Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Candida Höfer z nagrodą Sony World Photography Awards 2018

0

Autor: Michał Chrzanowski

16 Luty 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Sony World Photography Awards przyznało prestiżową nagrodę za wybitny wkład w fotografię. Tegoroczną laureatką została Candida Höfer - niemiecka artystka należąca do światowej czołówki współczesnych fotografików.

Niemiecka artystka Candida Höfer znana jest z precyzyjnej metodologii i techniki, a jej cenione na całym świecie prace często przyjmują formę wielkoformatowych, kolorowych fotografii. Przejmujące obrazy przedstawiające wielkie, puste wnętrza znajdują się w najważniejszych światowych kolekcjach i wystawiane są w czołowych muzeach.

W uznaniu wkładu Höfer w fotografię, jednym z elementów wystawy Sony World Photography Awards 2018 w londyńskim Somerset House, będą dzieła z różnych okresów wieloletniej kariery artystki. Ich wyboru dokona sama autorka. Na ekspozycji znajdą się między innymi trzy spośród najsłynniejszych wielkoformatowych prac Höfer, wypożyczone z galerii Ben Brown Fine Arts w Londynie: „Musée du Louvre Paris XXI 2005”, „Hermitage St. Petersburg VIII 2014” oraz „Trinity College Library Dublin I 2004”.

fot. Candida Höfer (VG Bild-Kunst, Bonn), Hermitage St. Petersburg VIII 2014

- Możliwość wręczenia tej nagrody tak ważnej artystce, która przekracza wiele granic swojej profesji, to prawdziwy zaszczyt - powiedział Scott Gray, dyrektor generalny World Photography Organisation. - Prace Candidy są doskonałe techniczne i cudownie wyraziste. Aż przyjemnie je oglądać.

- Jestem naprawdę zaszczycona - skomentowała Höfer wyróżnienie i zbliżającą się wystawę. - Mam nadzieję, że będzie to przyczynek do likwidacji kolejnych barier w publicznym odbiorze fotografii i sztuki.

Kuratorem wystawy jest Mike Trow, były kierownik działu graficznego brytyjskiej edycji magazynu Vogue. Oprócz dzieł Höfer znajdzie się na niej ponad 600 inspirujących zdjęć, wybranych przez jury spośród prac nadesłanych konkursu Sony World Photography Awards 2018.

fot. Candida Höfer (VG Bild-Kunst, Bonn), Musée du Louvre Paris XXI 2005

Prezentowane obrazy należą do wielu gatunków: od architektury po krajobraz, od fotografii ulicznej po przyrodniczą, od portretów po zdjęcia podróżnicze. Wszystkie finałowe i wyróżnione zdjęcia dają zwiedzającym rzetelny wgląd w trendy, które wpływały na fotografię w ostatnim czasie.

Laureatka odbierze nagrodę w Londynie podczas uroczystej gali, 19 kwietnia 2018 r. Autorski wybór prac Höfer będzie można oglądać od 20 kwietnia do 6 maja w londyńskim Somerset House w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2018. Wcześniej wyróżnienie za wybitny wkład w fotografię otrzymali między innymi Mary Ellen Mark, Eve Arnold, Bruce Davidson, Elliott Erwitt, a ostatnio Martin Parr.

Candida Höfer (ur. w Eberswalde 1944 r.)

fot. Ralph Müller, portret Candidy Hofer

Ukończywszy szkolenie w studiu fotografii reklamowej Schmölz-Huth, Candida Höfer rozpoczęła w 1976 r. studia u wpływowych fotografików Bernda i Hilli Becher. Cenione na świecie dzieła Höfer były wystawiane między innymi w Kunsthalle Basel w Bazylei, Kunsthalle Berne w Bernie, paryskim Luwrze, Irish Museum of Modern Art w Dublinie, galerii Tate w Liverpoolu, londyńskiej Barbican Art Gallery, a ostatnio w Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu. Höfer reprezentowała Niemcy na 50. Biennale w Wenecji (2003) i uczestniczyła w wystawie documenta 11 (2002). Jej fotografie znajdują się w kolekcjach najważniejszych światowych muzeów: Tate Britain w Londynie, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía w Madrycie, Museum Folkwang w Essen, Kunsthalle Hamburg w Hamburgu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu. Artystkę reprezentuje londyńska galeria Ben Brown Fine Arts.

zdjęcie główne: Candida Höfer (VG Bild-Kunst, Bonn), Trinity College Library Dublin, 2004

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Visual Crafters - LAF AM i Masik Production łączą siły
Na polskim rynku agencyjno-produkcyjnym dochodzi do ciekawej fuzji. Od teraz LAF AM i Masik Production bedą działać pod wspólnym szyldem Visual Crafters, który ma być...
3
0
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Koniec Photokiny. Słynne targi fotograficzne zawieszone do odwołania
Organizatorzy poinformowali o bezterminowym zawieszeniu targów sprzętu foto i wideo Photokina w Kolonii. Powód: "spadki na rynku obrazowania”.
33
1
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Fotoreporter raniony przez policję będzie żądał milionowego odszkodowania
Zdjęcie ranionego fotoreportera Tygodnika Solidarność Tomasza Gutrego 11 listopada 2020 roku błyskawicznie obiegło wszystkie media. Postrzelony fotograf będzie domagać...
111
0
Powiązane artykuły