Fotografie Cartier-Bressona trafią na aukcję

Henri Cartier-Bresson pod koniec lat '60 wspólpracowal z Vojim Mitrovicem - laborantem ciemniowym. Po 30 latach pracy fotograf chcąc podziękować mu za pracę, podarował mu swoje odbitki. Sygnowane odbitki wkrótce zostaną wystawione na sprzedaż.
Henri Cartierr Bresson, Derriere la Gare Saint-Lazare, 1932

Cartier-Bresson podarował fotografie Voji Mitrovicowi, laborantowi, z którym pracował w laboratorium fotograficznym Picto w Paryżu. Mitrovic, emigrant z Jugosławii, stał się przyjacielem fotografa po rozpoczęciu ich współpracy w 1967 roku. Po ponad 30 latach wspólnej pracy Cartier-Bresson, chcąc wyrazić swoją wdzięczność, podarował Mitrovicowi ręcznie sygnowane i dedykowane mu odbitki.

Po śmierci Cartier-Bressona w 2004 roku, zdjęcia zostały przejęte przez fotografa Petera Turnleya, który teraz wystawia je na sprzedaż. Fotografie zostaną zlicytowane w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku 4 i 5 października. Wśród odbitek wystawionych na aukcji znajduje się słynna fotografia z 1932 roku, będąca kwintesencją teorii "decydującego momentu".

Wystawione na licytację fotografie można obejrzeć pod tym linkiem.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13