Wyciekły dane prawie 7,5 mln użytkowników Adobe Creative Cloud

0

Autor: Maciej Luśtyk

28 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Jeśli korzystacie z usług Adobe CC, uważajcie na próby oszustwa. Udostępnione dane mogą zostać wykorzystane np. w celu wyłudzenia zapłaty.

Jak poinformował w piątek serwis Comparitech, przynajmniej przez ostatni tydzień baza danych Adobe Creative Cloud, zawierająca informacje dotyczące prawie 7,5 mln użytkowników narażona była na atak. Dostęp do niej miał być możliwy dla każdego, z poziomu przeglądarki internetowej.

Choć od razu po wykryciu błędu w zabezpieczeniach, 19 października 2019 roku pracujący we współpracy z Comparitech specjalista od bezpieczeństwa Bob Diachenko poinformował o wszystkim Adobe, które jeszcze tego samego dnia podjęło kroki w celu ochrony wspomnianej bazy, na razie nie wiadomo czy w międzyczasie dane użytkowników nie wpadły w niepożądane ręce.

Newralgiczne dane nie zostały narażone, ale z udostępnionych informacji i tak mogą skorzystać oszuści

Na szczęście niebezpieczeństwo związane z wyciekiem nie jest bardzo duże. Choć narażone zostały dane ponad 7 mln użytkowników, nie było wśród nich informacji newralgicznych, takich jak numery kart kredytowych i hasła dostępu. Mimo to, tak czy siak część użytkowników może być narażona na ataki internetowych oszustów.

Według raportu, wśród udostępnionych informacji znajdowały się adresy mailowe i numery ID użytkowników Adobe CC, daty utworzenia kont, informacje o ich lokalizacji i używanych programach oraz statusy płatności i trwających subskrypcji.

Jak twierdzą specjaliści, choć przez nieopatrzność Adobe użytkownicy nie zostali bezpośrednio narażeni na utratę pieniędzy czy atak hakerów, pozyskane informacje mogą posłużyć np. W celu stworzenia fikcyjnych, wymierzonych w użytkowników usługi CC kampanii, mających na celu wyłudzenie płatności czy danych kart kredytowych.

Uważaj na maile dotyczące płatności, lub weryfikacji danych

Póki co, nie wiadomo czyje dane mogły zostać narażone na kradzież i czy sytuacja dotyczy w ogóle użytkowników z Europy, radzimy jednak mieć się na baczności i w najbliższym czasie  z dużą ostrożnością podchodzić do wszelkich maili z Adobe. Szczególnie tych dotyczących ewentualnych płatności czy weryfikacji kont.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem comparitech.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ikea stworzyła kampanię z wirtualną modelką. Takich działań będzie coraz więcej
Ikea stworzyła kampanię z wirtualną modelką. Takich działań będzie coraz więcej
Nie spóźniają się, nie mają humorów, zawsze świetnie wyglądają i są wiecznie dostępne. Wirtualne modelki wkraczają do świata dużej reklamy.
37
1
Od dziś wyszukasz skradzione zdjęcia na Facebooku i Instagramie
Od dziś wyszukasz skradzione zdjęcia na Facebooku i Instagramie
Koniec z bezprawnym publikowaniem zdjęć? Nowe narzędzie Facebooka wykorzystuje technologię dopasowywania obrazu, aby pomóc twórcom i wydawcom chronić i zarządzać treściami graficznymi.
581
2
Sony idzie w ślady Nikona i opuszcza Brazylię
Sony idzie w ślady Nikona i opuszcza Brazylię
Likwidacja fabryki w Manaus i całkowite wycofanie się z brazylijskiego rynku. Sony opuszcza ten kraj po 48 latach obecności.
8
0
Powiązane artykuły