Nikon Capture NX-D - wersja beta

Firma Nikon udostępniła wersję beta programu Nikon Capture NX-D, który służy do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi tego producenta.

Nikon Capture NX-D, na razie w wersji beta, to zupełnie nowa aplikacja do przetwarzania i korekcji zdjęć w formacie RAW, zarejestrowanych aparatami cyfrowymi firmy Nikon, która w przyszłości ma zastąpić program Capture NX 2. Program jest dostępny bezpłatnie, można go pobrać ze strony beta.nikonimglib.com.

Capture NX-D - główne funkcje:

1. Funkcje korekcji opracowane na potrzeby przetwarzania formatu RAW, analogiczne do funkcji oprogramowania serii Capture NX

Aplikacja oferuje funkcje umożliwiające modyfikowanie na zdjęciach zapisanych w formacie RAW z aparatów cyfrowych Nikon (rozszerzenie NEF lub NRW), takich ustawień, jak balans bieli i kompensacja ekspozycji oraz dodatkowo ustawień Picture Control - funkcji pozwalającej określać charakterystykę obrazowania, oferowanej wyłącznie przez firmę Nikon.

2. Obsługa podstawowych metod korekcji zdjęć w formatach JPEG oraz TIFF
Oprócz przetwarzania i korekcji zdjęć RAW aplikacja oferuje te same funkcje obróbki zdjęć w formatach JPEG i TIFF, które są dostępne w programie Capture NX 2, czyli funkcje dostosowywania krzywych tonalnych, jasności i kontrastu, jak również funkcje korekcji efektów poprzecznej aberracji chromatycznej i winietowania powstających w obiektywach.

3. Przesuwne palety, łatwe w użytkowaniu na wielu ekranach
W przypadku korzystania z dwóch lub większej liczby monitorów można rozszerzyć obszar wyświetlania zdjęcia, przenosząc poszczególne przesuwne palety dla każdej z funkcji korekcyjnych. Dzięki możliwości połączenia dwóch lub więcej takich palet i wspólne ich przenoszenie, znacznie zwiększono wygodę korzystania z aplikacji.

4. Dostępnych jest wiele trybów wyświetlania, w tym porównywanie wielu zdjęć oraz zdjęć sprzed użycia danej funkcji i po jej zastosowaniu
Sposób wyświetlania okna aplikacji można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Dostępne są również tryby wyświetlania miniatur, taśmy filmowej, pojedynczych zdjęć, a także tryb pełnoekranowy. W przypadku wybrania trybu taśmy filmowej miniatury można ustawić na górze, na dole, po lewej bądź po prawej stronie obszaru zdjęcia.

Dodatkowo, dostępne są tryby wyświetlania pozwalające porównywać wygląd zdjęć przed użyciem funkcji korekcyjnej i po jej zastosowaniu - rozwiązanie to jest dostępne zarówno w przypadku plików pojedynczych, jak i ich zbiorów.

W przypadku porównywania zdjęć powiększenie jednej części zdjęcia powoduje automatyczne powiększenie tego samego fragmentu drugiej części zdjęcia, co ułatwia dokonywanie poprawek przy jednoczesnym wyświetlaniu oryginału.

5. Obsługa formatu "sidecar", w którym dane oryginalne przechowywane są w postaci niemodyfikowalnych plików
W programie do zapisywania wyretuszowanych zdjęć zastosowano format "sidecar", w którym, w odróżnieniu od formatu stosowanego wcześniej, dane dotyczące zastosowanych funkcji korekcyjnych są zapisywane w osobnym pliku.

Zapisywanie danych oryginalnych jako niemodyfikowalnych plików pozwala użytkownikom rozpoczynać dokonywanie poprawek w zdjęciach RAW od początku, zaczynając od stanu bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia, bez konieczności cofania poprzednich operacji.

6. Inne funkcje
Aplikacja zawiera wbudowane funkcje filtrowania, które umożliwiają łatwe wyszukiwanie zdjęć na podstawie różnych parametrów, takich jak nazwa aparatu czy ogniskowa, znajdujących się w danych znaczników.

Dodatkowo, w celu uproszczenia modyfikacji wielu zdjęć oferowana jest możliwość ich przetwarzania zbiorczego, a także przesyłania, po przetworzeniu w formacie RAW, do innej aplikacji w 16-bitowym formacie TIFF.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1