Zhiyun Crane 3 LAB - znamy polską cenę gimbala, który ma być furtką do świata zaawansowanej kinematografii

Zhiyun Crane 3 LAB - znamy polską cenę gimbala, który ma być furtką do świata zaawansowanej kinematografii

O modelu Zhiyun Crane 3 LAB po raz pierwszy usłyszeliśmy pod koniec ubiegłego miesiąca. Wtedy też producent zaprezentował trzecią generację flagowego stabilizatora, który ma być odpowiedzią na wszystkie zapotrzebowania filmowców. Teraz wiemy już kiedy i w jakiej cenie zadebiutuje on na naszym rynku.

Zhiyun Crane 3 Lab to zaawansowany, ręczny stabilizator (gimbal) do rejestracji wideo. Został stworzony do pracy z większością systemowych aparatów i kamer wideo dostępnych w chwili obecnej na rynku. Jest w stanie ustabilizować sprzęt fotograficzny o maksymalnej masie do 4,5 kg i zapewnić przy tym wygodę prowadzenia aparatu przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia ramienia użytkownika.

„Szybsza konfiguracja i zdalne sterowanie zoomem to kolejne ważne i innowacyjne funkcje. Niezwykle wytrzymały, pokryty warstwą gumy uchwyt zapewnia doskonały komfort pracy a nowy projekt konstrukcji pozwala na trzymanie stabilizatora w tradycyjnej pozycji pionowej lub przestawienie go w ergonomiczną, dolną pozycję. Taka pozycja ułatwia pracę z ciężkim sprzętem lub nagrywanie pod niewielkim kątem. Gimbal umożliwia także montaż mini-statywu pod samym uchwytem, dzięki czemu całość konstrukcji uzyskuje jeszcze lepszą przyczepność i stabilność podczas działania. Dzięki Crane 3 z pewnością znajdziesz najlepszą pozycję do nagrań wideo“ - zaznacza producent.

Mocny, szybki i wytrzymały

Nowy Zhiyun Crane 3 LAB to sporo nowości. Znajdziemy przede wszystkim ulepszone silniki, które mają być dwa razy mocniejsze, 1,5 raza szybsze i jednocześnie powinny pracować zauważalnie ciszej. Będą w stanie obsługiwać sprzęt o wadze do 4,5 kg a wydajne akumulatory zapewnią czas pracy wynoszący aż 7,5 godziny. Co więcej, rodzaj akumulatorów jest taki sam jak w poprzednich odsłonach Crane i modelu Weebill Lab i będziemy w stanie naładować baterię przez port USB stabilizatora (czas ładowania wynosi 4 godziny).

Ale na tym nie koniec. Crane 3 Lab posiada nowy system stabilizacji z blokadą każdej osi. „Umożliwia zablokowanie osi podczas równoważenia innej co znacznie upraszcza obsługę“ - obiecuje producent. Ponadto aktualne ustawienie można zapisać w systemie i szybko rozpocząć nagrywanie przy następnym użyciu stabilizatora.

Uchwyt został wyposażony w łatwo dostępne przyciski i pokrętła regulacyjne, a także przejrzysty wyświetlacz OLED pokazujący stan połączenia, poziom naładowania akumulatora, tryb stabilizatora i wiele ustawień kamery, co powinno zagwarantować pełną kontrolę nad każdym szczegółem podczas nagrywania. Ponadto Crane 3 Lab obsługuje zarówno Follow Focus jak i dodatkowe akcesorium Zhiyun Zoom Motors oraz jest wyposażony w oddzielne pokrętła do sterowania tymi funkcjami. Silniki są podłączone za pomocą gniazd USB do modułu pod podstawą aparatu.

Smartfon jako monitor i czujnik ruchu oraz tryb „Go“ do scen akcji

Dzięki Crane 3 Lab można utworzyć bezprzewodowe połączenie ze smartfonem i używać go jako zaawansowanego kontrolera. Za sprawą bezprzewodowej obsługi i transmisji obrazu wideo w pełnej rozdzielczości 1080p smartfon zadziała jak monitor, który pomoże kadrować i komponować ujęcia, a także uzyskać podgląd kluczowych ustawień. Dodatkowo możesz używać urządzenia mobilnego jako czujnika i kontrolować ruch stabilizatorów w czasie rzeczywistym.

Jest także tryb „Go“, dzięki któremu aparat i stabilizator będą gotowe do obsługi dynamicznych scen sportowych. „Tutaj uwalniany jest cały potencjał wszystkich silników stabilizatora, dzięki czemu Crane 3 Lab radzi sobie z szybkimi scenami. Tryb Go pozwala tworzyć ujęcia pełne akcji! Korzystając z aplikacji ZY PLAY (dostępnej na iPhone'a i Androida), Crane 3 Lab obsługuje jeszcze bardziej zaawansowane funkcje takie jak Panorama, Focus Timelapse, Motion Timelapse i Long Exposure Timelapse“ - podkreśla producent.

Cena i dostępność

Zhiyun Crane 3 Lab pojawi się w polskiej sprzedaży już w styczniu 2019 roku. Za ten model przyjdzie nam zapłacić 4299 zł. Po więcej informacji odsyłamy na stronę Focus Nordic - oficjalnego dystrybutora rozwiązań Zhiyun.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
5
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0