie karty pamięci 8 GB niszczą szare komórki. Za tydzień kilka szybkich porad dla osób poszukujących fotograficznych prezentów gwiazdkowych. Zapraszamy.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8