Sony Cyber-shot DSC-HX5 i DSC-TX7

0
Michal Grzegorczyk
7 Styczeń 2010
Artykuł na: 4-5 minut
{BLD|CES 2010. Cyber-shot HX5 to nowy, topowy kompakt Sony, w którym spotykają się wszystkie najnowocześniejsze technologie japońskiego producenta: 10-megapikselowa matryca CMOS Exmor R, obiektyw o zakresie 25-250mm, filmy HD 1920 x 1080i kodowane w AVCHD, udoskonalona automatyczna panorama, HDR-y bezpośrednio z aparatu, GPS z kompasem, TransferJet. W Cyber-shot TX7 jest jeszcze duży, dotykowy ekran.}
Cyber-shot HX5 przebija wszystkie inne dotychczasowe kompakty Sony. Został oparty o 10-megapikselową matrycę Exmor R CMOS (prawdopodobnie tę samą, co w WX1/TX1) i obiektyw Sony G o zakresie 25-250 milimetrów (10-krotny zoom). Sensory Exmor R, wykorzystujące technologię {LNK|https://www.fotopolis.pl/index.php?n=7407;BSI charakteryzują się większą czułością od powszechnie używanych FSI. To dzięki takiej, a nie innej matrycy aparat ma również kilka niecodziennych funkcji: po raz pierwszy w Cyber-shocie zaimplementowano automatyczny HDR, znany do tej pory z niektórych lustrzanek Sony Alpha (aparat łączy dwie, różnie naświetlone, zrobione jedna po drugiej klatki w celu uzyskania większej ilości szczegółów w światłach i cieniach). Nie mogło też zabraknąć automatycznej panoramy. Co więcej, Sony znacząco poprawiło tę funkcję - aparat rozpoznaje twarze i poruszające się obiekty i nanosi odpowiednie poprawki w celu uniknięcia rozmazań czy dublowania obiektów na zdjęciu.

Sony Cyber-shot DSC-HX5

Cyber-shot HX5 potrafi też kręcić filmy. Parametry obrazu "na papierze" prezentują się imponująco: Full HD 1920 x 1080i w wydajnym formacie AVCHD. Do tego obowiązkowe złącze HDMI i udoskonalona (również z myślą o sekwencjach wideo) stabilizacja w trybie "Active". Całą twórczość stworzoną aparatem można przeglądać na 3-calowym ekranie LCD o, niezbyt pasującej do tego modelu, rozdzielczości 230 000 punktów.

Sony Cyber-shot DSC-HX5

Jakby tego wszystkiego było mało w HX5 znalazł się odbiornik GPS z kompasem. Gdyby ktoś zastanawiał się, po co kompas w aparacie, wyjaśniamy: aparat nie tylko pokaże na mapie gdzie było zrobione zdjęcie, ale też w którą stronę skierowany był obiektyw. HX5 jest też pierwszym aparatem, w którym pojawiła się technologia TransferJet (pisaliśmy o niej dwukrotnie) umożliwiająca bardzo szybki, bezprzewodowy transfer danych na niewielkie odleglości. Nowe kompakty Sony nie wspierają za to najnowocześniejszych standardów jeśli chodzi o karty pamięci - obsługują klasyczne Memory Stick PRO Duo i SD/SDHC.

Sony Cyber-shot TX7

Drugi z aparatów, Cyber-shot TX7, pod wieloma względami przypomina opisanego wyżej HX5. Korzysta z tej samej 10-megapikselowej matrycy, w związku z czym oferuje takie same parametry wideo czy automatycznej panoramy. TX7 ma inny obiektyw - Carl Zeiss Vario-Tessar o zakresie 25-100 milimetrów i zupełnie inny ekran LCD - duży, 3,5-calowy, dotykowy o rozdzielczości 921 000 punktów. W TX7 nie ma odbiornika GPS.

Sony Cyber-shot TX7

Aparaty powinny się pojawić w sklepach na przełomie stycznia i lutego. Na razie nie znamy ich cen.
Sony Cyber-shot TX7
]

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
10
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)