Live MOS - nowa matryca w Systemie 4/3

Pokazane pod koniec stycznia i lutego najnowsze lustrzanki cyfrowe Systemu 4/3 wykorzystują nową matrycę. Jest to produkowany przez Panasonika, a zaprojektowany wspólnie z Olympusem 7,5-megowy sensor Live MOS. Publikujemy szczegóły techniczne dostarczone przez firmę Olympus Polska.

Olympus zrezygnował ze stosowanych dotychczas w lustrzankach E-Systemu matryc CCD FFT produkowanych przez Kodaka. Była to decyzja spowodowana faktem, że czujniki tego typu nie nadają się do wykorzystania w aparacie z podglądem na żywo na LCD, co było priorytetem przy projektowaniu E-330 (zresztą myślano o tym już podczas prac nad E-300). To samo tyczyło Panasonika DMC-L1. Poniżej zamieszczamy szczegółową informację prasową dostarczoną przez Olympusa Polska.

Sensor Live MOS

Cechy podstawowe

Sensor Live MOS oferuje jakość obrazu porównywalną z sensorem CCD o pełno-klatkowej transmisji danych (FFT) i jednocześnie charakteryzuje się niższym zużyciem energii właściwym dla sensora CMOS, a ponadto jest godny uwagi ze względu na wysokiej jakości możliwości obrazowania przez długi okres czasu. Dodatkowo, ze względu na uproszczenie układów elektronicznych uległa skróceniu odległość pomiędzy fotodiodami a odpowiadającymi im mikro-soczewkami, co zapewnia doskonałą czułość i jakość obrazu nawet gdy światło trafia na sensor pod dużym kątem.

1. Rozdzielczość: 7,5 megapiksela, z doskonałą charakterystyką działania w słabszych warunkach oświetleniowych.
2. Ziarno: Technologie "niskich szumów" zapewniają zredukowanie ziarnistości obrazu.
3. Zakres tonalny: Uproszczenie rejestru transferu oraz innych układów pozwoliło na uzyskanie większej powierzchni fotodiody i osiągnięcie poziomu czułości i reakcji właściwych sensorom FFT-CCD.
4. Niskie zużycie energii: Wymagania poboru energii są prawie o połowę niższe niż w sensorach FFT-CCD.
5. Wysoka prędkość: Prosta struktura układu przyczynia się do ogólnego szybszego przetwarzania.Zalety sensora Live MOS

(Opis rysunku)

border=1;sizex=3;sizey=3;headersx=0;headersy=0;|CCD (FFT-CCD -> zmniejsza zużycie energii;Wysoka jakość obrazu;Sensor Live MOS, (Najlepsza strefa) jakość obrazu FFT-CCD + Zużycie energii CMOS
;Wysokie zużycie energii;;Niskie zużycie energii;(Najgorsza strefa);Niska jakość obrazu;Poprawia jakość obrazu, Sensor CMOS

Zmiana konstrukcji elementów sensora zwiększająca powierzchnię obszaru światłoczułego
Obszar światłoczuły stanowi około 30% powierzchni sensora (porównywalne z CCD). Sensor Live MOS wykorzystuje zalety w postaci prostszych układów elektronicznych oraz cieńszej warstwy strukturalnej sensorów typu NMOS, dzięki czemu oferuje większą powierzchnię obszaru światłoczułego. Dodatkowo, udoskonalenia w technologii obwodów elektronicznych wpłynęły na bardziej efektywne wykorzystanie padającego światła i na poprawę jakości obrazu.

Nowy mechanizm transferu dla odczytywanego sygnału fotodiody redukuje liczbę ścieżek układu do dwóch, jak w sensorach CCD, przez co zminimalizowana jest powierzchnia, która jest nieczuła na światło. Poprzez efektywne powiększenie powierzchni obszaru światłoczułego i możliwość wykorzystania światła, które wcześniej było tracone, mogliśmy osiągnąć zarówno wyższą czułość matrycy, jak i udoskonaloną jakość obrazu. Opracowaliśmy również nowe nisko-szumowe wzmocnienie sygnału fotodiody, by w jeszcze większym stopniu poprawić czułość sensora.Porównanie: Struktura komórki

Technologia "niskich szumów" znacznie poprawiająca fotografowanie w słabszym oświetleniu
Dedykowana technologia przetwarzania opracowana do zastosowania prądu o niskim napięciu 5V (specyfikacja konstrukcyjna: 2.9V) wpływa na znaczne zredukowanie zakłóceń. Uwzględnione zostały również zakłócenia pochodzące z sygnału operacyjnego (sterującego) a sensory fotodiody zostały głęboko osadzone w krzemie, aby izolować je od znajdujących się na powierzchni chipa elementów powodujących zakłócenia. W efekcie obraz jest bardziej wyraźny, obniżony został poziom ziarnistości obrazu oraz białych punktów, jakie pojawiały się na zdjęciach wykonywanych w słabszych warunkach oświetleniowych. Dzięki nowej technologii ogólnie poprawiono jakość działania aparatu przy fotografowaniu w oświetleniu o słabym natężeniu i możliwe stało się uzyskiwanie bardziej wyrazistego obrazu, nawet gdy zdjęcie wykonywane jest przy bardzo słabym świetle.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
0
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0