Trzęsienie ziemi i fala tsunami w Japonii!

Dzisiaj rano czasu europejskiego na Pacyfiku niedaleko wschodniego wybrzeża Japonii nastąpiło silne trzęsienie ziemi. Największe zniszczenia spowodowała jednak fala tsunami. Media donoszą, że swoje fabryki zmuszony był zamknąć między innymi koncern Sony.
Dzisiaj rano około 150 km od wschodnich wybrzeży Japonii miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,8 stopnia w skali Richtera - największe od rozpoczęcia pomiarów w Japonii 140 lat temu. Mimo że kraj przygotowany jest do wstrząsów, to jednak ogromne zagrożenie stanowi fala tsunami, która osiąga nawet do 10 m wysokości. Japońskie media donoszą, że największe zniszczenia mają miejsce w okolicach miasta Sendai, wokół którego znajduje się znajduje się wiele zakładów produkujących elektronikę - w tym fabryki Nikona i Sony. Ta druga firma poinformowała, że zamkniętych zostało sześć zakładów w zaatakowanym przez kataklizm regionie. W Sendai fala zniszczyła między innymi port i lotnisko.

fabryka Nikona w Sendai podczas naszej wizyty kilka lat temu

Tokio, gdzie znajduje się wiele central koncernów fotograficznych jest stosunkowo mało dotknięte wstrząsem, ale nadal istnieje zagrożenie ze strony wstrząsów wtórnych i fali tsunami, która teraz rozchodzi się także w inne regiony Pacyfiku.

Trudno teraz mówić o skutkach ekonomicznych dzisiejszego kataklizmu, jednak na pewno można się spodziewać zaburzeń w dostawach sprzętu i podzespołów produkowanych w japońskich fabrykach. Tym bardziej, że mimo przeniesienia wielu fabryk do innych rejonów Azji, nadal wiele sprzętu - w tym profesjonalne obiektywy czy korpusy aparatów, a także zaawansowane aparaty kompaktowe - pochodzi z Japonii. Tam również w ogromnej większości zlokalizowane są biura badawcze i projektowe. Teraz jednak dla Japończyków oczywiście najważniejsze jest ratowanie życia i zdrowia współobywateli. Niestety media informują, że liczba ofiar rośnie. Bądźmy z mieszkańcami Japonii!

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1