Oto jak twórcy Planet Earth II stworzyli najbardziej urzekające ujęcia w historii filmów przyrodniczych

1

Autor: Maciej Luśtyk

21 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jeśli w świecie filmów dokumentalnych istnieje jakiś standard, z pewnością wyznacza go BBC. Najnowsza seria Planet Earth II, którą ogląda się jak dobry film akcji ustanawia poprzeczkę jeszcze wyżej. Jak udało się tego dokonać filmowcom?

Jeśli obejrzycie filmy z najnowszej serii Planet Earth II, gwarantujemy, że wszystkie wcześniejsze dokumenty przyrodnicze będą wydawać się Wam przestarzałe. Przynajmniej jeśli chodzi o to w jaki sposób zostały sfilmowane. Tyczy się to także wydanej w 2006 roku pierwszej odsłony cyklu Planet Earth, który w swoim czasie uważany był za największe dokonanie w temacie kina przyrodniczego. Czy w ciągu raptem dekady technologia obrazowania rzeczywiście poszła naprzód tak daleko? Dzięki serwisowi vox.com możemy zajrzeć za kulisy produkcji najnowszej serii.

Oczywistą różnicą jest skok jakościowy jaki dokonał się na przestrzeni lat. Podczas gdy seria Planet Earth prezentowana była w jakości HD, jej druga odsłona nakręcona została w rozdzielczości 4K. Ale to nie szczegółowość obrazu odpowiada za wciągający charakter ujęć z najnowszej serii. Głównym odpowiedzialnym za to czynnikiem było prowadzenie do ujęć ruchu, który sprawił, że całość ogląda się niczym hollywoodzki film akcji.

 

Było to możliwe dzięki rewolucji jaka w ostatnich latach dokonała się w temacie systemów stabilizacji obrazu, a przede wszystkim pojawieniu się dronów filmowych. I choć stabilizowane ujęcia z powietrza były już używane w przypadku produkcji pierwszej serii Planet Earth, to dopiero miniaturyzacja tego typu sprzętu pozwoliła podejść do filmowanych zwierząt jeszcze bliżej i dotrzeć do miejsc wcześniej niedostępnych. Upowszechnienie się stabilizowanych rigów pozwoliło także zdjąć kamerę ze statywu i tworzyć dynamiczne ujęcia na miarę współczesnej kinematografii.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza technologia nie zastąpi dobrej historii. Z tym na szczęście produkujący filmy przyrodnicze od ponad 60 lat dział BBC Natural History Unit nie ma najmniejszego problemu.

Na serię Planet Earth II składa się 7 odcinków, które można obejrzeć na kanale telewizyjnym BBC Earth (fragmenty dostępne na polskiej stronie BBC). Osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii mogą obejrzeć całą serię za darmo za pośrednictwem strony bbc.co.uk.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
Pandemia dobija branżę ślubną. Jej przedstawiciele rozmawiali z rządem
  Od ponad pół roku branża ślubna przeżywa kryzys, z którego będzie dźwigać się jeszcze długo po opanowaniu sytuacji epidemiologicznej....
10
1
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
„Afgańska dziewczyna” Steve’a McCurry’ego najdrożej zlicytowanym zdjęciem w Polsce
Ostatnia aukcja w Desa Unicum przyniosła nowy rekord na polskim rynku fotografii kolekcjonerskiej. Zdjęcie „Afghan Girl” zlicytowane zostało za rekordową sumę niemal...
15
1
Wystawa Chrisa Niedenthala odwołana z powodów politycznych
Wystawa Chrisa Niedenthala odwołana z powodów politycznych
Jedna z głównych wystaw Rzeszowskigo Weekendu Fotografii została odwołana. Powód? Treści polityczne zawarte w ekspozycji.
1591
15
Powiązane artykuły