Wyciekły dane prawie 7,5 mln użytkowników Adobe Creative Cloud

0
Maciej Luśtyk
28 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeśli korzystacie z usług Adobe CC, uważajcie na próby oszustwa. Udostępnione dane mogą zostać wykorzystane np. w celu wyłudzenia zapłaty.

Jak poinformował w piątek serwis Comparitech, przynajmniej przez ostatni tydzień baza danych Adobe Creative Cloud, zawierająca informacje dotyczące prawie 7,5 mln użytkowników narażona była na atak. Dostęp do niej miał być możliwy dla każdego, z poziomu przeglądarki internetowej.

Choć od razu po wykryciu błędu w zabezpieczeniach, 19 października 2019 roku pracujący we współpracy z Comparitech specjalista od bezpieczeństwa Bob Diachenko poinformował o wszystkim Adobe, które jeszcze tego samego dnia podjęło kroki w celu ochrony wspomnianej bazy, na razie nie wiadomo czy w międzyczasie dane użytkowników nie wpadły w niepożądane ręce.

Newralgiczne dane nie zostały narażone, ale z udostępnionych informacji i tak mogą skorzystać oszuści

Na szczęście niebezpieczeństwo związane z wyciekiem nie jest bardzo duże. Choć narażone zostały dane ponad 7 mln użytkowników, nie było wśród nich informacji newralgicznych, takich jak numery kart kredytowych i hasła dostępu. Mimo to, tak czy siak część użytkowników może być narażona na ataki internetowych oszustów.

Według raportu, wśród udostępnionych informacji znajdowały się adresy mailowe i numery ID użytkowników Adobe CC, daty utworzenia kont, informacje o ich lokalizacji i używanych programach oraz statusy płatności i trwających subskrypcji.

Jak twierdzą specjaliści, choć przez nieopatrzność Adobe użytkownicy nie zostali bezpośrednio narażeni na utratę pieniędzy czy atak hakerów, pozyskane informacje mogą posłużyć np. W celu stworzenia fikcyjnych, wymierzonych w użytkowników usługi CC kampanii, mających na celu wyłudzenie płatności czy danych kart kredytowych.

Uważaj na maile dotyczące płatności, lub weryfikacji danych

Póki co, nie wiadomo czyje dane mogły zostać narażone na kradzież i czy sytuacja dotyczy w ogóle użytkowników z Europy, radzimy jednak mieć się na baczności i w najbliższym czasie  z dużą ostrożnością podchodzić do wszelkich maili z Adobe. Szczególnie tych dotyczących ewentualnych płatności czy weryfikacji kont.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem comparitech.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Już po raz piętnasty wręczamy najważniejsze nagrody branżowe, których laureaci zostali wyłonieni przez naszych czytelników. Zobaczcie, które produkty i wydarzenia...
19
1
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Jeśli chcecie wiedzieć jak szybko rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, warto prześledzić historię nośników SD, które właśnie skończyły 20 lat. W tym czasie...
18
0
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać problemy z zasilaniem
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać...
Czy już niedługo akumulatory będą pozwalać na zasilanie urządzeń przez kilka dni? Taką wydajność obiecują naukowcy z australijskiego Monash University, których bateria...
27
8
Powiązane artykuły