Nikon Coolpix S630, S620, S230 i S220

0
Michal Grzegorczyk
3 Luty 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Nikon wymienia sporą część modeli z serii Coolpix "S". S630, S620, S230 i S220 zastępują część kompaktów zaprezentowanych w ubiegłym roku. Zmieniły się parametry, ale ogólna charakterystyka pozostała ta sama. Nowe Coolpiksy "S" są ładne, zgrabne, proste w obsłudze, a ich funkcjonalność może zadowolić nawet zaawansowanych amatorów.
Cztery nowe Coolpiksy można podzielić na dwie pary: wyróżniające się funkcjonalnością modele S630 i S620 i nieco im ustępujące S230 i S220. Cała czwórka zachowuje jednak klasycznie elegancki wygląd - jeden z głównych wyróżników tej serii.

Nikon Coolpix S630

Najbardziej zaawansowanym modelem jest Nikon Coolpix S630. S620 ustępuje mu niewiele. Obydwa aparaty wyposażono w 12-megapikselowy sensor o rozmiarze 1/2,33 cala. W S630 matryca jest stabilizowana, natomiast w S620 moduł stabilizacji znalazł się w obiektywie. To właśnie optyka najbardziej różni te dwa modele. Obydwa aparaty mają szerokokątne obiektywy zaczynające swój zakres od ekwiwalentu 28 milimetrów. W bardziej zaawansowanym Coolpiksie S630 zakres kończy się na aż 196 milimetrach (7-krotny zoom), a w S620 na 112 milimetrach (4-krotny zoom). Obydwa zakresy robią są niezłe, a szczególnie dobre wrażenie robi oczywiście ten pierwszy - testy pokażą, czy zastosowanie sporej krotności zooma nie odbiło się negatywnie na jakości obrazu.

Nikon Coolpix S620

Obydwa aparaty wyposażono w 2,7-calowy ekrany LCD o rozdzielczości 230 000 punktów, wykrywacze twarzy, uśmiechu i mrugnięcia oczami. Producent zwraca też uwagę na szybkość Coolpiksa S620 - czas jego uruchomienia wynosi zaledwie 0,7 sekundy. Obydwa aparaty będą dostępne w różnych kolorach. S630 w czarnym i czerwonym, a S620 w srebrnym, czarnym, fioletowym i różowym.

Nikon Coolpix S230

Dwa pozostałe modele - Coolpix S230 i S220 - prezentują się nieco skromniej. Najważniejsze parametry nie dorównują dwójce opisanej powyżej. Aparaty dostały 10-megapikselowe matryce o rozmiarze 1/2,33 cala i dość przeciętne obiektywy o 3-krotnym zoomie i zakresie 35 - 105 milimetrów. Brakuje stabilizacji mechanicznej, producent informuje jedynie o tej "elektronicznej". S230 i S220 są za to wyjątkowo smukłe i jak zauważa producent "zmieszczą się w każdej damskiej torebce". Czy to przekona zainteresowane fotografowaniem panie?

Nikon Coolpix S220

Obydwa aparaty różnią się znacząco ekranem LCD. W modelu Coolpix S230 zastosowano duży, 3-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 230 000 punktów. Dzięki temu znacznie ograniczono liczbę przycisków. W S220 ekran ma 2,5-calową przekątną i przeciętną rozdzielczość 150 000 punktów. Aparaty będą dostępne w różnych kolorach: S230 - czerwony, granatowy, fioletowy, czarny, S220 - zielony, różowy, niebieski, fioletowy, czarny.

Na razie nie znamy cen tych aparatów. Poznamy je z pewnością przed końcem miesiąca - wtedy mają trafić do sprzedaży. Poniżej przytaczamy informację prasową:

Warszawa, 3 lutego 2009 r.

Stylowe, szybkie i kolorowe

Odświeżone aparaty COOLPIX serii S


Firma Nikon przedstawia odświeżoną linię aparatów kompaktowych serii S, obejmującą modele COOLPIX S630, COOLPIX S620, COOLPIX S230 oraz COOLPIX S220. Wszystkie cztery wyróżniają się wyjątkową stylistyką, a użytkownikom gwarantują dodatkowo szybkość i łatwość obsługi.

COOLPIX S630 to niewielki i bardzo ergonomiczny aparat wyposażony w specjalnie zaprojektowany uchwyt zapewniający wygodne i stabilne trzymanie podczas fotografowania. Z kolei model COOLPIX S620 wyróżnia bardzo szybki czas uruchomienia wynoszący zaledwie 0,7 sekundy. Kolejny z rodziny, COOLPIX S230, dzięki połączeniu dotykowego ekranu LCD z podstawowymi przyciskami obsługi, jest jednocześnie i modnym gadżetem, i łatwym w obsłudze aparatem. Ostatni - COOLPIX S220 - to połączenie czystej elegancji z łatwością użytkowania. Aparaty dostępne będą w szerokiej gamie najmodniejszych kolorów: od klasycznej czerni po delikatny róż.

"Jesteśmy dumni z naszych nowych, różnokolorowych modeli z serii S, wśród których każdy z pewnością znajdzie propozycję dopasowaną do własnego stylu i osobowości. Korzystanie z tych aparatów to sama przyjemność. Wyglądają świetnie, są bardzo wygodne i robią rewelacyjne zdjęcia" - powiedział Mark Pekelharing, kierownik ds. produktów w dziale produktów konsumenckich firmy Nikon Europe.

COOLPIX S630 - wygodne fotografowanie
Fotografowanie aparatem COOLPIX S630 to czysta przyjemność dzięki wygodnie zaprojektowanemu uchwytowi i dobrze dopasowanym funkcjom. Rozdzielczość 12 mln efektywnych pikseli, redukcja drgań na matrycy CCD (VR) i obiektyw NIKKOR z 7-krotnym zoomem optycznym gwarantują wysoką jakość zdjęć. Aparat wyposażono w nowoczesne rozwiązania wspomagające bezbłędne fotografowanie, w tym w zupełnie nową funkcję wykrywania mrugnięcia oczami, która jest połączeniem dobrze znanego programu tematycznego Uśmiech z funkcją ostrzeżenia o mrugnięciu oczami. Teraz aparat sam określa lokalizację twarzy fotografowanej osoby i w chwili wykrycia uśmiechu automatycznie robi dwa zdjęcia, z których zapisuje tylko to, na którym fotografowana osoba ma otwarte oczy. Inne ciekawe funkcje modelu COOLPIX S630 to tryb automatycznego rozpoznawania scenerii, program Sport, który pozwala na robienie zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s oraz funkcja szybkiego retuszu. Dostępne wersje kolorystyczne tego modelu to czarny i czerwony.

COOLPIX S620 - szybkość przede wszystkim
Czas uruchomienia aparatu COOLPIX S620 w zaledwie 0,7 sekundy czyni z niego bardzo szybki aparat kompaktowy. Model ten wyposażono w matrycę wielkości 12,2 mln efektywnych pikseli, szerokokątny, 28 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm) obiektyw NIKKOR z 4-krotnym zoomem optycznym. Monitor LCD o przekątnej 2,7 cala jest dodatkowo odporny na zanieczyszczenia i niepozwalający na osiadanie wilgoci. Spośród innych kompaktów cyfrowych model ten wyróżnia się wysokim zakresem czułości, sięgającym aż ISO 6400, co minimalizuje szumy na zdjęciach wykonanych w pełnej rozdzielczości.

W S620 zastosowano również zaawansowane funkcje wspomagające prawidłowe fotografowanie:
- cztery mechanizmy przeciwdziałania rozmyciu obrazu (w tym redukcję drgań w obiektywie oraz wykrywanie ruchu)
- wykrywania mrugnięcia oczami i szybkiego retuszu
- autofokus ze śledzeniem obiektów w ruchu
- automatyczne wybieranie programów tematycznych

Dopracowany w najdrobniejszych szczegółach COOLPIX S620 będzie dostępny w kolorach: srebrnym, czarnym, różowym i fioletowym. To najlepszy wybór dla każdego, kto poszukuje zaawansowanych funkcji i nietuzinkowej stylistyki.

COOLPIX S230/COOLPIX S220 - potęga koloru
Duet stylowych i różnokolorowych aparatów wyznaczających trendy elegancji w serii S składa się z modeli S230 i S220. Aparat COOLPIX S230 posiada duży, 3-calowy ekran dotykowy połączony z podstawowymi przyciskami, dzięki czemu fotografowanie staje się niezwykle łatwe i przyjemne. Aparat COOLPIX S220 jest z kolei niezwykle cienki (tylko 18 mm!) i bardzo lekki (ok. 100 g), a jego 2,5-calowy monitor LCD pozwala na wygodne przeglądanie zdjęć. Dodatkowo nowe aparaty wyposażono w liczne funkcje, takie jak: wykrywanie mrugnięcia oczami (eliminuje zdjęcia z zamkniętymi oczami), szybki retusz (umożliwia korektę wykonanych zdjęć z wykorzystaniem zaawansowanych technologii zapożyczonych z lustrzanek cyfrowych firmy Nikon), automatyczne wybieranie przez aparat programu tematycznego i kilkanaście programów tematycznych. Dzięki nim - siedemnastu w modelu COOLPIX S230, a szesnastu w modelu COOLPIX S220 - można samodzielnie i łatwo dobierać idealne ustawienia aparatu do niemal każdej sytuacji zdjęciowej. Poza matrycą o 10 mln efektywnych pikseli i obiektywem NIKKOR z 3-krotnym zoomem optycznym, modele oferują elektroniczną redukcję drgań, duży zakres czułości (do ISO 2000) i funkcję wykrywania ruchu. Oba aparaty łatwo zmieszczą się w każdej torebce. Dostępne będą w szerokiej gamie modnych kolorów:
S220 - zielony, różowy, niebieski, fioletowy, czarny
S230 - czerwony, granatowy, fioletowy, czarny

W komplecie razem z modelami serii S znajdują się: akumulator litowo-jonowy, ładowarka, kabel USB, kabel audio-wideo, pasek i oprogramowanie do aparatów COOLPIX. Model COOLPIX S230 jest dodatkowo wyposażony w rysik do ekranu dotykowego. Aparaty trafią do sprzedaży pod koniec lutego 2009 r.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
8
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)