Fotografie Cartier-Bressona trafią na aukcję

Henri Cartier-Bresson pod koniec lat '60 wspólpracowal z Vojim Mitrovicem - laborantem ciemniowym. Po 30 latach pracy fotograf chcąc podziękować mu za pracę, podarował mu swoje odbitki. Sygnowane odbitki wkrótce zostaną wystawione na sprzedaż.
Henri Cartierr Bresson, Derriere la Gare Saint-Lazare, 1932

Cartier-Bresson podarował fotografie Voji Mitrovicowi, laborantowi, z którym pracował w laboratorium fotograficznym Picto w Paryżu. Mitrovic, emigrant z Jugosławii, stał się przyjacielem fotografa po rozpoczęciu ich współpracy w 1967 roku. Po ponad 30 latach wspólnej pracy Cartier-Bresson, chcąc wyrazić swoją wdzięczność, podarował Mitrovicowi ręcznie sygnowane i dedykowane mu odbitki.

Po śmierci Cartier-Bressona w 2004 roku, zdjęcia zostały przejęte przez fotografa Petera Turnleya, który teraz wystawia je na sprzedaż. Fotografie zostaną zlicytowane w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku 4 i 5 października. Wśród odbitek wystawionych na aukcji znajduje się słynna fotografia z 1932 roku, będąca kwintesencją teorii "decydującego momentu".

Wystawione na licytację fotografie można obejrzeć pod tym linkiem.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1