Epson Stylus Photo 1400 - A3 dla wszystkich

Na amerykańskich stronach Epsona można znaleźć informację o drukarce Stylus Photo 1400. Nowy model drukuje w formacie A3+, korzystając przy tym z 6 atramentów barwnikowych Claria. Epson Stylus Photo 1400 zastępuje cenionego, ale wysłużonego już Stylusa Photo 1290s. Producent przekonuje, że nowość jest znacznie szybsza, bardziej wydajna. Ma też zapewniać znacznie większą trwałość wydruków.
Przy nieustannej i bardzo szybkiej wymianie jednych urządzeń na nowsze nieczęsto się zdarza, żeby producent jednoznacznie wskazywał, jaki model zastępuje najnowsza propozycja. Rynek drukarek atramentowych zmienia się nieco wolniej niż cyfrówek, ale i tak w ostatnim czasie przyspieszył. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na fakt, że Epson Stylus Photo 1290s czekał na następcę ładnych parę lat - prawie pięć. Aż do teraz.

Epson Stylus Photo 1400

Epson Stylus Photo 1400 zachowuje format wydruku swojego poprzednika (A3+) i pierwotną cenę (ok. 400 $ w USA), ale na tym podstawowe podobieństwa się kończą. Nowa drukarka wykorzystuje bowiem zaprezentowane we wrześniu 2006 roku barwnikowe atramenty Claria. Producent i niezależni testerzy przekonują, że w połączeniu z odpowiednimi nośnikami oferują one trwałość wydruków nawet do 200 lat. Z powodzeniem rywalizują więc pod tym względem z atramentami pigmentowymi. Stylus Photo 1400 drukuje sześcioma kolorami, z których każdy znajduje się w osobnym kartridżu. Bezmarginesowe wydruki na najlepszych papierach marki są odporne nie tylko na blaknięcie, ale też na zadrapania, rozmazanie obrazu przypadkowym dotknięciem czy kroplami wody.

Epson chwali się szybkością druku - opisywane urządzenie "wypluwa" wydruk o wymiarach 28x35,5 cm w niecałe 3 minuty. Wartości te podano nie dla trybu Draft (najniższa jakość) jak to mają w zwyczaju producenci drukarek, ale dla kolorowego zdjęcia w trybie Photo i nośnika Premium Photo Paper Glossy. To bardzo dobry wynik osiągnięty dzięki wykorzystaniu głowicy DX5 MicroPiezo.

Epson Stylus Photo 1400

Zgodnie z obowiązującymi trendami opisywane urządzenie drukuje bezpośrednio na przeznaczonych do tego nośnikach CD/DVD. Oczywiście nie obyło się też bez kompatybilności ze standardem druku bezpośredniego PictBridge. Teoretycznie więc użytkownik nie musi nawet korzystać z komputera, ponieważ Stylus Photo 1400 pozwala na korektę obrazu bezpośrednio w drukarce w dość szerokim zakresie. Mowa m.in. o usunięciu efektu czerwonych oczu, wyostrzeniu i wyrównaniu tonacji zdjęć wykonanych pod światło. Z informacji prasowej wynika jednak, że z niewiadomych względów opcja korekty będzie niedostępna dla użytkowników systemów Mac OSX. To dziwne, zwłaszcza że mówimy przecież o obróbce bez użycia komputera (cytujemy za informacją prasową: "using PC or PC free"). Możemy jedynie przypuszczać, że producent ma na myśli ograniczenie funkcjonalności sterownika drukarki na komputery marki Apple.

Stylus Photo 1400 łączy się z komputerem za pomocą interfejsu Hi-speed USB 2.0 i drukuje z wykorzystaniem technologii zmiennej wielkości kropli (5 rozmiarów, min. 1,5 pl), z maksymalną rozdzielczością 5760x1440 dpi. Miłośników panoram ucieszy możliwość druku na rolach papieru o szerokości 33 cm.

Epson Stylus Photo 1400 trafi Polski już niedługo, bo w lutym bieżącego roku. Zalecaną przez producenta cenę detaliczną ustalono na poziomie 1540 zł.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8