Masz konto na 500px? Twoje dane właśnie zostały zhakowane

Autor: Michał Chrzanowski

15 Luty 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Atak hakerski na 500px.com. Dane blisko 15 milionów użytkowników trafiły w niepowołane ręce.

Jak podaje popularny serwis fotograficzny 500px.com, do włamania na serwery platformy miało dojść w połowie ubiegłego roku. Jednak dopiero 8 lutego 2019 roku zespół informatyków zauważył nieprawidłowości w kodzie spowodowane nieautoryzowanym dostępem do serwisu osób trzecich. W efekcie zaistniałego ataku hakerskiego wypłynęły dane blisko 15 milionów użytkowników. Skradziono takie wrażliwe informacje jak: imię i nazwisko, data urodzenia i płeć, adresy mailowe, loginy i dokładną liczbę znaków w haśle (nie samo hasło) czy lokalizacje.

- Na chwilę obecną nie mamy informacji o nieautoryzowanym dostępie do Twojego konta i żadnych dowodów na to, że inne dane powiązane z Twoim profilem użytkownika, takie jak informacje o karcie kredytowej (które nie są przechowywane na naszych serwerach) zostały ujawnione - zaznacza serwis 500px.

- Bardzo poważnie podchodzimy do bezpieczeństwa Twoich informacji i szczerze przepraszamy za to, że ten problem wystąpił. Idąc dalej, będziemy nadal ulepszać nasze środki bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę danych, a także wdrażać dodatkowe środki, aby zapobiec ponownemu występowaniu tego typu incydentów - dodaje serwis.

Co musisz zrobić?

Serwis poczynił już odpowiednie kroki i zresetował hasła wszystkich użytkowników. Informacje o takim działaniu rozesłał drogą mailową. Tak więc jeśli chcesz zalogować się do 500px to powinieneś przejść przez procedurę odzyskiwania hasła i ustanowienia nowego dla swojego konta.  Jednak powinieneś też zmienić hasła na każdej stronie, platformie, serwisie lub aplikacji, w której używasz hasła, które jest takie samo jak hasło do konta 500px - co zostało zaznaczone w notce rozesłanej do swoich użytkowników.

zdjęcie główne: unsplash.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
System Canon RF wreszcie się otworzy? „Negocjacje na zaawansowanym poziomie”
System Canon RF wreszcie się otworzy? „Negocjacje na zaawansowanym poziomie”
Kiedy w końcu Canon otworzy swój bezusterkowy system na optykę firm zewnętrznych? Jak dowiadujemy się z rozmowy z przedstawicielem firmy, negocjacje z producentami zmierzają już ku...
19
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27