Znika magazyn PDN. Co dalej z rynkiem prasy?

Autor: Maciej Luśtyk

29 Styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Do grona fotograficznych tytułów, z którymi musieliśmy pożegnać się w ostatnim czasie dołącza wydawany od 40 lat, amerykański magazyn Photo District News.

Pogarszającą się sytuacje rynku prasy obserwujemy już od kilku lat. Niegdysiejszy rozbuchany rynek magazynów branżowych dziś skurczył się do zaledwie kilku tytułów, a my niemal co roku słyszymy o tym, że na emeryturę wybierają się kolejne kultowe wydawnictwa, na których wychowało się kilka pokoleń fotografów. W ostatnich latach pożegnaliśmy między innymi wydawane od lat tytuły Popular Photography i Shutterbug (choć ten akurat ostał się w formie wydania cyfrowego). Teraz dołącza do nich Photo District News (PDN).

Od lokalnej gazetki do jednego z największych magazynów o fotografii

Photo District News zostało założone w 1980 roku w celu zrzeszenia lokalnej społeczności nowojorskich fotografów działających w okolicy budynku Flatiron, którą w tamtych czasach upodobali sobie ze względu na niskie czynsze i duże pofabryczne przestrzenie. Od lokalnej nazwy okolicy (Photo District) wzięło zresztą także swoją nazwę.

Ostatnie wydanie magazynu Photo District News

Początkowo czasopismo pełniło rolę newslettera i tablicy ogłoszeń dla pracujących w Nowym Jorku fotografów i było dostępne za darmo. W niedługim czasie zdobyło dużą popularność, a założyciel Carl S. Pugh zaczął oferować je w formie prenumeraty, w cenie 6$ za rok. Tytuł szybko zdobył popularność także wśród osób spoza Dzielnicy Fotograficznej i stał się ogólnonarodowym wydawnictwem, które wydawane było co miesiąc przez prawie 40 lat.

Popularność magazynu była tak duża, że już w 1983 roku pod szyldem wydawnictwa zorganizowane zostały pierwsze targi Photo Expo (obecnie PhotoPlus), które do dzisiaj pozostają jednymi z największych targów fotograficznych w USA (i na świecie). Rok później Pugh sprzedał tytuł Adweekowi, a on pewnego czasu jego dystrybucją zajmował się dom wydawniczy Emerald Exposistions. Na przestrzeni lat powstała także powiązana z PDN publikacja Rangefinder Magazine oraz zrzeszające branże ślubną targi WPPI.

PDN kończy działalność po 40 latach. Zostaje magazyn Rangefinder oraz targi

Tak samo jednak jak na przestrzeni lat z nowojorskiej Dzielnicy Fotograficznej zaczęli wynosić się fotografowie, ustępując miejsca agencjom marketingowym i firmom z branży IT, teraz z rynku prasy znika Photo District News. Wcześniejsze doniesienia z branży potwierdził oficjalnie przedstawiciel Emerald Expositions w rozmowie z serwisem American Photography. Według rzecznika, ruch ten podyktowany był chęcią ukierunkowania sił na cieszący się większym zainteresowaniem bratni Rangefinder Magazine i większego skupienia na towarzyszących wydawnictwu targach.

Choć więc magazyn, jak i strona PDN zostają zawieszone, wydarzenia z serii PhotoPlus i WPPI będą więc nadal się odbywać (przynajmniej w najbliższej przyszłości). Wydawca obiecuje też, że treści wygenerowane na przestrzeni lat przez internetowy serwis PDN nie znikną z internetu, ale nadal nie wiadomo jaka będzie przyszłość konkursu PDN Annual i zestawienia PDN’s 30, które funkcjonowały jako okno na świat wschodzących twórców fotografii.

Jaka przyszłość mediów drukowanych?

Sytuacja magazynu Photo District News nie jest jednak niespodzianką, a raczej potwierdzeniem problemów z jakimi od lat zmaga się globalny rynek mediów drukowanych. Z dnia na dzień z rynku znikają kolejne tytuły, a zainteresowanie odbiorców zmierza ku łatwiej dostępnym, a przede wszystkim darmowym treściom dostępnym w internecie.

Czy czeka nas koniec prasy drukowanej? Prawdopodobnie jeszcze nie prędko, ale należy spodziewać się mniejszego zainteresowania tytułami “rozrywkowymi”, co może potwierdzać chociażby niedawny ruch polskiego oddziału wydawnictwa Marquard media, które zamknęło wszystkie swoje tytuły prasowe (m.in. Playboy, Cosmopolitan, CKM czy Harper’s Bazaar”. Jednocześnie całkiem dobrze wydają się radzić sobie wydawnictwa niszowe, nakierowane na konkretną, ambitną grupę odbiorców, wydawane często w formie kwartalników.

Oprócz tego, coraz więcej tytułów oferuje także dodatkowe treści za pośrednictwem powiązanych serwisów internetowych. Inne w całości przeszły na wersję cyfrową, oferując e-wydania w formie comiesięcznych subskrypcji. I właśnie takiej przyszłości prawdopodobnie należałoby wypatrywać dla prasy branżowej. Jeśli tylko będzie generowała treści ekskluzywne, autorskie, których nie znajdziemy wszędzie indziej, odbiorcy na pewno będą gotowi za nie zapłacić. W końcu przecież zawsze o to chodziło, zmienia się jedynie forma dotarcia do czytelnika, który w dzisiejszym świecie rzadko kiedy ma czas na “papier”.

Więcej informacji na temat zamknięcia magazynu PDN znajdziecie pod adresem ai-ap.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Prawda ma znaczenie. Adobe zmienia politykę dotyczącą sprzedaży obrazów AI
Po niedawnych kontrowersjach dotyczących handlu wygenerowanymi obrazami, mającymi ilustrować prawdziwe wydarzenia, Adobe obiecuje zmienić zasady dotyczące zgłaszania prac do Adobe...
8
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
World Press Photo chciało dopuścić do konkursu obrazy AI. Teraz wycofuje się ze swojej decyzji
W ostatnich latach konkurs WPP obrał zupełnie inne tory. W nadchodzącej edycji jury zamierzało dopuścić do konkursu „fotografie” wytworzone generatorach AI. Po fali krytyki...
8
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony i Associated Press kończą testy systemu certyfikowania zdjęć w aparacie
Sony nie będzie pierwsze, ale dzięki swojej pozycji ma szansę sprawić, że certyfikowanie autentyczności zdjęć już na etapie ich wykonywania stanie się standardem. Firma właśnie...
6
Powiązane artykuły