Metropolia z innej perspektywy

0
Maciej Luśtyk
18 Listopad 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Wielkie miasta są w stanie dostarczyć nam setek ciekawych tematów na fotografie. Co jednak zrobić, aby nasze zdjęcia były wyjątkowe? Czasem wystarczy spojrzeć w górę, tak jak zrobił to Peter Stewart.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

Peter Stewart to 30-letni australijski fotograf i podróżnik, który na co dzień mieszka w Hongkongu. Znalazł sposób by o dynamicznej, zatłoczonej scenerii wielkiej metropolii opowiedzieć w sposób oryginalny, a przy tym nie pozbawiony sensu. Projekt “Stacked” jest wynikiem jego fotograficznych poszukiwań mających na celu odnalezienie ciekawych miejsc, niezauważanych przez turystów, a czasem i przez samych mieszkańców.

Zobacz wszystkie zdjęcia (17)

Fotografowanie miasta rozpoczął po swojej przeprowadzce w 2009 roku. Z czasem jego uwagę coraz bardziej zaczęły przyciągać wszechobecne rytmy i symetria. W głowie fotografa zrodził się pomysł jak za ich pomocą opowiedzieć o prawdziwej naturze tej azjatyckiej metropolii.

”Hongkong to bardzo ciasno upakowana miejska sceneria. Przy tak licznej populacji, wieżowce mieszkalne stały się standardem, a wolną przestrzeń możemy odnaleźć jedynie patrząc wysoko w górę. Każdy z tych budynków to odrębny, tętniący życiem mikrokosmos z własnymi historiami” - mówi fotograf.

Fotograf uwiecznia budynki z dwóch perspektyw - pechodnia i mieszkańca. Każdy ze sfotografowanych budynków opisuje inny wycinek miejskiego krajobrazu. Niektóre kadry przytłaczają bogactwem szczegółów, inne odkrywają przed nami ukrytą harmonię. Wszystkie jednak składają się spójny, przemyślany portret barwnego miasta, jakim jest Hongkong.

Więcej zdjęć i informacji o autorze znajdziecie pod adresem peterstewartphotography.com

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać problemy z zasilaniem
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać...
Czy już niedługo akumulatory będą pozwalać na zasilanie urządzeń przez kilka dni? Taką wydajność obiecują naukowcy z australijskiego Monash University, których bateria...
19
2
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Weronika Gęsicka laureatką Paszportów Polityki 2019
Kolejny sukces polskiej fotografii. Weronika Gęsicka została laureatką tegorocznych Paszportów Polityki. To nagrody przyznawane artystom, których praca wywiera istotny...
43
0
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Zadośćuczynienie od fotografa za nieudaną sesję? Precedensowy wyrok
Sąd Rejonowy w Tarnowie wydał precedensowy wyrok: fotograf musi zapłacić 15 000 zł zadośćuczynienia dla swoich klientów za nienależycie wykonaną sesję ślubną. Sąd II...
50
7