Fotografie Cartier-Bressona trafią na aukcję

Henri Cartier-Bresson pod koniec lat '60 wspólpracowal z Vojim Mitrovicem - laborantem ciemniowym. Po 30 latach pracy fotograf chcąc podziękować mu za pracę, podarował mu swoje odbitki. Sygnowane odbitki wkrótce zostaną wystawione na sprzedaż.
Henri Cartierr Bresson, Derriere la Gare Saint-Lazare, 1932

Cartier-Bresson podarował fotografie Voji Mitrovicowi, laborantowi, z którym pracował w laboratorium fotograficznym Picto w Paryżu. Mitrovic, emigrant z Jugosławii, stał się przyjacielem fotografa po rozpoczęciu ich współpracy w 1967 roku. Po ponad 30 latach wspólnej pracy Cartier-Bresson, chcąc wyrazić swoją wdzięczność, podarował Mitrovicowi ręcznie sygnowane i dedykowane mu odbitki.

Po śmierci Cartier-Bressona w 2004 roku, zdjęcia zostały przejęte przez fotografa Petera Turnleya, który teraz wystawia je na sprzedaż. Fotografie zostaną zlicytowane w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku 4 i 5 października. Wśród odbitek wystawionych na aukcji znajduje się słynna fotografia z 1932 roku, będąca kwintesencją teorii "decydującego momentu".

Wystawione na licytację fotografie można obejrzeć pod tym linkiem.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18