Czy Sony pracuje nad modelem A7000? Wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji

Autor: Maciej Luśtyk

22 Listopad 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Solidna aktualizacja segmentu APS-C to prawdopodobnie jedna z najbardziej oczekiwanych nowości ze stajni Sony. Wygląda na to, że już niebawem się doczekamy. W sieci pojawiły się pierwsze doniesienie na temat specyfikacji modelu A7000.

Aparaty z serii Sony A6000 są z nami już od 8 lat. I choć poszczególne modele cieszyły się popularnością wsród amatorów i hobbystów, przez cały ten czas miało się wrażenie, że producent rozwija ten segment nieco po omacku. Wystarczy chociażby prześledzić historię nazewnictwa kolejnych modeli z serii, żeby zrozumieć o co nam chodzi. Do tego nawet najnowszym konstrukcjim z serii trudno już dziś konkurować w zakresie ergonomii, systematyki obsługi czy wydajności.

Wzrost zainteresowania segmentem APS-C przez producenta, który objawił się modelem ZV-E10 i wypuszczeniem nowych zaawansowanych szkieł kazał nam wierzyć, że coś w tym temacie się wreszcie ruszyło. I gdy byliśmy już niemal pewni, że w końcu zobaczymy spadkobierce serii A6000, Sony zaprezentowało kamerę FX30. Wygląda jednak na to, że szansa na nowy, wydajny aparat APS-C w systemie Sony E nie jest bynajmniej skreślona. Serwis Photo Rumors donosi o prawdopodobnej specyfikacji modelu Sony A7000, która ukazała się kilka dni temu w chińskim serwisie Weibo.

Plotki na temat specyfikacji Sony A7000 to donosy nie potwierdzone, ale bardzo prawdopodobne

Czy tak będzie wyglądał Sony A7000? Plotki na temat zmiany wyglądu serii APS-C sięgają jeszcze 2019 roku

Czym więc zaskoczyć nas może nowy korpus APS-C ze stajni Sony? Prawdę mówiąc niczym czego jeszcze nie widzieliśmy, ale proponowana specyfikacja w obliczu ostatnim rynkowych premier wydaje się bardzo realistyczna i będzie stanowić dobrą konkurencję dla konstrukcji rywali.

Otrzymać mamy więc 26-megapikselowy sensor BSI CMOS, wspierany szybkim procesorem Bionz XR wraz z układem przetwarzania i autofokusu opartym o funkcje AI (ostatnio widzieliśmy taki w modelu Sony A7R V). Sensor ten pozwolić ma na pełnoklatkową rejestrację wideo 4K 60 kl./s w profilu S-Log 3 / S-Cinetone i choć te szczegóły nie zostały podane, prawdopodobnie tak, jak we wszystkich najnowszych korpusach - w 10-bitowej głębi kolorystycznej, z próbkowaniem 4:2:2 i kompresją All-i.

Sensor ma być poza tym stabilizowany (deklarowana skuteczność ok. 8 EV), a aparat otrzymać ma też nowy wizjer optyczny OLED o rozdzielczości 3,69 mln punktów. To na razie tyle, a do tego serwis Sony Alpha Rumors dementuje te plotki, twierdząc że pochodzą z niesprawdzonego źródła. Z drugiej strony, gdy coś ląduje na Photo Rumors, zwykle później okazuje się prawdą, a do tego to SAR zwykle kojarzone jest z nierzetelnymi przeciekami.

Taki aparat w końcu musi się pojawić. A zobaczymy go najprawdopodobniej już w przyszłym roku

Tak czy inaczej, z racji mocnej konkurencji (np. Fujifilm X-H2S czy Canon EOS R7), następca serii A6000 w końcu ujrzy światło dzienne i prawdopodobnie stanie się to szybciej, niż póżniej. Dlatego też wspomniana specyfikacja wydaje się jak najbardziej sensowna i prawdopodobnie zostanie jeszcze rozbudowana szybkim trybem seryjnym oraz bardziej ergonomicznym body - trudno nam wyobrazić sobie, by przy projektowaniu zaawansowanego korpusu APS-C Sony pozostało przy starej formie. Do tego już parę lat temu pojawiały się plotki na temat tego, że Sony pracuje nad profesjonalnym aparatem APS-C o wyglądzie zbliżonym do serii A7. I co ciekawe, nowe plotki na temat specyfikacji w dużej mierze pokrywają się z ówczesnymi donosami.

Kiedy należy spodziewać się premiery? Aparat tego typu ma szansę pojawić się już na początku 2023 roku.

Źródło: photorumors.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm Instax Wide 400 - pierwszy od 10 lat nowy Instax na duże wkłady
Fujifilm Instax Wide 400 - pierwszy od 10 lat nowy Instax na duże wkłady
Fujifilm prezentuje współczesna odsłonę aparatu natychmiastowego na duże wkłady Instax Wide. Nowy Wide 400 to m.in. unowocześniony design, ulepszony pomiar ekspozycji i...
11
Pentax 17 - współczesny kompakt półklatkowy oficjalnie zaprezentowany
Pentax 17 - współczesny kompakt półklatkowy oficjalnie zaprezentowany
Po miesiącach zapowiedzi, Pentax zaprezentował wreszcie swój nowy aparat analogowy. Zgodnie z przewidywaniami jest to półklatkowy kompakt z...
9
Nikon Z6 III - uniwersalna pełna klatka najnowszej generacji
Nikon Z6 III - uniwersalna pełna klatka najnowszej generacji
Nikon odświeża wreszcie podstawową serię uniwersalnych pełnych klatek systemu Z. Nikon Z6 III wyprzedza konkurencję pierwszą na rynku częściowo warstwową matrycą i możliwością...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)