Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nikon Capture NX-D - wersja beta

0

Autor: Michal Grzegorczyk

25 Luty 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Firma Nikon udostępniła wersję beta programu Nikon Capture NX-D, który służy do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi tego producenta.

Nikon Capture NX-D, na razie w wersji beta, to zupełnie nowa aplikacja do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi firmy Nikon, która w przyszłości ma zastąpić program Capture NX 2. Program jest dostępny bezpłatnie, można go pobrać ze strony beta.nikonimglib.com.

Capture NX-D - główne funkcje:

1. Funkcje korekcji opracowane na potrzeby przetwarzania formatu RAW, analogiczne do funkcji oprogramowania serii Capture NX

Aplikacja oferuje funkcje umożliwiające modyfikowanie na zdjęciach zapisanych w formacie RAW z aparatów cyfrowych Nikon (rozszerzenie NEF lub NRW), takich ustawień, jak balans bieli i kompensacja ekspozycji oraz dodatkowo ustawień Picture Control - funkcji pozwalającej określać charakterystykę obrazowania, oferowanej wyłącznie przez firmę Nikon.

2. Obsługa podstawowych metod korekcji zdjęć w formatach JPEG oraz TIFF

Oprócz przetwarzania i korekcji zdjęć RAW aplikacja oferuje te same funkcje obróbki zdjęć w formatach JPEG i TIFF, które są dostępne w programie Capture NX 2, czyli funkcje dostosowywania krzywych tonalnych, jasności i kontrastu, jak również funkcje korekcji efektów poprzecznej aberracji chromatycznej i winietowania powstających w obiektywach.

3. Przesuwne palety, łatwe w użytkowaniu na wielu ekranach

W przypadku korzystania z dwóch lub większej liczby monitorów można rozszerzyć obszar wyświetlania zdjęcia, przenosząc poszczególne przesuwne palety dla każdej z funkcji korekcyjnych. Dzięki możliwości połączenia dwóch lub więcej takich palet i wspólne ich przenoszenie, znacznie zwiększono wygodę korzystania z aplikacji.

4. Dostępnych jest wiele trybów wyświetlania, w tym porównywanie wielu zdjęć oraz zdjęć sprzed użycia danej funkcji i po jej zastosowaniu

Sposób wyświetlania okna aplikacji można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Dostępne są również tryby wyświetlania miniatur, taśmy filmowej, pojedynczych zdjęć, a także tryb pełnoekranowy. W przypadku wybrania trybu taśmy filmowej miniatury można ustawić na górze, na dole, po lewej bądź po prawej stronie obszaru zdjęcia.

Dodatkowo, dostępne są tryby wyświetlania pozwalające porównywać wygląd zdjęć przed użyciem funkcji korekcyjnej i po jej zastosowaniu - rozwiązanie to jest dostępne zarówno w przypadku plików pojedynczych, jak i ich zbiorów.

W przypadku porównywania zdjęć powiększenie jednej części zdjęcia powoduje automatyczne powiększenie tego samego fragmentu drugiej części zdjęcia, co ułatwia dokonywanie poprawek przy jednoczesnym wyświetlaniu oryginału.

5. Obsługa formatu "sidecar", w którym dane oryginalne przechowywane są w postaci niemodyfikowalnych plików

W programie do zapisywania wyretuszowanych zdjęć zastosowano format "sidecar", w którym, w odróżnieniu od formatu stosowanego wcześniej, dane dotyczące zastosowanych funkcji korekcyjnych są zapisywane w osobnym pliku.

Zapisywanie danych oryginalnych jako niemodyfikowalnych plików pozwala użytkownikom rozpoczynać dokonywanie poprawek w zdjęciach RAW od początku, zaczynając od stanu bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia, bez konieczności cofania poprzednich operacji.

6. Inne funkcje

Aplikacja zawiera wbudowane funkcje filtrowania, które umożliwiają łatwe wyszukiwanie zdjęć na podstawie różnych parametrów, takich jak nazwa aparatu czy ogniskowa, znajdujących się w danych znaczników.

Dodatkowo, w celu uproszczenia modyfikacji wielu zdjęć oferowana jest możliwość ich przetwarzania zbiorczego, a także przesyłania, po przetworzeniu w formacie RAW, do innej aplikacji w 16-bitowym formacie TIFF

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Sony zapowiada premierę nowego aparatu. Czy zobaczymy topowy model Sony A9 III lub A9R?
5
0
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy...
4
0
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
Powiązane artykuły