Yuneec Mantis G - uniwersalny, składany dron 4K w przystępnej cenie

0
Maciej Luśtyk
5 Wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsze dziecko firmy Yuneec być może nie zachwyci zaawansowanych filmowców, ale ma wszystko, by spodobać się hobbystom i vlogerom.

Niemal dokładnie rok temu producent zaprezentował drona Mantis Q, który miał być odpowiedzią na popularny model DJI Mavic Air. Teraz otrzymujemy reprezentujący dokładnie ten sam segment model Mantis G. Czy nowy dron wprowadza istotne innowacje? Pod względem specyfikacji, nowy Mantis jawi się jako nieco podrasowana wersja modelu Q, ale to właśnie drobne usprawnienia mogą stanowić o jego popularności.

Ta sama kamera, ale tym razem na gimbalu

Niewiele zmieniło się w kwestii kamery. Nadal otrzymujemy tę samą 13-megapikselową matrycę w rozmiarze 1/3,06 cala, która pozwoli nam na pracę w zakresie czułości ISO 100-3200, zapis zdjęć w formacie RAW (DNG) oraz rejestrację wideo w maksymalnej rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl./s. Do tego obiektyw o ekwiwalencie 21,5 mm i nieznanej jasności. Tym razem całość zamocowana została na prawdziwym 2-osiowym gimbalu, który powinien oferować lepsze rezultaty niż 3-osiowa, ale cyfrowa stabilizacja modelu Q.

Oprócz tego otrzymujemy usprawniony system transmisji, który pozwolić ma na bezproblemowe przesyłanie obrazu na żywo z odległości nawet 2 kilometrów, lepszy system pozycjonowania, umożliwiający wygodniejsze pilotowanie w pomieszczeniach, a także nowe tryby pracy, takie jak lot po zaprogramowanej ścieżce czy tryb Smart Shots, w którym dron automatycznie wykona za nas określone ujęcia, lub zdjęcia. Do tego znane już z modelu Q systemy śledzenia i komend głosowych w jęz. angielskim, niemieckim i francuskim. (Ta druga funkcja została ponoć rozbudowana o nowe możliwości).

Nie dla zawodowca, ale bez kompleksów

Podobnie jak w modelu Q prezentuje się także ogólna specyfikacja, co akurat należy uznać za zaletę. Dron o wadze 505 g jest w stanie rozpędzić się do prędkości 72 km/h, a bateria pozwoli na aż 33 minuty ciągłego lotu. Sam dron ma być w kolei w stanie wznieść się na wysokość 5 km. Warto tutaj dodać, że przed niebezpiecznym pilotowaniem chronić będzie wbudowany system geofencingu, który uniemożliwi nam latanie w okolicy lotnisk czy stref wyłączonych z ruchu powietrznego.

Nowy dron, choć raczej nie zachwyci zawodowych twórców wideo, to może okazać się wyjątkowo uniwersalnym urządzeniem dla hobbystów, podróżników, osób pragnących rejestrować swoje wyczyny sportowe z powietrza czy też wszelkiej maści vlogerów. I dokładnie z myślą o takim użytkowniku wydaje się być stworzony.

W wyścigu o klienta nie bez znaczenia będzie na pewno duża prędkość i najdłuższy w tym segmencie czas lotu. Użytkownicy muszą jednak pamiętać o istotnej funkcji, której ów dron nie posiada. W modelu Mantis G nie uświadczymy bowiem żadnego systemu rozpoznawania i omijania przeszkód, co będzie wymagać od nas trzymania się dość wysoko nad ziemią, filmowania w otwartych terenach, lub zwyczajnie pewnej ręki pilota.

Cena i dostępność

Otrzymujemy za to przystępną cenę 700 dolarów (około 2750 zł). Na razie nie wiemy kiedy dokładnie i w jakiej cenie Mantis G pojawi się na polskim rynku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem yuneec.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Kandao QooCam - tak dobrej kamery sferycznej w tym segmencie jeszcze nie było
Jeśli już wykładaliście pieniądze na kamerkę sferyczną GoPro Max, wstrzymajcie się jeszcze chwilę. Kandao QooCam wydaje się zjadać ją na śniadanie.
8
0
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Panasonic aktualizuje oprogramowanie kilku aparatów. Najbardziej ucieszą się właściciele modelu G9
Nadchodzące nowe wersje firmware’u dla modeli S1, S1R, GH5, GH5S i G9 obejmują poprawki błędów i rozszerzenia zgodności, a także dodanie pożądanych, zaawansowanych funkcji, których brakowało w...
6
1
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Leica SL2 - udoskonalony symbol stylu dla profesjonalistów
Po czterech latach od debiutu modelu SL (typ 601), do walki w segmencie pełnoklatkowych bezlusterkowców i rozwijającym się systemie L-mount staje jego następca, który został przeprojektowany w...
22
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)