Nikon Capture NX-D - wersja beta

Firma Nikon udostępniła wersję beta programu Nikon Capture NX-D, który służy do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi tego producenta.

Nikon Capture NX-D, na razie w wersji beta, to zupełnie nowa aplikacja do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi firmy Nikon, która w przyszłości ma zastąpić program Capture NX 2. Program jest dostępny bezpłatnie, można go pobrać ze strony beta.nikonimglib.com.

Capture NX-D - główne funkcje:

1. Funkcje korekcji opracowane na potrzeby przetwarzania formatu RAW, analogiczne do funkcji oprogramowania serii Capture NX

Aplikacja oferuje funkcje umożliwiające modyfikowanie na zdjęciach zapisanych w formacie RAW z aparatów cyfrowych Nikon (rozszerzenie NEF lub NRW), takich ustawień, jak balans bieli i kompensacja ekspozycji oraz dodatkowo ustawień Picture Control - funkcji pozwalającej określać charakterystykę obrazowania, oferowanej wyłącznie przez firmę Nikon.

2. Obsługa podstawowych metod korekcji zdjęć w formatach JPEG oraz TIFF
Oprócz przetwarzania i korekcji zdjęć RAW aplikacja oferuje te same funkcje obróbki zdjęć w formatach JPEG i TIFF, które są dostępne w programie Capture NX 2, czyli funkcje dostosowywania krzywych tonalnych, jasności i kontrastu, jak również funkcje korekcji efektów poprzecznej aberracji chromatycznej i winietowania powstających w obiektywach.

3. Przesuwne palety, łatwe w użytkowaniu na wielu ekranach
W przypadku korzystania z dwóch lub większej liczby monitorów można rozszerzyć obszar wyświetlania zdjęcia, przenosząc poszczególne przesuwne palety dla każdej z funkcji korekcyjnych. Dzięki możliwości połączenia dwóch lub więcej takich palet i wspólne ich przenoszenie, znacznie zwiększono wygodę korzystania z aplikacji.

4. Dostępnych jest wiele trybów wyświetlania, w tym porównywanie wielu zdjęć oraz zdjęć sprzed użycia danej funkcji i po jej zastosowaniu
Sposób wyświetlania okna aplikacji można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Dostępne są również tryby wyświetlania miniatur, taśmy filmowej, pojedynczych zdjęć, a także tryb pełnoekranowy. W przypadku wybrania trybu taśmy filmowej miniatury można ustawić na górze, na dole, po lewej bądź po prawej stronie obszaru zdjęcia.

Dodatkowo, dostępne są tryby wyświetlania pozwalające porównywać wygląd zdjęć przed użyciem funkcji korekcyjnej i po jej zastosowaniu - rozwiązanie to jest dostępne zarówno w przypadku plików pojedynczych, jak i ich zbiorów.

W przypadku porównywania zdjęć powiększenie jednej części zdjęcia powoduje automatyczne powiększenie tego samego fragmentu drugiej części zdjęcia, co ułatwia dokonywanie poprawek przy jednoczesnym wyświetlaniu oryginału.

5. Obsługa formatu "sidecar", w którym dane oryginalne przechowywane są w postaci niemodyfikowalnych plików
W programie do zapisywania wyretuszowanych zdjęć zastosowano format "sidecar", w którym, w odróżnieniu od formatu stosowanego wcześniej, dane dotyczące zastosowanych funkcji korekcyjnych są zapisywane w osobnym pliku.

Zapisywanie danych oryginalnych jako niemodyfikowalnych plików pozwala użytkownikom rozpoczynać dokonywanie poprawek w zdjęciach RAW od początku, zaczynając od stanu bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia, bez konieczności cofania poprzednich operacji.

6. Inne funkcje
Aplikacja zawiera wbudowane funkcje filtrowania, które umożliwiają łatwe wyszukiwanie zdjęć na podstawie różnych parametrów, takich jak nazwa aparatu czy ogniskowa, znajdujących się w danych znaczników.

Dodatkowo, w celu uproszczenia modyfikacji wielu zdjęć oferowana jest możliwość ich przetwarzania zbiorczego, a także przesyłania, po przetworzeniu w formacie RAW, do innej aplikacji w 16-bitowym formacie TIFF.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0