Fujifilm FinePix S3 Pro - długo oczekiwany następca

Fujifilm ujawniło dzisiaj zaawansowany projekt nowej lustrzanki profesjonalnej. Aparat FinePix S3 Pro wyposażony zostanie w najnowszy sensor Fujifilm Super CCD SR oferujący 12.3 miliona punktów światłoczułych. Na zbliżających się targach PMA 2004 nie zobaczymy jeszcze działającego egzemplarza, ale wiemy już czego się spodziewać.
Na targach PMA 2004 w Las Vegas będzie można obejrzeć prototyp nowej profesjonalnej lustrzanki Fujifilm. Model FinePix S3 Pro, to kontynuacja niezwykle udanego modelu FinePix S2 Pro. Nowa konstrukcja korzysta z najnowszych osiągnięć, do których zalicza się przede wszystkim nowa matryca Super CCD SR.

Fujifilm S3 Pro

Jak twierdzi producent, matryca Super CCD SR stworzona została specjalnie do aparatów profesjonalnych. Dzięki zastosowaniu podwójnych punktów światłoczułych na jedną soczewkę aparat może szerzej oddawać detale w ciemnych i rozświetlonych partiach obrazu. Wysokie kontrasty na zdjęciach będą reprodukowane bardziej naturalnie niż w klasycznych konstrukcjach czujników. Dodatkowo Super CCD SR oferuje większe czułości przy zmniejszonej ilości szumów oraz bardziej naturalne odwzorowanie barw.

Mimo, że producent w materiałach prasowych używa w odniesieniu do matrycy wielkości 12.3 miliona pikseli, w rzeczywistości matryca oferuje 6.17 milionów pikseli, jednak z podwójnymi punktami światłoczułymi (6.17 milionów pikseli S i 6.17 milionów pikseli R).

obudowa wyposażona jest teraz w zintegrowany uchwyt pionowy

Od ponad 70 lat Fujifilm zajmowało się rynkiem profesjonalnym cały czas tworząc nowe produkty w odpowiedzi na potrzeby profesjonalistów mówi Jennifer Davalos, Menedżer produktu, Photo Imaging Division, Fuji Photo Film USA. Rozumiemy, więc, że zawodowi fotografowie oczekują lepszego poziomu oddania szczegółów, bez względu na warunki oświetleniowe. Dlatego też uważamy, że docenią oni aparat FinePix S3 Pro za ogólną jakość zdjęć.

Podobnie jak w starszym modelu, S3 Pro opiera się na konstrukcji Nikona F80. Na bazie tej sprawdzonej konstrukcji dodane są funkcje cyfrowe lustrzanki. Obudowa bardzo przypomina S2 Pro. Najbardziej rzucającą się oczy różnicą jest zintegrowany uchwyt pionowy z powtórzonym przyciskiem migawki. Niektóre przyciski zmieniły nieco swój wygląd i położenie, ale ich układ pozostał taki sam.

Największą zmianą na tylnej ściance jest ekran LCD, sporo większy niż w poprzednim modelu ma rozmiar 2 cali oraz dysponuje bardzo dobrą rozdzielczością 235 000 pikseli. To powinno gwarantować wygodną pracę. Ekran pokrywa prawie 100% wielkości kadru.

tylna ścianka aparatu jest praktycznie taka sama jak w starszym modelu

Konsekwencją wykorzystania rozwiązań Nikona w postaci obudowy, jest także zastosowanie bagnetu F tej firmy. Wszyscy Ci, którzy liczyli, że Fujifilm dołączy do Olympusa i wypuści aparat w systemie 4/3 z pewnością poczują się rozczarowani. Szkoda, bo Fujifilm potrafi produkować świetne obiektywy. Z drugiej strony jednak nabywca S3 Pro może czerpać z ogromnego zasobu obiektywów Nikona i firm trzecich. Tym bardziej, że matryca zastosowana w S3 Pro ma dokładnie taki rozmiar jak stosowane w najnowszych Nikonach matryce standardu DX (23 x 15.5 mm). Oznacza to zgodność z nową serią obiektywów Nikona.

wygląd obudowy obiecuje wygodną pracę i pewny chwyt

Związki z Nikonem idą dalej. Nowy aparat wspiera standard D-TTL sterowania lampą błyskową. W rezultacie aparat może w pełni korzystać z całej gamy zgodnych fleszów Nikona. Ciekawe, czy Fujifilm jest przygotowane na adaptację także najnowszego standardu i-TTL. Do zastosowań studyjnych służy gniazdo PC, które synchronizuje z czasem 1/180 s.

Fujifilm S3 Pro jest wyposażony w złącza USB 2.0 i FireWire (IEEE 1394), co daje praktycznie nieograniczone możliwości szybkiego przesyłania zdjęć do komputera. Ten drugi interfejs oferuje także możliwość zdalnego sterowania aparatu. Nowy aparat współpracuje z kartami xD-Picture Card i z IBM Microdrive.

Co ciekawe, producent w materiałach prasowzch podaje, że aparat będzie zasilany wyłącznie z akumulatorków AA (paluszki). To trochę mało wydajne źródło zasilania jak na aparat profesjonalny.

2-calowy ekran o dużej rozdzielczości

Fujifilm informuje, że prace nad S3 Pro są {ITLbardzo zaawansowane,] ale widzowie na targach PMA 2004 najprawdopodobniej nie zobaczą jeszcze działającego prototypu. Jednak informacje, które dzisiaj przekazaliśmy są bardzo intersujące i z pewnością będziemy z niecierpliwością czekać na premierę aparatu.

Czytaj także...
Fujifilm S20 Pro - ile Megapikseli? czytaj...
Fujifilm FinePix A330 i FinePix A340 czytaj...

Fujifilm Super CCD SR czytaj...
Fujifilm FinePix S7000 Zoom czytaj...
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0