Sony Cyber-shot DSC-TX1 i DSC-WX1 - pogromcy ciemności

Autor: Michal Grzegorczyk

6 Sierpień 2009
Artykuł na: 9-16 minut
Dwa nowe kompakty Sony Cyber-shot - TX1 oraz WX1 - to swoisty pokaz możliwości japońskiego koncernu. W obydwu zastosowano 10-megapikselową matrycę Exmor R, która dzięki zmodyfikowanej konstrukcji odznacza się dwa razy większą czułością w stosunku do konwencjonalnych sensorów. Również pozostałe parametry robią spore wrażenie.
Sony Cyber-shot TX1 w różnych kolorach

Wygląda na to, że koncern Sony postanowił oznaczać najlepiej wyposażone modele poszczególnych serii symbolem X. HX1 wyróżnia się na tle poprzednich i pozostałych superzoomów z serii H, a TX1 i WX1 górują nad sterowanymi dotykiem modelami z serii T i kompaktami z linii W. Największą nowością jest matryca obydwu nowych aparatów. 10-megapikselowy sensor w technologii Exmor R CMOS (która to technologia debiutowała w jednej z kamer Sony) o rozmiarze 1/2,4 cala, dzięki zmodyfikowanej konstrukcji, charakteryzuje się dwa razy większą czułością w stosunku do normalnych matryc CMOS (albo inaczej: o połowę mniejszym szumem na tej samej czułości). Oprócz mniejszych szumów udało się też zaimplementować świetne rozwiązania znane z modelu HX1 (tu swój udział ma procesor BIONZ) - nakładanie na siebie zdjęć w trybie "z ręki o zmierzchu" i tryb "panoramy z ręki", w którym zdjęcie panoramiczne tworzy się jednym, prostym pociągnięciem aparatu.

Sony Cyber-shot TX1

Na pozostałe parametry, choć bardziej konwencjonalne, też nie można narzekać. Cyber-shot TX1 został wyposażony w stabilizowany obiektyw {ITL|Carl Zeiss Vario-Tessar o zakresie 35-140 milimetrów (ekwiwalent) i światłosile f/3,5-4,6. Tradycyjnie dla serii T nie mogło zabraknąć dużego, 3-calowego, dotykowego ekranu Clear Photo LCD Plus o rozdzielczości 230 000 punktów. TX1 oprócz robienia zdjęć potrafi też kręcić sekwencje wideo - oczywiście w rozdzielczości HD 720p z prędkością 30 kl/s. Duży ekran powoduje spore zużycie energii. Aparat na jednym ładowaniu jest w stanie zrobić około 250 zdjęć. Jak zawsze w przypadku tej linii aparatów istotny jest design i styl. Aparat mierzy zaledwie nieco ponad 14 milimetrów grubości i zapewne znajdzie liczne grono fanów.

Sony Cyber-shot TX1

Cyber-shot WX1 to przedstawiciel dość "konserwatywnej" w formie i treści linii kompaktów Sony. Nie wyróżnia się na pierwszy rzut oka niczym szczególnym, ale zerknięcie na specyfikację weryfikuje ten pogląd. Drugim co do ważności po nowej matrycy elementem aparatu jest obiektyw: stabilizowany Sony G o idealnym zakresie 24-120 milimetrów i światłosile f/2,4-5,9. Połączenie matrycy Exmor R CMOS, światła f/2,4 na szerokim kącie i stabilizacji (a w odwodzie czeka przecież tryb łączenia zdjęć w celu zmniejszenia szumu) ma sprawić, że fotografowanie w trudnych warunkach nabierze nowego wymiaru. Postaramy się to dokładnie sprawdzić w teście redakcyjnym, na który z góry zapraszamy.

Sony Cyber-shot WX1

Na tylnej ściance WX1 znalazł się 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów. Aparat nagrywa filmy w rozdzielczości HD 720p z prędkością 30 kl/s. Jedno naładowanie baterii pozwala na zrobienie około 350 zdjęć.

Sony Cyber-shot WX1

Na deser zostawiliśmy opcjonalne akcesorium współpracujące z nowymi modelami. Nazwa stacja Party-shot IPT DS1 mówi niewiele, więc tłumaczymy: chodzi o urządzenie, do którego wkładamy aparat, a ono samodzielnie obraca, przechyla, zoomuje, rozpoznaje twarze i uśmiech i na koniec robi zdjęcie. Problem zdjęć z imprezy, na których są wszyscy, oprócz fotografa został rozwiązany.

Sony Cyber-shot WX1

Cyber-shot TX1 ma trafić do sklepów we wrześniu, natomiast TX1 w październiku. Na razie nie znamy ich polskich cen. W USA TX1 ma kosztować około 380, natomiast WX1 350 dolarów.

aparat Sony na imprezowej podstawce

]Poniżej prezentujemy informację prasową:

Nadzwyczajne zdjęcia nawet przy słabym świetle

2009-08-06

Warszawa, 6 sierpnia 2009 r.

Nowe aparaty Cyber-shot TX1 i WX1 - pokaz najnowszych rozwiązań Sony w dziedzinie optyki i przetwarzania obrazu

- Efektywna rozdzielczość 10,2 megapiksela, przetwornik obrazu Exmor R CMOS i procesor BIONZ - duża szybkość działania oraz świetne zdjęcia z małymi szumami nawet przy słabym świetle
- Możliwość nagrywania filmów High Definition
- Tryb panoramy umożliwiający tworzenie rozległych zdjęć krajobrazowych
- Możliwość zakupu stacji Party-Shot, zmieniającej aparat Cyber-shot w osobistego fotografa (dostępny opcjonalnie)
- (Tylko TX1) Obiektyw Carl Zeiss z zoomem optycznym 4x, duży, 3-calowy, panoramiczny ekran dotykowy Clear Photo LCD Plus i nowy, łatwy w użyciu, dotykowy system obsługi
- (Tylko WX1) Szerokokątny (24 mm), wysokiej jakości obiektyw Sony G z f/2.4 i zoomem optycznym 5x

Dwa nowe, smukłe aparaty Cyber-shot stanowią fascynującą ilustrację najnowszych rozwiązań Sony w dziedzinie optyki i przetwarzania obrazu. Modele Cyber-shot TX1 i WX1 łączą wysoką jakość obrazu i zaawansowane funkcje z łatwą obsługą i zwracającą uwagę stylistyką kolorowej, wyróżniającej się obudowy.

Fundamentem fantastycznej jakości zdjęć jest pionierski przetwornik obrazu Exmor R CMOS o efektywnej rozdzielczości 10,2 megapiksela, który w parze z wydajnym procesorem obrazu Sony BIONZ zapewnia także dużą szybkość wykonywania zdjęć.

Innowacyjna konstrukcja przetwornika Exmor R umożliwia przechwycenie większej ilości światła niż w przypadku standardowych rozwiązań CMOS, co przekłada się na większą czułość i mniejsze szumy w obrazie. W efekcie zdjęcia zachwycają naturalnym wyglądem i szczegółowością - nawet, gdy są zrobione w słabym oświetleniu, będącym dla wielu aparatów barierą nie do pokonania. Bardzo duża szybkość działania prezentowanych aparatów to zasługa wydajnego procesora obrazu BIONZ.

Migawka modeli TX1 i WX1 umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością aż 10 klatek na sekundę - większą niż w niektórych profesjonalnych lustrzankach cyfrowych.

Unikatowe połączenie przetwornika Exmor R i procesora BIONZ pozwoliło także na wprowadzenie specjalnego trybu panoramy, w którym wystarczy nacisnąć spust migawki, a następnie przemieszczać aparat poziomo albo pionowo. Urządzenie automatycznie wykonuje wówczas serię zdjęć i może zarejestrować obraz z pola widzenia sięgającego nawet 256°* - a więc znacznie szerszego niż jakiegokolwiek obiektywu szerokokątnego.

*256° w modelu WX1, 185° w TX1

Pojawiły się nowe możliwości twórczej ekspresji. W trybie zdjęć z ręki o zmierzchu aparat wykonuje serię sześciu zdjęć, po czym nakłada je, tworząc jeden zoptymalizowany obraz z radykalnie osłabionymi szumami. Można też wybrać tryb wyraźnego ruchu, ułatwiający rejestrację ruchomych obiektów przy słabym oświetleniu i zmniejszający poziom szumów.

Omawiane modele mają funkcję zapisu udźwiękowionego filmu HD 720p z szybkością 30 klatek na sekundę. Dzięki niej można z powodzeniem uwiecznić ważny moment w formacie HD - mimo braku kamery HandycamŸ.

Mimo nowych rozwiązań technicznych, użytkownik aparatu TX1 i WX1 bez trudu zrobi świetne zdjęcia niemal w każdej scenerii. W wykonaniu z ręki ostrych, wyraźnych fotografii pomaga optyczny stabilizator obrazu SteadyShot, a dzięki technologiom rozpoznawania twarzy i funkcji rozpoznawania uśmiechu łatwiej jest uzyskać udane zdjęcia portretowe z uśmiechem na twarzy.

Modele Cyber-shot TX1 i WX1 to pierwsze na świecie aparaty, które po podłączeniu do oferowanej oddzielnie stacji Party-shot stają się "osobistymi fotografami".

Party-shot to nowe, dostępne tylko w rodzinie produktów Cyber shot rozwiązanie, które pozwala automatycznie uchwycić na zdjęciach szczęśliwe, uśmiechnięte twarze rodziny, znajomych i właściciela aparatu. Aby uzyskać świetne wyniki, nie trzeba nawet dotykać urządzenia. Aby uzyskać świetne wyniki, nie trzeba nawet dotykać urządzenia.

Cyber-shot TX1

Dostępny w pięciu atrakcyjnych kolorach, wyjątkowo smukły aparat Cyber-shot TX1 stanowi niezbity dowód, że fantastyczny wygląd może iść w parze z imponującymi możliwościami.

Urządzenie ma zaledwie 14,1 mm** grubości i jako pierwsze w serii Cyber-shot T zawiera czuły przetwornik obrazu Exmor R CMOS, odznaczający się fantastyczną wiernością odwzorowania obrazu nawet przy słabym oświetleniu.

Ważnym elementem aparatu TX1 jest duży, 3-calowy, panoramiczny ekran dotykowy Clear Photo LCD Plus z nowym, łatwym w użyciu systemem obsługi. Często używane funkcje, jak ustawienia lampy błyskowej lub czułości ISO, można przeciągnąć do specjalnego, łatwo dostępnego menu. Krótko mówiąc, obsługa aparatu Cyber-shot TX1 jest niezwykle prosta, szybka i zgodna z intuicją.

**w najwęższym miejscu

Cyber-shot WX1

Na pierwszy rzut oka nowy, flagowy model z serii Cyber-shot wyróżnia się małymi wymiarami i pięknym wyglądem; wnętrze obudowy skrywa natomiast najbardziej wyrafinowane technologie Sony z dziedziny optyki i przetwarzania obrazu.

Uzupełnieniem przetwornika obrazu Exmor R CMOS i procesora BIONZ jest zaawansowany, skonstruowany przez Sony obiektyw G, wyznaczający nowy standard wśród aparatów kompaktowych. Minimalna ogniskowa wynosi 24 mm, dzięki czemu kadr staje się jeszcze pojemniejszy. Szeroki zakres ogniskowych, wynikający z 5-krotnego zoomu optycznego, idzie w parze z wyjątkową rozdzielczością i kontrastem w całym zakresie długości. Co więcej, obiektyw wyróżnia się dużą jasnością - f/2,4 przy najkrótszej ogniskowej.

Oznacza to, że do przetwornika dociera więcej światła niż w innych aparatach kompaktowych, co przekłada się na lepszą jakość zdjęć wykonywanych w słabym świetle.

Stacja Party-shot IPT-DS1Nikt nie marzy, by na przyjęciu, spotkaniu albo podczas zabawy z dziećmi tkwić z aparatem w ręku. Na szczęście obecnie pojawił się nowy sposób na spontaniczne fotografowanie wszystkich osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Oba aparaty współpracują z kolejną światową nowością: stacją Party-shot IPT DS1. To zupełnie nowe urządzenie może pełnić rolę "osobistego fotografa" i automatycznie robić piękne zdjęcia bez udziału użytkownika. Dzięki stacji Party shot, użytkownik aparatu może nareszcie znaleźć się na zdjęciach z przyjaciółmi i rodziną.

Wystarczy umieścić aparat Cyber-shot TX1 lub WX1 w doku - reszta dzieje się automatycznie. Stacja IPT-DS1 samoczynnie obraca i przechyla aparat oraz dobiera ustawienie zoomu. Technologie rozpoznawania twarzy i wykrywania uśmiechu zapewniają z kolei uśmiech na fotografowanych twarzach i naturalną kompozycję ujęć.

Akcesoria i dostępność

W zapewnieniu bezpieczeństwa nowym modelom Cyber-shot pomoże między innymi nowa torba LCH-TW1. Wykonana z mocnego poliwęglanu i elastomeru, skutecznie chroni aparat przed uderzeniem i porysowaniem. Na dłuższym wyjeździe niezastąpiona okaże się najnowsza karta Memory Stick PRO Duo 32 GB, z miejscem na tysiące 10,1-megapikselowych zdjęć lub do 7 godzin i 25 minut filmu Full HD.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)