Nikon Capture NX-D - wersja beta

Firma Nikon udostępniła wersję beta programu Nikon Capture NX-D, który służy do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi tego producenta.

Nikon Capture NX-D, na razie w wersji beta, to zupełnie nowa aplikacja do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi firmy Nikon, która w przyszłości ma zastąpić program Capture NX 2. Program jest dostępny bezpłatnie, można go pobrać ze strony beta.nikonimglib.com.

Capture NX-D - główne funkcje:

1. Funkcje korekcji opracowane na potrzeby przetwarzania formatu RAW, analogiczne do funkcji oprogramowania serii Capture NX

Aplikacja oferuje funkcje umożliwiające modyfikowanie na zdjęciach zapisanych w formacie RAW z aparatów cyfrowych Nikon (rozszerzenie NEF lub NRW), takich ustawień, jak balans bieli i kompensacja ekspozycji oraz dodatkowo ustawień Picture Control - funkcji pozwalającej określać charakterystykę obrazowania, oferowanej wyłącznie przez firmę Nikon.

2. Obsługa podstawowych metod korekcji zdjęć w formatach JPEG oraz TIFF
Oprócz przetwarzania i korekcji zdjęć RAW aplikacja oferuje te same funkcje obróbki zdjęć w formatach JPEG i TIFF, które są dostępne w programie Capture NX 2, czyli funkcje dostosowywania krzywych tonalnych, jasności i kontrastu, jak również funkcje korekcji efektów poprzecznej aberracji chromatycznej i winietowania powstających w obiektywach.

3. Przesuwne palety, łatwe w użytkowaniu na wielu ekranach
W przypadku korzystania z dwóch lub większej liczby monitorów można rozszerzyć obszar wyświetlania zdjęcia, przenosząc poszczególne przesuwne palety dla każdej z funkcji korekcyjnych. Dzięki możliwości połączenia dwóch lub więcej takich palet i wspólne ich przenoszenie, znacznie zwiększono wygodę korzystania z aplikacji.

4. Dostępnych jest wiele trybów wyświetlania, w tym porównywanie wielu zdjęć oraz zdjęć sprzed użycia danej funkcji i po jej zastosowaniu
Sposób wyświetlania okna aplikacji można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Dostępne są również tryby wyświetlania miniatur, taśmy filmowej, pojedynczych zdjęć, a także tryb pełnoekranowy. W przypadku wybrania trybu taśmy filmowej miniatury można ustawić na górze, na dole, po lewej bądź po prawej stronie obszaru zdjęcia.

Dodatkowo, dostępne są tryby wyświetlania pozwalające porównywać wygląd zdjęć przed użyciem funkcji korekcyjnej i po jej zastosowaniu - rozwiązanie to jest dostępne zarówno w przypadku plików pojedynczych, jak i ich zbiorów.

W przypadku porównywania zdjęć powiększenie jednej części zdjęcia powoduje automatyczne powiększenie tego samego fragmentu drugiej części zdjęcia, co ułatwia dokonywanie poprawek przy jednoczesnym wyświetlaniu oryginału.

5. Obsługa formatu "sidecar", w którym dane oryginalne przechowywane są w postaci niemodyfikowalnych plików
W programie do zapisywania wyretuszowanych zdjęć zastosowano format "sidecar", w którym, w odróżnieniu od formatu stosowanego wcześniej, dane dotyczące zastosowanych funkcji korekcyjnych są zapisywane w osobnym pliku.

Zapisywanie danych oryginalnych jako niemodyfikowalnych plików pozwala użytkownikom rozpoczynać dokonywanie poprawek w zdjęciach RAW od początku, zaczynając od stanu bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia, bez konieczności cofania poprzednich operacji.

6. Inne funkcje
Aplikacja zawiera wbudowane funkcje filtrowania, które umożliwiają łatwe wyszukiwanie zdjęć na podstawie różnych parametrów, takich jak nazwa aparatu czy ogniskowa, znajdujących się w danych znaczników.

Dodatkowo, w celu uproszczenia modyfikacji wielu zdjęć oferowana jest możliwość ich przetwarzania zbiorczego, a także przesyłania, po przetworzeniu w formacie RAW, do innej aplikacji w 16-bitowym formacie TIFF.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13