Muzyka klasyczna dla fotografa. Tak brzmią najwspanialsze aparaty w historii

Autor: Maciej Zieliński

25 Czerwiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

18 kultowych aparatów i 5-minutowe wideo, które ogląda się - a zwłaszcza się go słucha - do końca z ogromną przyjemnością. 

Uwielbiamy to: rytmiczne uderzenia lustra w trybie seryjnym, majestatyczny trzask średnioformatowej migawki, przeciągły syk mechanizmu przewijania filmu... Tak jak fani motoryzacji kochają słuchać pracy silnika, tak my, fotografowie nasłuchujemy dźwięków wydobywających się z naszych aparatów.

Z pewnością działają na naszą podświadomość i potrafią być ważnym elementem "fotograficznego zen". Dźwięk migawki może być muzyką dla naszych uszu, ale bez wątpienia potrafi też irytować – zapewne nie brakuje fotografów, którzy tylko z tego powodu nie zdecydowali się na zakup danego aparatu.

Dziś pozbawione lustra aparaty są niemal bezszelestne a dźwięk migawki wybieramy w menu jak dźwięk dzwonka w telefonie - współczesna fotografia straciła niewątpliwie mały element swojej magii. Z tym większą przyjemnością oglądamy film przygotowany przez Sails Chonga, który zabrał do studia nagraniowego 18 wspaniałych aparatów – od niewielkich klasycznych kompaktów (jak Fujifilm TX-1), przez klasyki wagi średniej (Pentax 67 czy Mamiya RB67), po aparaty wielkoformatowe. Posłuchajcie!

A jakie są Wasze doświadczenia? Który z Waszych aparatów brzmiał najlepiej? Może Wam też zdarzyło się skreślić jakiś model tylko ze względu na dźwięk migawki? A może absolutnie nie ma to dla Was znaczenia? Czekamy na komentarze!

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy bezlusterkowece będą miały automatyczną zasłonę komory matrycy?
Czy bezlusterkowece będą miały automatyczną zasłonę komory matrycy?
Sprytny mechanizm ochrony wnętrza aparatu opatentowała w firma Canon. Nowe rozwiązanie byłoby lekarstwem na kurz i zanieczyszczenia dostające się do matrycy podczas wymiany obiektywów.
0
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Sony ZV-E10 - aparat dla vlogerów, z wymiennymi obiektywami
Po zeszłorocznym kompakcie ZV-1, Sony rozwija ideę niewielkiego aparatu dla twórców internetowego wideo o model z matrycą APS-C i możliwością wymiany obiektywów. Czy...
8
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Filmowanie z szybkością 1,16 mln kl./s? Vision Research prezentuje nowe kamery Phantom
Dwie nowe ultraszybkie kamery wprowadza na rynek firma Vision Research. Model Phantom TMX 5010 może rejestrować obraz z szybkością ponad milion klatek na sekundę.
9