Sony Cyber-shot DSC-HX5 i DSC-TX7

{BLD|CES 2010. Cyber-shot HX5 to nowy, topowy kompakt Sony, w którym spotykają się wszystkie najnowocześniejsze technologie japońskiego producenta: 10-megapikselowa matryca CMOS Exmor R, obiektyw o zakresie 25-250mm, filmy HD 1920 x 1080i kodowane w AVCHD, udoskonalona automatyczna panorama, HDR-y bezpośrednio z aparatu, GPS z kompasem, TransferJet. W Cyber-shot TX7 jest jeszcze duży, dotykowy ekran.}
Cyber-shot HX5 przebija wszystkie inne dotychczasowe kompakty Sony. Został oparty o 10-megapikselową matrycę Exmor R CMOS (prawdopodobnie tę samą, co w WX1/TX1) i obiektyw Sony G o zakresie 25-250 milimetrów (10-krotny zoom). Sensory Exmor R, wykorzystujące technologię {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=7407;BSI charakteryzują się większą czułością od powszechnie używanych FSI. To dzięki takiej, a nie innej matrycy aparat ma również kilka niecodziennych funkcji: po raz pierwszy w Cyber-shocie zaimplementowano automatyczny HDR, znany do tej pory z niektórych lustrzanek Sony Alpha (aparat łączy dwie, różnie naświetlone, zrobione jedna po drugiej klatki w celu uzyskania większej ilości szczegółów w światłach i cieniach). Nie mogło też zabraknąć automatycznej panoramy. Co więcej, Sony znacząco poprawiło tę funkcję - aparat rozpoznaje twarze i poruszające się obiekty i nanosi odpowiednie poprawki w celu uniknięcia rozmazań czy dublowania obiektów na zdjęciu.

Sony Cyber-shot DSC-HX5

Cyber-shot HX5 potrafi też kręcić filmy. Parametry obrazu "na papierze" prezentują się imponująco: Full HD 1920 x 1080i w wydajnym formacie AVCHD. Do tego obowiązkowe złącze HDMI i udoskonalona (również z myślą o sekwencjach wideo) stabilizacja w trybie "Active". Całą twórczość stworzoną aparatem można przeglądać na 3-calowym ekranie LCD o, niezbyt pasującej do tego modelu, rozdzielczości 230 000 punktów.

Sony Cyber-shot DSC-HX5

Jakby tego wszystkiego było mało w HX5 znalazł się odbiornik GPS z kompasem. Gdyby ktoś zastanawiał się, po co kompas w aparacie, wyjaśniamy: aparat nie tylko pokaże na mapie gdzie było zrobione zdjęcie, ale też w którą stronę skierowany był obiektyw. HX5 jest też pierwszym aparatem, w którym pojawiła się technologia TransferJet (pisaliśmy o niej dwukrotnie) umożliwiająca bardzo szybki, bezprzewodowy transfer danych na niewielkie odleglości. Nowe kompakty Sony nie wspierają za to najnowocześniejszych standardów jeśli chodzi o karty pamięci - obsługują klasyczne Memory Stick PRO Duo i SD/SDHC.

Sony Cyber-shot TX7

Drugi z aparatów, Cyber-shot TX7, pod wieloma względami przypomina opisanego wyżej HX5. Korzysta z tej samej 10-megapikselowej matrycy, w związku z czym oferuje takie same parametry wideo czy automatycznej panoramy. TX7 ma inny obiektyw - Carl Zeiss Vario-Tessar o zakresie 25-100 milimetrów i zupełnie inny ekran LCD - duży, 3,5-calowy, dotykowy o rozdzielczości 921 000 punktów. W TX7 nie ma odbiornika GPS.

Sony Cyber-shot TX7

Aparaty powinny się pojawić w sklepach na przełomie stycznia i lutego. Na razie nie znamy ich cen.
Sony Cyber-shot TX7
]
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak radzą sobie w wymagającej fotografii sportowej?
21 Sty 2019
Topowy korpus systemu E pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy tego typu pełnoklatkowy zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
2
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1