Sony Handycam NEX-VG10E - Full HD, matryca APS-C, wymienne obiektywy i dobra cena

Autor: Michal Grzegorczyk

14 Lipiec 2010
Artykuł na: 9-16 minut
Temat kamer wideo nie gości zbyt często na naszych łamach, jednak dla takich produktów warto zrobić wyjątek. Sony Handycam NEX-VG10E to pierwsza konsumencka kamera HD z wymiennymi obiektywami i matrycą o rozmiarze APS-C o rozdzielczości 14 megapikseli. Jak się nietrudno domyślić urządzenie będzie wyposażone w bagnet E, czyli taki sam jak w aparatach NEX-3 i NEX-5.

Kamera Sony Handycam NEX-VG10E, która w USA ma kosztować poniżej 2000 dolarów, to pierwsza amatorska kamera wideo oferująca rozdzielczość HD wyposażona w matrycę o rozmiarze APS-C (14-megapikselowy sensor CMOS ExmorTM APS HD) i możliwość wymiany obiektywów (bagnet E oraz adapter do bagnetu A). Doskonała jakość obrazu, możliwość uzyskania płytkiej głębi ostrości, wymienność obiektywów i stosunkowo niewielka cena to czynniki, które urzekły filmowców-amatorów (i nie tylko) w filmujących lustrzankach i bezlusterkowcach. Firma Sony postanowiła dać teraz to samo w postaci klasycznej kamery wideo, bez kompromisów wynikających z budowy aparatów fotograficznych.

Kamera potrafi rejestrować filmy Full HD 1920×1080 w formacie AVCHDTM przy przepływności do 24 Mb/s. Dźwięk nagrywa za pomocą stereofonicznego mikrofonu Quad Capsule Spatial Array, ale posiada również wejście mikrofonu zewnętrznego. Producent wyposażył ją również w 3-calowy ekran o rozdzielczości 921 000 punktów i wizjer elektroniczny (o rozdzielczości 1440 tys. punktów). W zestawie z kamerą sprzedawany będzie uniwersalny obiektyw Sony E18 - 200mm F3,5- 6,3. Produkt trafi do sklepów we wrześniu.

Po więcej szczegółów odsylamy do informacji prasowej firmy:

"Nowe oblicze kamery"

Sony prezentuje pierwszą na świecie konsumencką kamerę HD z wymiennym obiektywem

Kamera Handycam NEX-VG10E rejestruje kinowe filmy Full HD i dźwięk stereo o znakomitej głębi

- Przetwornik obrazu CMOS ExmorTM APS HD o efektywnej rozdzielczości 14,2 megapiksela i wielkości 19,5 raza większej niż w konwencjonalnej kamerze
- zapierające dech filmy HD z pięknie rozmytym tłem
- Współpraca z wymiennymi obiektywami z mocowaniem E oraz z obiektywami z mocowaniem A do lustrzanek cyfrowych Alpha (z użyciem oferowanego oddzielnie adaptera)
- Wysoka jakość dźwięku ze stereofonicznego mikrofonu Quad Capsule Spatial Array lub wejście zewnętrznego mikrofonu
- Wyświetlacz Xtra Fine LCD 7,5 cm (3") i wizjer elektroniczny

Firma Sony zaprezentowała pierwszą na świecie konsumencką kamerę HD z wymiennym obiektywem, będącą owocem 25-letniego doświadczenia japońskiego producenta w tworzeniu i doskonaleniu innowacyjnych kamer Handycam. Model NEX-VG10E to również pierwsza kamera Handycam wyposażona w wyjątkowo duży przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, pozwalający na uzyskiwanie pięknych efektów rozmycia tła - rodem z prawdziwego kina. Kamera NEX-VG10E jest przeznaczona dla pasjonatów wideofilmowania i fotografów, przed którymi otwiera nowe możliwości artystyczne, niemal niedostępne w konwencjonalnych kamerach wideo powszechnego użytku.

Zgodność z obiektywami wysokiej jakości z mocowaniem E sprawia, że nowa kamera Sony jest pierwszym urządzeniem powszechnego użytku, które praktycznie dorównuje możliwościami twórczej ekspresji lustrzankom cyfrowym. Poza dwoma dostępnymi obecnie obiektywami z mocowaniem E, użytkownicy kamery NEX-VG10E mogą używać licznych szkieł z mocowaniem A, przeznaczonych do lustrzanek cyfrowych i podłączanych za pośrednictwem oferowanego oddzielnie adaptera LA-EA1 1. Możliwość sięgania po nagradzane obiektywy Sony G, stałoogniskowe obiektywy portretowe Carl Zeiss oraz inne modele, od makro - do superteleobiektywów daje wideofilmowcom niemal nieosiągalną wcześniej swobodę w poznawaniu fascynującego świata produkcji filmowej.

Sercem kamery NEX-VG10E jest 14,2-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, który dzięki ścisłej współpracy z wydajnym procesorem Sony BIONZTM zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość filmów i fotografii. Przetwornik APS-C jest mniej więcej 19,5 raza większy niż standardowe przetworniki stosowane w sprzęcie konsumenckim. Jego dodatkową zaletą jest zdolność do zapewnienia minimalnej głębi ostrości, pozwalająca na uzyskiwanie "kinowego" rezultatu z pięknie rozmytym tłem (efekt bokeh). W przypadku zleceń komercyjnych niebagatelne znaczenie ma też możliwość wykonywania fotografii o jakości równej zdjęciom z lustrzanki - bez konieczności noszenia dodatkowego sprzętu.

Zapis filmów Full HD 1920×1080 odbywa się w formacie AVCHDTM przy przepływności do 24 Mb/s, co gwarantuje wyjątkową szczegółowość i czystość obrazu. W odróżnieniu od wielu aparatów cyfrowych, w tym lustrzanek z trybem filmu HD, czas ciągłego filmowania jest niemal nieograniczony. Wystarczy po prostu zainstalować wybraną kartę Memory Stick PRO DuoTM albo SD, aby następnie nagrywać filmy Full HD i fotografie JPEG, które można w prosty sposób przesłać do posiadanego komputerowego systemu archiwizacji i obróbki materiału.

Kamera NEX-VG10E będzie oferowana w zestawie z wyposażonym w stabilizator obrazu obiektywem E18–200 mm F3,5–6,3 OSS, który odznacza się dużym, 11-krotnym zoomem optycznym. Ponieważ obiektyw ten powstał z myślą o kręceniu filmów, wyróżnia się płynnym i wyjątkowo cichym działaniem autofokusa i przysłony. W uzyskaniu czystych nieporuszonych zdjęć z ręki pomaga wbudowany, optyczny stabilizator obrazu SteadyShot. Przy szerokich kątach obiektywu skuteczność stabilizacji zwiększa dodatkowo "tryb aktywny", zapewniający stabilny obraz nawet przy filmowaniu w ruchu. Obiektyw jest także wyposażony w kołową przysłonę, co przekłada się na piękne efekty rozmycia tła - zarówno w obrazie filmowym, jak i na fotografiach.

Tak jak tego oczekują poważni wideofilmowcy, jakość dźwięku z kamery NEX-VG10E godna jest wspaniałego obrazu. Stereofoniczny mikrofon Quad Capsule Spatial Array łączy sygnały z czterech niezależnych kapsuł mikrofonowych o przestrzennej charakterystyce, wykorzystując przy tym zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnału. W efekcie uzyskuje się wyjątkowo czysty, stereofoniczny dźwięk o silnie kierunkowej charakterystyce, co pozwala na zarejestrowanie przede wszystkim dźwięków z planu, bez przeszkadzających odgłosów z otoczenia. Konstruktorzy kamery przewidzieli również gniazdo do podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego oraz gniazdo słuchawkowe do odsłuchu dźwięku.

Niezwykła szczegółowość i kontrastowość wyświetlanych obrazów i ustawień menu są zasługą opartego na technologii TruBlackTM wyświetlacza Xtra Fine LCD 7,5 cm (3") o rozdzielczości 921 tys. punktów. Uzupełnieniem ekranu LCD jest elektroniczny wizjer o dużej rozdzielczości (1152 tys. punktów), ułatwiający komponowanie ujęć i podgląd obrazu. Wizjer ten, którego kąt można z łatwością dopasować do własnych potrzeb i upodobań, przyda się operatorowi kamery zwłaszcza w intensywnym świetle dziennym.

Mimo swego wyjątkowego potencjału twórczego, kamera NEX-VG10E jest nieduża, znakomicie wyważona i łatwa w użyciu nawet dla początkujących adeptów sztuki filmowej. Zgodne z intuicją przeglądanie zawartości menu i zmienianie parametrów filmowania ułatwia pokrętło sterujące oraz klawisze skrótów. W uzyskaniu profesjonalnego efektu pomagają również funkcje precyzyjnej, ręcznej regulacji przysłony, czasu otwarcia migawki, wzmocnienia i balansu bieli.

Do kamery można dokupić szereg firmowych akcesoriów (dostępnych opcjonalnie), takich jak podłączany do stopki akcesoriów kamery, kierunkowy mikrofon ECM-CG50. Oferta obejmuje również szereg akumulatorów, w tym model NP-FV100 wystarczający do 330 minut nieprzerwanego filmowania HD. Do nabycia jest także dedykowana torba LCS-VCD.

Nabywcy kamery będą mogli również za darmo pobrać oprogramowanie do edycji wideo Vegas Movie Studio HD Platinum 10 (kupon dostępny z kamerą), obejmujące wszystkie elementy potrzebne do produkcji imponujących filmów HD. Są wśród nich wydajne narzędzia do kompozycji obrazu, korygowania kolorów i miksowania dźwięku, dzięki czemu łatwo jest uzyskać kinowe efekty w zaciszu domowego studia. Gotowe filmy można przesłać do Internetu, nagrać na płytę Blu-ray Disc lub wykorzystać do stworzenia płyt DVD z własnym menu i grafiką.

Kamera Handycam Full HD NEX-VG10E z wymiennym obiektywem będzie dostępna od września br.

Najważniejsze cechy Sony Handycam NEX-VG10E
- Przetwornik obrazu: APS-C (23,4×15,6 mm), przetwornik CMOS Exmor APS HD z filtrami barw podstawowych RGB; odczyt 25P
- Liczba pikseli brutto: Około 14 600 000 pikseli
- Minimalne oświetlenie: 11 luksów (czas otwarcia migawki 1/25 / F3,5)
- Dostarczany obiektyw: SEL18200 z mocowaniem Sony E: E18 - 200mm F3,5- 6,3 z wbudowanym optycznym stabilizatorem obrazu SteadyShot z "aktywnym trybem"
- Zoom: 11x (optyczny, pierścień)
- Nastawianie ostrości: Automatyczne / ręczne (pierścień)
- Ogniskowa (w przeliczeniu na format 35 mm):
Tryb wideo: 32,4 mm - 360 mm
Tryb fotografii: (3:2) 27 mm - 300 mm / (16:9) 32,4 mm - 360 mm
- Czas otwarcia migawki:
1/4 - 1/4000 (film, ręczna regulacja)
30 - 1/4000 (zdjęcia, ręczna regulacja)
- Balans bieli: Automatyczny, Światło dzienne, Cień, Chmury, Żarówki, Świetlówki, Lampa błyskowa, Filtr temperatury barwowej, Własny
- Nośnik nagrań: Memory Stick PRO Duo / Memory Stick PRO-HG Duo / SD / SDHC / SDXC (klasa 4 lub wyższa)
- Tryb nagrywania (AVCHD):
FX (1920×1080i, 24 Mb/s)
FH (1920×1080i, 16 Mb/s)
HQ (1440×1080i, 9 Mb/s)
- Rozdzielczość fotografii (JPEG):
Tryb 16:9: 4592×2576 (12M) /
Tryb 3:2: 4592×3056 (14M)
- Zapis dźwięku:
Dolby Digital 2 kanały przez mikrofon stereofoniczny
Quad Capsule Spatial Array;
- Gniazdo wejścia zewnętrznego mikrofonu
- Monitor LCD: 7,5 cm / 3,0", 921 600 tys. punktów (w przybliżeniu) Xtra Fine LCD z technologią TruBlack
- Wizjer elektroniczny: 1,1 cm / 0,43", 1440 tys. punktów (w przybliżeniu) Xtra Fine
- Czas pracy akumulatora Ciągłe nagrywanie do 330 minut (przy korzystaniu z oferowanego oddzielnie akumulatora NP-FV100, tryb FH)
- Interfejsy:
Stopki akcesoriów
Gniazdo HDMI OUT
Gniazdo słuchawkowe stereo
Gniazdo wejścia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego
Gniazdo USB 2.0 (mini B / Hi-speed)
Gniazdo wejścia zasilania
- Wymiary (gł. x wys. x szer.): 29,4×132×97 mm (razem z dostarczonym obiektywem i osłoną)
- Przybliżona waga: 1,3 kg (z obiektywem SEL18200, osłoną obiektywu, akumulatorem NP-FV70 i kartą Memory Stick PRO Duo)

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)