Epson Stylus Photo 1400 - A3 dla wszystkich

Na amerykańskich stronach Epsona można znaleźć informację o drukarce Stylus Photo 1400. Nowy model drukuje w formacie A3+, korzystając przy tym z 6 atramentów barwnikowych Claria. Epson Stylus Photo 1400 zastępuje cenionego, ale wysłużonego już Stylusa Photo 1290s. Producent przekonuje, że nowość jest znacznie szybsza, bardziej wydajna. Ma też zapewniać znacznie większą trwałość wydruków.
Przy nieustannej i bardzo szybkiej wymianie jednych urządzeń na nowsze nieczęsto się zdarza, żeby producent jednoznacznie wskazywał, jaki model zastępuje najnowsza propozycja. Rynek drukarek atramentowych zmienia się nieco wolniej niż cyfrówek, ale i tak w ostatnim czasie przyspieszył. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na fakt, że Epson Stylus Photo 1290s czekał na następcę ładnych parę lat - prawie pięć. Aż do teraz.

Epson Stylus Photo 1400

Epson Stylus Photo 1400 zachowuje format wydruku swojego poprzednika (A3+) i pierwotną cenę (ok. 400 $ w USA), ale na tym podstawowe podobieństwa się kończą. Nowa drukarka wykorzystuje bowiem zaprezentowane we wrześniu 2006 roku barwnikowe atramenty Claria. Producent i niezależni testerzy przekonują, że w połączeniu z odpowiednimi nośnikami oferują one trwałość wydruków nawet do 200 lat. Z powodzeniem rywalizują więc pod tym względem z atramentami pigmentowymi. Stylus Photo 1400 drukuje sześcioma kolorami, z których każdy znajduje się w osobnym kartridżu. Bezmarginesowe wydruki na najlepszych papierach marki są odporne nie tylko na blaknięcie, ale też na zadrapania, rozmazanie obrazu przypadkowym dotknięciem czy kroplami wody.

Epson chwali się szybkością druku - opisywane urządzenie "wypluwa" wydruk o wymiarach 28x35,5 cm w niecałe 3 minuty. Wartości te podano nie dla trybu Draft (najniższa jakość) jak to mają w zwyczaju producenci drukarek, ale dla kolorowego zdjęcia w trybie Photo i nośnika Premium Photo Paper Glossy. To bardzo dobry wynik osiągnięty dzięki wykorzystaniu głowicy DX5 MicroPiezo.

Epson Stylus Photo 1400

Zgodnie z obowiązującymi trendami opisywane urządzenie drukuje bezpośrednio na przeznaczonych do tego nośnikach CD/DVD. Oczywiście nie obyło się też bez kompatybilności ze standardem druku bezpośredniego PictBridge. Teoretycznie więc użytkownik nie musi nawet korzystać z komputera, ponieważ Stylus Photo 1400 pozwala na korektę obrazu bezpośrednio w drukarce w dość szerokim zakresie. Mowa m.in. o usunięciu efektu czerwonych oczu, wyostrzeniu i wyrównaniu tonacji zdjęć wykonanych pod światło. Z informacji prasowej wynika jednak, że z niewiadomych względów opcja korekty będzie niedostępna dla użytkowników systemów Mac OSX. To dziwne, zwłaszcza że mówimy przecież o obróbce bez użycia komputera (cytujemy za informacją prasową: "using PC or PC free"). Możemy jedynie przypuszczać, że producent ma na myśli ograniczenie funkcjonalności sterownika drukarki na komputery marki Apple.

Stylus Photo 1400 łączy się z komputerem za pomocą interfejsu Hi-speed USB 2.0 i drukuje z wykorzystaniem technologii zmiennej wielkości kropli (5 rozmiarów, min. 1,5 pl), z maksymalną rozdzielczością 5760x1440 dpi. Miłośników panoram ucieszy możliwość druku na rolach papieru o szerokości 33 cm.

Epson Stylus Photo 1400 trafi Polski już niedługo, bo w lutym bieżącego roku. Zalecaną przez producenta cenę detaliczną ustalono na poziomie 1540 zł.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0