Trzęsienie ziemi i fala tsunami w Japonii!

Dzisiaj rano czasu europejskiego na Pacyfiku niedaleko wschodniego wybrzeża Japonii nastąpiło silne trzęsienie ziemi. Największe zniszczenia spowodowała jednak fala tsunami. Media donoszą, że swoje fabryki zmuszony był zamknąć między innymi koncern Sony.
Dzisiaj rano około 150 km od wschodnich wybrzeży Japonii miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,8 stopnia w skali Richtera - największe od rozpoczęcia pomiarów w Japonii 140 lat temu. Mimo że kraj przygotowany jest do wstrząsów, to jednak ogromne zagrożenie stanowi fala tsunami, która osiąga nawet do 10 m wysokości. Japońskie media donoszą, że największe zniszczenia mają miejsce w okolicach miasta Sendai, wokół którego znajduje się znajduje się wiele zakładów produkujących elektronikę - w tym fabryki Nikona i Sony. Ta druga firma poinformowała, że zamkniętych zostało sześć zakładów w zaatakowanym przez kataklizm regionie. W Sendai fala zniszczyła między innymi port i lotnisko.

fabryka Nikona w Sendai podczas naszej wizyty kilka lat temu

Tokio, gdzie znajduje się wiele central koncernów fotograficznych jest stosunkowo mało dotknięte wstrząsem, ale nadal istnieje zagrożenie ze strony wstrząsów wtórnych i fali tsunami, która teraz rozchodzi się także w inne regiony Pacyfiku.

Trudno teraz mówić o skutkach ekonomicznych dzisiejszego kataklizmu, jednak na pewno można się spodziewać zaburzeń w dostawach sprzętu i podzespołów produkowanych w japońskich fabrykach. Tym bardziej, że mimo przeniesienia wielu fabryk do innych rejonów Azji, nadal wiele sprzętu - w tym profesjonalne obiektywy czy korpusy aparatów, a także zaawansowane aparaty kompaktowe - pochodzi z Japonii. Tam również w ogromnej większości zlokalizowane są biura badawcze i projektowe. Teraz jednak dla Japończyków oczywiście najważniejsze jest ratowanie życia i zdrowia współobywateli. Niestety media informują, że liczba ofiar rośnie. Bądźmy z mieszkańcami Japonii!

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - test obiektywu
22 Lut 2019
Dziś sprawdzamy czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to pozycja, na którą czekali fotografowie systemu Sony E. Na papierze zoom ma wszystko, by nawiązać walkę z konkurencją, jednak jak wypada w praktyce?
0
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1