Masz konto na 500px? Twoje dane właśnie zostały zhakowane

2
Michał Chrzanowski
15 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Atak hakerski na 500px.com. Dane blisko 15 milionów użytkowników trafiły w niepowołane ręce.

Jak podaje popularny serwis fotograficzny 500px.com, do włamania na serwery platformy miało dojść w połowie ubiegłego roku. Jednak dopiero 8 lutego 2019 roku zespół informatyków zauważył nieprawidłowości w kodzie spowodowane nieautoryzowanym dostępem do serwisu osób trzecich. W efekcie zaistniałego ataku hakerskiego wypłynęły dane blisko 15 milionów użytkowników. Skradziono takie wrażliwe informacje jak: imię i nazwisko, data urodzenia i płeć, adresy mailowe, loginy i dokładną liczbę znaków w haśle (nie samo hasło) czy lokalizacje.

- Na chwilę obecną nie mamy informacji o nieautoryzowanym dostępie do Twojego konta i żadnych dowodów na to, że inne dane powiązane z Twoim profilem użytkownika, takie jak informacje o karcie kredytowej (które nie są przechowywane na naszych serwerach) zostały ujawnione - zaznacza serwis 500px.

- Bardzo poważnie podchodzimy do bezpieczeństwa Twoich informacji i szczerze przepraszamy za to, że ten problem wystąpił. Idąc dalej, będziemy nadal ulepszać nasze środki bezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę danych, a także wdrażać dodatkowe środki, aby zapobiec ponownemu występowaniu tego typu incydentów - dodaje serwis.

Co musisz zrobić?

Serwis poczynił już odpowiednie kroki i zresetował hasła wszystkich użytkowników. Informacje o takim działaniu rozesłał drogą mailową. Tak więc jeśli chcesz zalogować się do 500px to powinieneś przejść przez procedurę odzyskiwania hasła i ustanowienia nowego dla swojego konta.  Jednak powinieneś też zmienić hasła na każdej stronie, platformie, serwisie lub aplikacji, w której używasz hasła, które jest takie samo jak hasło do konta 500px - co zostało zaznaczone w notce rozesłanej do swoich użytkowników.

zdjęcie główne: unsplash.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
41
0
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0