Nadchodzi Fujifilm X100VI - nowa odsłona kultowego kompaktu już w lutym

Autor: Maciej Luśtyk

8 Luty 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Seria X100 to obecnie jedne z najbardziej pożądanych zaawansowanych kompaktów na rynku. Producent właśnie zapowiedział premierę jej najnowszej odsłony, która odbędzie się 20 lutego.

Aparaty z serii Fujifilm X100 to konstrukcje wyjątkowe z kilku względów. Po pierwsze, to właśnie od modelu X100 zaprezentowanego w 2011 roku zaczęła się cała historia systemu X. Po drugie, był to pierwszy aparat kompaktowy, wykorzystujący tak dużą matrycę. W końcu, aparaty z linii X100 są obecnie jedynymi współczesnymi zaawansowanymi kompaktami z systemem dalmierza, a także jedyną (poza niszowym Pixii) alternatywą dla reporterskiej i kosztownej Leiki Q. Do tego są małe, zgrabne i naprawdę poręczne.

Wszystko to sprawiło, że aparaty te cieszą się niesłabnąca popularnością, a w ostatnim czasie, za sprawą internetowych influencerów, dorobiły się miana kultowych, co doprowadziło do dość kuriozalnej sytuacji, gdzie model Fujifilm X100V z 2020 roku kosztuje dziś drożej niż w dniu swojej premiery. Niebawem ceny serii powinny jednak nieco się poluzować, gdyż jeszcze w lutym najprawdopodobniej zobaczymy jej najnowszego przedstawiciela.

Na instagramowym profilu marki Fujifilm pojawił się krótki teaser, ukazujący kontur aparatu i zapowiadający nadchodzącą konferencję X Summit. Screen udostępniony przez serwis Fujiaddict (poniżej), ukazujący dopasowane do konturu zdjęcie poprzednika (nie jest to po postu rozjaśniony kadr z zapowiedzi) utwierdza nas w przekonaniu, że pod koniec lutego zobaczymy właśnie model X100VI.

Co nowego będzie miał Fujifilm X100VI?

Z samego teasera dowiadujemy się w zasadzie niewiele. Wygląda na to, że aparat ciągle oferuje ten sam układ kontrolerów (przynajmniej tych na górze korpusu). Dużym znakiem zapytania jest jednak to, jaki obiektyw zobaczymy w najnowszej odsłonie korpusu. Wszystko, ze względu na to, że aparat otrzymać ma nową wysokorozdzielczą matrycę.

Według plotek, aparat wyposażony ma być w 40-megapikselową matrycę BSI X-Trans CMOS 5, którą znamy z modeli X-T5 oraz X-H2. W takim wypadku istnieje spora szansa, że Fujifilm pójdzie tropem przetartym przez Leikę i zaoferuje nieco szerszy obiektyw niż wcześniej (23 mm f/2, ekwiwalent 35 mm), gdzie zapas rozdzielczości pozwoli nam zachować duży rozmiar zdjęć w trybie crop. Do tego otrzymać mamy najnowsze algorytmy AF odpowiedzialne za śledzenie, możliwość rejestracji filmów 4K z prędkością 60 kl./s, nowe symulacje filmów i znany nam już hybrydowy wizjer 3,69 MP oraz 3-calowy odchylany ekran o rozdzielczości 1,62 mln punktów.

Premiera jeszcze w lutym

Biorąc pod uwagę, że większość z tych rzeczy już znamy, Fujifilm z pewnością przygotowało dla nas jakąś niespodziankę. O tym przekonamy się już za niecałe dwa tygodnie. Nadchodzący X Summit, podczas którego zobaczymy nowy aparat planowany jest już na 20 lutego.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica D-Lux 8 - nadchodzi "mała Leica Q"
Leica zapowiada kolejną generację kompaktu z serii D-Lux. Aparat otrzymał wzornictwo i ergonomię spójną z pełnoklatkowym modelem Leica Q, nadal będzie jednak oparty o matrycę formatu...
19
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic Lumix S9 - małe wymiary, duże możliwości, super cena
Panasonic zaprezentował swoją pierwszą kompaktowa pełną klatkę z segmentu amatorskiego. Lumix S9 zamyka możliwości modelu S5 II w niewielkiej konstrukcji kierowanej do twórców...
8
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Analogowy kompakt Pentaxa będzie aparatem półklatkowym. Pojawił się pierwszy teaser
Pentax zaprezentował pierwszą oficjalną zapowiedź swojego nowego analogowego kompaktu. Teaser potwierdza domysły, że będzie to aparat pozwalający naświetlić dwa zdjęcia na jednej...
8
Powiązane artykuły