Oto jak twórcy Planet Earth II stworzyli najbardziej urzekające ujęcia w historii filmów przyrodniczych

Autor: Maciej Luśtyk

21 Luty 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeśli w świecie filmów dokumentalnych istnieje jakiś standard, z pewnością wyznacza go BBC. Najnowsza seria Planet Earth II, którą ogląda się jak dobry film akcji ustanawia poprzeczkę jeszcze wyżej. Jak udało się tego dokonać filmowcom?

Jeśli obejrzycie filmy z najnowszej serii Planet Earth II, gwarantujemy, że wszystkie wcześniejsze dokumenty przyrodnicze będą wydawać się Wam przestarzałe. Przynajmniej jeśli chodzi o to w jaki sposób zostały sfilmowane. Tyczy się to także wydanej w 2006 roku pierwszej odsłony cyklu Planet Earth, który w swoim czasie uważany był za największe dokonanie w temacie kina przyrodniczego. Czy w ciągu raptem dekady technologia obrazowania rzeczywiście poszła naprzód tak daleko? Dzięki serwisowi vox.com możemy zajrzeć za kulisy produkcji najnowszej serii.

Oczywistą różnicą jest skok jakościowy jaki dokonał się na przestrzeni lat. Podczas gdy seria Planet Earth prezentowana była w jakości HD, jej druga odsłona nakręcona została w rozdzielczości 4K. Ale to nie szczegółowość obrazu odpowiada za wciągający charakter ujęć z najnowszej serii. Głównym odpowiedzialnym za to czynnikiem było prowadzenie do ujęć ruchu, który sprawił, że całość ogląda się niczym hollywoodzki film akcji.

 

Było to możliwe dzięki rewolucji jaka w ostatnich latach dokonała się w temacie systemów stabilizacji obrazu, a przede wszystkim pojawieniu się dronów filmowych. I choć stabilizowane ujęcia z powietrza były już używane w przypadku produkcji pierwszej serii Planet Earth, to dopiero miniaturyzacja tego typu sprzętu pozwoliła podejść do filmowanych zwierząt jeszcze bliżej i dotrzeć do miejsc wcześniej niedostępnych. Upowszechnienie się stabilizowanych rigów pozwoliło także zdjąć kamerę ze statywu i tworzyć dynamiczne ujęcia na miarę współczesnej kinematografii.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza technologia nie zastąpi dobrej historii. Z tym na szczęście produkujący filmy przyrodnicze od ponad 60 lat dział BBC Natural History Unit nie ma najmniejszego problemu.

Na serię Planet Earth II składa się 7 odcinków, które można obejrzeć na kanale telewizyjnym BBC Earth (fragmenty dostępne na polskiej stronie BBC). Osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii mogą obejrzeć całą serię za darmo za pośrednictwem strony bbc.co.uk.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Google integruje certyfikaty C2PA ze swoją wyszukiwarką - czy to uzdrowi współczesne problemy?
Google integruje certyfikaty C2PA ze swoją wyszukiwarką - czy to uzdrowi współczesne problemy?
Wygląda na to, że system certyfikowania zdjęć opracowany w ramach Content Authenticity Initiative będzie miał wreszcie szansę się upowszechnić. Metadane C2PA, informujące o powstaniu...
4
Tego jeszcze nie grali - ceny filmów zaczynają spadać
Tego jeszcze nie grali - ceny filmów zaczynają spadać
Choć wydaje się to nieprawdopodobne, wygląda na to, że po kilku latach galopujących podwyżek ceny materiałów światłoczułych zaczęły się stabilizować, a nawet spadać. Tylko w tym roku...
9
K-Consult ponownie platynowym dystrybutorem Sigmy - do końca roku darmowe wydłużenie gwarancji na 5 lat
K-Consult ponownie platynowym dystrybutorem Sigmy - do końca roku darmowe wydłużenie gwarancji na...
K-Consult drugi rok z rzędu może poszczycić się tytułem najlepszego dystrybutora marki Sigma na świecie. Z tej okazji do końca roku firma oferuje kupującym darmowe wydłużenie gwarancji...
17
Powiązane artykuły