Nikon Coolpix A1000 i B600 - imponujące zbliżenia w zasięgu ręki

Autor: Michał Chrzanowski

17 Styczeń 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Jeżeli poszukujesz aparatów o dużych zbliżeniach to Nikon zaprezentował właśnie coś specjalnego. Coolpix A1000 zapewnia 35-krotny zoom optyczny, zaś Coolpix B600 to aż 60x obiektyw zmiennoogniskowy o ekwiwalencie 24-1440 mm. Oba modele to także 16 Mp matryca CMOS BSI oraz wiele przydatnych funkcji.

Nikon Coolpix A1000

Nikon Coolpix A1000 ma być idealnym towarzyszem podróży, który pozwali zarejestrować zarówno szerokokątne ujęcia, jak i duże zbliżenia. Wszystko dzięki wbudowanemu obiektywowi Nikkor z 35-krotnym zoomem optycznym o ekwiwalencie ogniskowych 24-840 mm i zmiennym świetle f/3.4-6.9. W efektywnej i płynnej zmianie ogniskowej pomoże boczna dźwignia zoomu i przycisk szybkiego cofania obiektywu.

Jednak jeśli taki zakres wyda się niewystarczający, to zawsze można skorzystać z funkcji cyfrowego przybliżenia Dynamic Fine Zoom, która może zagwarantować odpowiednik ogniskowej 1680 mm. Poza tym obiektyw został wyposażony w optyczną redukcję drgań, z której skorzystamy podczas fotografowania. Natomiast w czasie rejestrowania filmów aparat przechodzi w tryb hybrydowego systemu stabilizacji.

Za obrazowanie odpowiada 1/2.3 calowa (4.8 x 3.6 mm) matryca CMOS o rozdzielczości 16-megapikseli, która zapewnia maksymalną czułość ISO 6400. Aparat umożliwia zapis zdjęć w formacie RAW, jak również nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K/UHD (30p) lub w rozdzielczości Full HD przy 60 kl./s. Podczas fotografowania będziemy mogli aktywować funkcję D-Lighting, która powinna zmniejszyć utratę szczegółów w jasnych i cieniach w partiach zdjęć o wysokim kontraście.

Nowy Coolpix A1000 został również wyposażony w elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1166 tys. punktów, a także 3-calowy odchylany i dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1036 000 punktów. Na korpusie (114.2 x 71.7 x 40.5 mm i 330 g) znajdziemy także przycisk funkcyjny, pokrętło trybów pracy PASM oraz drugie odpowiadające za kompensację ekspozycji. Oczywiście aparat współpracuje z aplikacją SnapBridge, dzięki której sparujemy model A1000 z urządzeniem mobilnym.

Nikon Coolpix B600

Natomiast Nikon Coolpix B600 to aparat zaprojektowany z myślą o użytkownikach, dla których priorytetem jest zasięg. Aparat zapewnia aż 60x zoom optyczny o funkcjonalnym ekwiwalencie ogniskowych 24-1440 mm, która możemy zwiększyć do 2880 mm za pomocą opcji Dynamic Fine Zoom. „Czy to podczas rodzinnego spaceru w parku, czy zwiedzając miasto, aparat zachwyci swoją wszechstronnością“ - zapewnia producent.

We wnętrzu znajdziemy matrycę CMOS wykonaną w technologii BSI, która oferuje 16 milionów efektywnych pikseli. Sensor wspomaga procesor przetwarzania obrazu EXPEED. Taki duet zapewni fotografowanie w formacie RAW z najwyższa czułością ISO 6400, a zdjęcia mają odznaczać się odpowiednią szczegółowością i wyrazistością. B600 został również wyposażony w wiele funkcji, które umożliwiają wybór 19 programów tematycznych, a także tryb kreatywny, który oferuje 36 różnych efektów kolorystycznych. Aparat umożliwia także nagrywanie filmów - jednak tylko w Full HD 30p z dźwiękiem stereo.

Nikon Coolpix B600 (121.6 x 81.5 x 99.2 mm i 500 g) wyposażono w zamocowany na stałe 3-calowy ekran o rozdzielczości 921 000 punktów, którego wierzchnia warstwa została pokryta powłoką antyodblaskową. Niestety producent nie uwzględnił elektronicznego wizjera, tak więc ujęcia będziemy komponować jedynie poprzez tylny wyświetlacz. Aparat oferuje również szybki system AF, funkcję Snap-back ułatwiającą korzystanie z zoomu o dużym zakresie ogniskowych, pokrętło PASM, kompatybilność ze SnapBridge

Cena i dostępność

Aparaty mają pojawić się w sprzedaży w lutym. Za model Coolpix A1000 zapłacimy 449 euro, zaś za Coolpix B600 359 euro.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Flashback ONE35 - cyfrowa „jednorazówka” z oryginalnym twistem
Flashback ONE35 - cyfrowa „jednorazówka” z oryginalnym twistem
Aparaty jednorazowe to interesujący sposób na poznanie fotografii analogowej. A może wcale nie chodzi tu o film tylko o samo doświadczenie? ONE35 to niedrogi, cyfrowy aparat, który...
7
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze bardziej uniwersalny
Leica Q3 - matryca 60 Mp, fazowy AF i odchylany ekran. Pełnoklatkowy kompakt staje się jeszcze...
Leica przedstawia 3. generację popularnego pełnoklatkowego kompaktu. Najbardziej zaawansowany kompakt na rynku otrzymuje jeszcze większą matrycę i usprawnienia, dzięki...
8
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm robi to kolejny raz. X-S20 to najlepszy aparat w tej cenie
Fujifilm pokazało następcę popularnego modelu X-S10. Nowy korpus zachowuje kompaktową bryłę poprzednika i dodaje większą baterię, lepszą wydajność, usprawniony system...
6