Fotografie Cartier-Bressona trafią na aukcję

Henri Cartier-Bresson pod koniec lat '60 wspólpracowal z Vojim Mitrovicem - laborantem ciemniowym. Po 30 latach pracy fotograf chcąc podziękować mu za pracę, podarował mu swoje odbitki. Sygnowane odbitki wkrótce zostaną wystawione na sprzedaż.
Henri Cartierr Bresson, Derriere la Gare Saint-Lazare, 1932

Cartier-Bresson podarował fotografie Voji Mitrovicowi, laborantowi, z którym pracował w laboratorium fotograficznym Picto w Paryżu. Mitrovic, emigrant z Jugosławii, stał się przyjacielem fotografa po rozpoczęciu ich współpracy w 1967 roku. Po ponad 30 latach wspólnej pracy Cartier-Bresson, chcąc wyrazić swoją wdzięczność, podarował Mitrovicowi ręcznie sygnowane i dedykowane mu odbitki.

Po śmierci Cartier-Bressona w 2004 roku, zdjęcia zostały przejęte przez fotografa Petera Turnleya, który teraz wystawia je na sprzedaż. Fotografie zostaną zlicytowane w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku 4 i 5 października. Wśród odbitek wystawionych na aukcji znajduje się słynna fotografia z 1932 roku, będąca kwintesencją teorii "decydującego momentu".

Wystawione na licytację fotografie można obejrzeć pod tym linkiem.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0