Sony Handycam NEX-VG10E - Full HD, matryca APS-C, wymienne obiektywy i dobra cena

Temat kamer wideo nie gości zbyt często na naszych łamach, jednak dla takich produktów warto zrobić wyjątek. Sony Handycam NEX-VG10E to pierwsza konsumencka kamera HD z wymiennymi obiektywami i matrycą o rozmiarze APS-C o rozdzielczości 14 megapikseli. Jak się nietrudno domyślić urządzenie będzie wyposażone w bagnet E, czyli taki sam jak w aparatach NEX-3 i NEX-5.

Kamera Sony Handycam NEX-VG10E, która w USA ma kosztować poniżej 2000 dolarów, to pierwsza amatorska kamera wideo oferująca rozdzielczość HD wyposażona w matrycę o rozmiarze APS-C (14-megapikselowy sensor CMOS ExmorTM APS HD) i możliwość wymiany obiektywów (bagnet E oraz adapter do bagnetu A). Doskonała jakość obrazu, możliwość uzyskania płytkiej głębi ostrości, wymienność obiektywów i stosunkowo niewielka cena to czynniki, które urzekły filmowców-amatorów (i nie tylko) w filmujących lustrzankach i bezlusterkowcach. Firma Sony postanowiła dać teraz to samo w postaci klasycznej kamery wideo, bez kompromisów wynikających z budowy aparatów fotograficznych.


Kamera potrafi rejestrować filmy Full HD 1920×1080 w formacie AVCHDTM przy przepływności do 24 Mb/s. Dźwięk nagrywa za pomocą stereofonicznego mikrofonu Quad Capsule Spatial Array, ale posiada również wejście mikrofonu zewnętrznego. Producent wyposażył ją również w 3-calowy ekran o rozdzielczości 921 000 punktów i wizjer elektroniczny (o rozdzielczości 1440 tys. punktów). W zestawie z kamerą sprzedawany będzie uniwersalny obiektyw Sony E18 - 200mm F3,5- 6,3. Produkt trafi do sklepów we wrześniu.

Po więcej szczegółów odsylamy do informacji prasowej firmy:

"Nowe oblicze kamery"

Sony prezentuje pierwszą na świecie konsumencką kamerę HD z wymiennym obiektywem

Kamera Handycam NEX-VG10E rejestruje kinowe filmy Full HD i dźwięk stereo o znakomitej głębi


- Przetwornik obrazu CMOS ExmorTM APS HD o efektywnej rozdzielczości 14,2 megapiksela i wielkości 19,5 raza większej niż w konwencjonalnej kamerze
- zapierające dech filmy HD z pięknie rozmytym tłem
- Współpraca z wymiennymi obiektywami z mocowaniem E oraz z obiektywami z mocowaniem A do lustrzanek cyfrowych Alpha (z użyciem oferowanego oddzielnie adaptera)
- Wysoka jakość dźwięku ze stereofonicznego mikrofonu Quad Capsule Spatial Array lub wejście zewnętrznego mikrofonu
- Wyświetlacz Xtra Fine LCD 7,5 cm (3") i wizjer elektroniczny


Firma Sony zaprezentowała pierwszą na świecie konsumencką kamerę HD z wymiennym obiektywem, będącą owocem 25-letniego doświadczenia japońskiego producenta w tworzeniu i doskonaleniu innowacyjnych kamer Handycam. Model NEX-VG10E to również pierwsza kamera Handycam wyposażona w wyjątkowo duży przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, pozwalający na uzyskiwanie pięknych efektów rozmycia tła - rodem z prawdziwego kina. Kamera NEX-VG10E jest przeznaczona dla pasjonatów wideofilmowania i fotografów, przed którymi otwiera nowe możliwości artystyczne, niemal niedostępne w konwencjonalnych kamerach wideo powszechnego użytku.


Zgodność z obiektywami wysokiej jakości z mocowaniem E sprawia, że nowa kamera Sony jest pierwszym urządzeniem powszechnego użytku, które praktycznie dorównuje możliwościami twórczej ekspresji lustrzankom cyfrowym. Poza dwoma dostępnymi obecnie obiektywami z mocowaniem E, użytkownicy kamery NEX-VG10E mogą używać licznych szkieł z mocowaniem A, przeznaczonych do lustrzanek cyfrowych i podłączanych za pośrednictwem oferowanego oddzielnie adaptera LA-EA1 1. Możliwość sięgania po nagradzane obiektywy Sony G, stałoogniskowe obiektywy portretowe Carl Zeiss oraz inne modele, od makro - do superteleobiektywów daje wideofilmowcom niemal nieosiągalną wcześniej swobodę w poznawaniu fascynującego świata produkcji filmowej.

Sercem kamery NEX-VG10E jest 14,2-megapikselowy przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD, który dzięki ścisłej współpracy z wydajnym procesorem Sony BIONZTM zapewnia bardzo wysoką rozdzielczość filmów i fotografii. Przetwornik APS-C jest mniej więcej 19,5 raza większy niż standardowe przetworniki stosowane w sprzęcie konsumenckim. Jego dodatkową zaletą jest zdolność do zapewnienia minimalnej głębi ostrości, pozwalająca na uzyskiwanie "kinowego" rezultatu z pięknie rozmytym tłem (efekt bokeh). W przypadku zleceń komercyjnych niebagatelne znaczenie ma też możliwość wykonywania fotografii o jakości równej zdjęciom z lustrzanki - bez konieczności noszenia dodatkowego sprzętu.Zapis filmów Full HD 1920×1080 odbywa się w formacie AVCHDTM przy przepływności do 24 Mb/s, co gwarantuje wyjątkową szczegółowość i czystość obrazu. W odróżnieniu od wielu aparatów cyfrowych, w tym lustrzanek z trybem filmu HD, czas ciągłego filmowania jest niemal nieograniczony. Wystarczy po prostu zainstalować wybraną kartę Memory Stick PRO DuoTM albo SD, aby następnie nagrywać filmy Full HD i fotografie JPEG, które można w prosty sposób przesłać do posiadanego komputerowego systemu archiwizacji i obróbki materiału.

Kamera NEX-VG10E będzie oferowana w zestawie z wyposażonym w stabilizator obrazu obiektywem E18–200 mm F3,5–6,3 OSS, który odznacza się dużym, 11-krotnym zoomem optycznym. Ponieważ obiektyw ten powstał z myślą o kręceniu filmów, wyróżnia się płynnym i wyjątkowo cichym działaniem autofokusa i przysłony. W uzyskaniu czystych nieporuszonych zdjęć z ręki pomaga wbudowany, optyczny stabilizator obrazu SteadyShot. Przy szerokich kątach obiektywu skuteczność stabilizacji zwiększa dodatkowo "tryb aktywny", zapewniający stabilny obraz nawet przy filmowaniu w ruchu. Obiektyw jest także wyposażony w kołową przysłonę, co przekłada się na piękne efekty rozmycia tła - zarówno w obrazie filmowym, jak i na fotografiach.

Tak jak tego oczekują poważni wideofilmowcy, jakość dźwięku z kamery NEX-VG10E godna jest wspaniałego obrazu. Stereofoniczny mikrofon Quad Capsule Spatial Array łączy sygnały z czterech niezależnych kapsuł mikrofonowych o przestrzennej charakterystyce, wykorzystując przy tym zaawansowane algorytmy przetwarzania sygnału. W efekcie uzyskuje się wyjątkowo czysty, stereofoniczny dźwięk o silnie kierunkowej charakterystyce, co pozwala na zarejestrowanie przede wszystkim dźwięków z planu, bez przeszkadzających odgłosów z otoczenia. Konstruktorzy kamery przewidzieli również gniazdo do podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego oraz gniazdo słuchawkowe do odsłuchu dźwięku.Niezwykła szczegółowość i kontrastowość wyświetlanych obrazów i ustawień menu są zasługą opartego na technologii TruBlackTM wyświetlacza Xtra Fine LCD 7,5 cm (3") o rozdzielczości 921 tys. punktów. Uzupełnieniem ekranu LCD jest elektroniczny wizjer o dużej rozdzielczości (1152 tys. punktów), ułatwiający komponowanie ujęć i podgląd obrazu. Wizjer ten, którego kąt można z łatwością dopasować do własnych potrzeb i upodobań, przyda się operatorowi kamery zwłaszcza w intensywnym świetle dziennym.

Mimo swego wyjątkowego potencjału twórczego, kamera NEX-VG10E jest nieduża, znakomicie wyważona i łatwa w użyciu nawet dla początkujących adeptów sztuki filmowej. Zgodne z intuicją przeglądanie zawartości menu i zmienianie parametrów filmowania ułatwia pokrętło sterujące oraz klawisze skrótów. W uzyskaniu profesjonalnego efektu pomagają również funkcje precyzyjnej, ręcznej regulacji przysłony, czasu otwarcia migawki, wzmocnienia i balansu bieli.

Do kamery można dokupić szereg firmowych akcesoriów (dostępnych opcjonalnie), takich jak podłączany do stopki akcesoriów kamery, kierunkowy mikrofon ECM-CG50. Oferta obejmuje również szereg akumulatorów, w tym model NP-FV100 wystarczający do 330 minut nieprzerwanego filmowania HD. Do nabycia jest także dedykowana torba LCS-VCD.

Nabywcy kamery będą mogli również za darmo pobrać oprogramowanie do edycji wideo Vegas Movie Studio HD Platinum 10 (kupon dostępny z kamerą), obejmujące wszystkie elementy potrzebne do produkcji imponujących filmów HD. Są wśród nich wydajne narzędzia do kompozycji obrazu, korygowania kolorów i miksowania dźwięku, dzięki czemu łatwo jest uzyskać kinowe efekty w zaciszu domowego studia. Gotowe filmy można przesłać do Internetu, nagrać na płytę Blu-ray Disc lub wykorzystać do stworzenia płyt DVD z własnym menu i grafiką.

Kamera Handycam Full HD NEX-VG10E z wymiennym obiektywem będzie dostępna od września br.

Najważniejsze cechy Sony Handycam NEX-VG10E
- Przetwornik obrazu: APS-C (23,4×15,6 mm), przetwornik CMOS Exmor APS HD z filtrami barw podstawowych RGB; odczyt 25P
- Liczba pikseli brutto: Około 14 600 000 pikseli
- Minimalne oświetlenie: 11 luksów (czas otwarcia migawki 1/25 / F3,5)
- Dostarczany obiektyw: SEL18200 z mocowaniem Sony E: E18 - 200mm F3,5- 6,3 z wbudowanym optycznym stabilizatorem obrazu SteadyShot z "aktywnym trybem"
- Zoom: 11x (optyczny, pierścień)
- Nastawianie ostrości: Automatyczne / ręczne (pierścień)
- Ogniskowa (w przeliczeniu na format 35 mm):
Tryb wideo: 32,4 mm - 360 mm
Tryb fotografii: (3:2) 27 mm - 300 mm / (16:9) 32,4 mm - 360 mm
- Czas otwarcia migawki:
1/4 - 1/4000 (film, ręczna regulacja)
30 - 1/4000 (zdjęcia, ręczna regulacja)
- Balans bieli: Automatyczny, Światło dzienne, Cień, Chmury, Żarówki, Świetlówki, Lampa błyskowa, Filtr temperatury barwowej, Własny
- Nośnik nagrań: Memory Stick PRO Duo / Memory Stick PRO-HG Duo / SD / SDHC / SDXC (klasa 4 lub wyższa)
- Tryb nagrywania (AVCHD):
FX (1920×1080i, 24 Mb/s)
FH (1920×1080i, 16 Mb/s)
HQ (1440×1080i, 9 Mb/s)
- Rozdzielczość fotografii (JPEG):
Tryb 16:9: 4592×2576 (12M) /
Tryb 3:2: 4592×3056 (14M)
- Zapis dźwięku:
Dolby Digital 2 kanały przez mikrofon stereofoniczny
Quad Capsule Spatial Array;
- Gniazdo wejścia zewnętrznego mikrofonu
- Monitor LCD: 7,5 cm / 3,0", 921 600 tys. punktów (w przybliżeniu) Xtra Fine LCD z technologią TruBlack
- Wizjer elektroniczny: 1,1 cm / 0,43", 1440 tys. punktów (w przybliżeniu) Xtra Fine
- Czas pracy akumulatora Ciągłe nagrywanie do 330 minut (przy korzystaniu z oferowanego oddzielnie akumulatora NP-FV100, tryb FH)
- Interfejsy:
Stopki akcesoriów
Gniazdo HDMI OUT
Gniazdo słuchawkowe stereo
Gniazdo wejścia zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego
Gniazdo USB 2.0 (mini B / Hi-speed)
Gniazdo wejścia zasilania
- Wymiary (gł. x wys. x szer.): 29,4×132×97 mm (razem z dostarczonym obiektywem i osłoną)
- Przybliżona waga: 1,3 kg (z obiektywem SEL18200, osłoną obiektywu, akumulatorem NP-FV70 i kartą Memory Stick PRO Duo)
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
2
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0