Sony FDR-X3000R - optyczna stabilizacja i filmy w jakości 4K

0

Autor: Michał Chrzanowski

1 Wrzesień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Sony FDR-X3000R to najnowsza propozycja producenta, która - jego zdaniem - powinna szybko zawojować rynek kamer sportowych. Wszystko za sprawą zaawansowanych rozwiązań, w które została wyposażona.

Na pokładzie zaprezentowanej kamery Sony FDR-X3000R znajdziemy wydajny system stabilizacji obrazu. W przypadku układu B.O.S.S (Balanced Optical Steady Shot), który zaimplementowano w kamerce, stabilizowany jest cały element z układem optycznym i sensorem, co zapewniać ma większą wydajność niż standardowe systemy stabilizacji i sprawiać, że obraz będzie płynny niemal jak przy użyciu gimbala.

Wprowadzenie stabilizatora obrazu B.O.SS dostosowuje nową kamerę do zmieniających się zastosowań i sposobów jej użycia. System ten radykalnie zmniejsza ryzyko nagrania zamazanego lub skaczącego obrazu i pozwala użytkownikowi skoncentrować się na wykonywanym zajęciu, bez martwienia się o jakość filmu. Dzięki bogatej ofercie dodatkowych akcesoriów kamerę FDR-X3000R można zamontować na rowerze, samochodzie lub trzymać w ręce - w każdym przypadku stabilizator obrazu jest w stanie skompensować nawet silne drgania kamery i działa w trybach 4K oraz dużej szybkości klatek - obiecuje producent

 

We wnętrzu nowego Sony FDR-X3000R znajdziemy również na nowo opracowany przetwornik obrazu CMOS Exmor R o rozmiarze 1/2.5 cala i rozdzielczości 8,2 MP, który ma być dostosowany do filmów 16:9. Wspomaga go zapożyczony z flagowych aparatów Sony A7 i zoptymalizowany do pracy w produktach Action Cam procesor obrazu BIONZ X Natomiast nowy obiektyw ZEISS Tessar  ma zapewnić bardziej naturalny obraz, a w porównaniu z poprzednimi modelami Action Cam, ma cechować się znacznie mniejszym poziomem dystorsji. Co więcej, integracja procesora z przetwornikiem obrazu ma umożliwiać indywidualny odczyt wszystkich pikseli bez łączenia ich w grupy. W rezultacie wynikowy obraz ma wierniejszą kolorystykę. Kamera umożliwia zapis w formacie XAVC S przy przepływności 100 Mb/s dla rozdzielczości 4K i 50 Mb/s dla Full HD.

W nowej kamerze nie mogło również zabraknąć funkcji znanych z poprzednich modeli kamer Sony Action Cam. Należą do nich wybieranie szerokiego, średniego lub wąskiego kąta obiektywu oraz płynna, bezstopniowa regulacja zoomu (do 3x) w czasie nagrywania. Dostępne są również takie funkcje, jak nagrywanie w pętli, nagrywanie obrazu Full HD z dużą szybkością klatek (100p) w celu pokazania akcji w zwolnionym tempie, strumieniowa transmisja na żywo za pośrednictwem platformy Ustream, zdjęcia seryjne, ręczne ustawianie balansu bieli oraz kompensowanie automatycznej ekspozycji.

Kamera FDR-X3000R ma odporną na zachlapanie obudowę, a dostarczana w zestawie, w pełni wodoodporna obudowa podwodna (MPK-UWH1) umożliwia filmowanie na głębokości do 60 metrów. Ponadto zintegrowane gniazdo na statyw umożliwia podłączanie różnorodnych akcesoriów bez używania adaptera. Co więcej wszystkie gniazda znajdują się z boku kamery, co ułatwia korzystanie z łącza HDMI, portu Micro USB lub gniazda mikrofonowego, gdy kamera jest połączona z różnymi akcesoriami.

Kamera Sony FDR-X3000R powinna pojawić się w sprzedaży w listopadzie 2016 roku. cena za urządzanie jak na razie nie została ujawniona. Więcej informacji znajdziecie na sony.pl.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
GoPro HERO9 Black - 20-megapikselowa matryca, filmy 5K i dodatkowy ekran z przodu
GoPro HERO9 Black - 20-megapikselowa matryca, filmy 5K i dodatkowy ekran z przodu
Nowa kamerka sportowa oferuje duży skok rozdzielczości, jeszcze lepszą stabilizację, drugi ekran, a także otwiera przed użytkownikami świat wymiennych obiektywów....
15
2
Instax Square SQ1 to kwadratowy format i prostota obsługi. Są też nowe czarno-białe wkłady
Instax Square SQ1 to kwadratowy format i prostota obsługi. Są też nowe czarno-białe wkłady
Dwa lata po premierze pierwszego analogowego Instaxa Square, na rynek wchodzi nowy, uproszczony model. Jego zaleta ma być prostota i wygodny tryb selfie.
6
0
Olympus robi ważny krok w stronę wideo. Zapis filmów RAW na rekorderach Atomos Ninja V jeszcze w tym roku
Olympus robi ważny krok w stronę wideo. Zapis filmów RAW na rekorderach Atomos Ninja V jeszcze w...
Niedawno prezes JIP zapewniał, że pod nowym przewodnictwem Olympus rozwinie możliwości filmowe systemu Mikro Cztery Trzecie. Właśnie otrzymujemy tego pierwszą...
7
2