Trzęsienie ziemi i fala tsunami w Japonii!

Dzisiaj rano czasu europejskiego na Pacyfiku niedaleko wschodniego wybrzeża Japonii nastąpiło silne trzęsienie ziemi. Największe zniszczenia spowodowała jednak fala tsunami. Media donoszą, że swoje fabryki zmuszony był zamknąć między innymi koncern Sony.
Dzisiaj rano około 150 km od wschodnich wybrzeży Japonii miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,8 stopnia w skali Richtera - największe od rozpoczęcia pomiarów w Japonii 140 lat temu. Mimo że kraj przygotowany jest do wstrząsów, to jednak ogromne zagrożenie stanowi fala tsunami, która osiąga nawet do 10 m wysokości. Japońskie media donoszą, że największe zniszczenia mają miejsce w okolicach miasta Sendai, wokół którego znajduje się znajduje się wiele zakładów produkujących elektronikę - w tym fabryki Nikona i Sony. Ta druga firma poinformowała, że zamkniętych zostało sześć zakładów w zaatakowanym przez kataklizm regionie. W Sendai fala zniszczyła między innymi port i lotnisko.

fabryka Nikona w Sendai podczas naszej wizyty kilka lat temu

Tokio, gdzie znajduje się wiele central koncernów fotograficznych jest stosunkowo mało dotknięte wstrząsem, ale nadal istnieje zagrożenie ze strony wstrząsów wtórnych i fali tsunami, która teraz rozchodzi się także w inne regiony Pacyfiku.

Trudno teraz mówić o skutkach ekonomicznych dzisiejszego kataklizmu, jednak na pewno można się spodziewać zaburzeń w dostawach sprzętu i podzespołów produkowanych w japońskich fabrykach. Tym bardziej, że mimo przeniesienia wielu fabryk do innych rejonów Azji, nadal wiele sprzętu - w tym profesjonalne obiektywy czy korpusy aparatów, a także zaawansowane aparaty kompaktowe - pochodzi z Japonii. Tam również w ogromnej większości zlokalizowane są biura badawcze i projektowe. Teraz jednak dla Japończyków oczywiście najważniejsze jest ratowanie życia i zdrowia współobywateli. Niestety media informują, że liczba ofiar rośnie. Bądźmy z mieszkańcami Japonii!

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
4
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
17
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0