Zhiyun Crane 3 LAB - znamy polską cenę gimbala, który ma być furtką do świata zaawansowanej kinematografii

0
Michał Chrzanowski
19 Grudzień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

O modelu Zhiyun Crane 3 LAB po raz pierwszy usłyszeliśmy pod koniec ubiegłego miesiąca. Wtedy też producent zaprezentował trzecią generację flagowego stabilizatora, który ma być odpowiedzią na wszystkie zapotrzebowania filmowców. Teraz wiemy już kiedy i w jakiej cenie zadebiutuje on na naszym rynku.

Zhiyun Crane 3 Lab to zaawansowany, ręczny stabilizator (gimbal) do rejestracji wideo. Został stworzony do pracy z większością systemowych aparatów i kamer wideo dostępnych w chwili obecnej na rynku. Jest w stanie ustabilizować sprzęt fotograficzny o maksymalnej masie do 4,5 kg i zapewnić przy tym wygodę prowadzenia aparatu przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia ramienia użytkownika.

„Szybsza konfiguracja i zdalne sterowanie zoomem to kolejne ważne i innowacyjne funkcje. Niezwykle wytrzymały, pokryty warstwą gumy uchwyt zapewnia doskonały komfort pracy a nowy projekt konstrukcji pozwala na trzymanie stabilizatora w tradycyjnej pozycji pionowej lub przestawienie go w ergonomiczną, dolną pozycję. Taka pozycja ułatwia pracę z ciężkim sprzętem lub nagrywanie pod niewielkim kątem. Gimbal umożliwia także montaż mini-statywu pod samym uchwytem, dzięki czemu całość konstrukcji uzyskuje jeszcze lepszą przyczepność i stabilność podczas działania. Dzięki Crane 3 z pewnością znajdziesz najlepszą pozycję do nagrań wideo“ - zaznacza producent.

Mocny, szybki i wytrzymały

Nowy Zhiyun Crane 3 LAB to sporo nowości. Znajdziemy przede wszystkim ulepszone silniki, które mają być dwa razy mocniejsze, 1,5 raza szybsze i jednocześnie powinny pracować zauważalnie ciszej. Będą w stanie obsługiwać sprzęt o wadze do 4,5 kg a wydajne akumulatory zapewnią czas pracy wynoszący aż 7,5 godziny. Co więcej, rodzaj akumulatorów jest taki sam jak w poprzednich odsłonach Crane i modelu Weebill Lab i będziemy w stanie naładować baterię przez port USB stabilizatora (czas ładowania wynosi 4 godziny).

Ale na tym nie koniec. Crane 3 Lab posiada nowy system stabilizacji z blokadą każdej osi. „Umożliwia zablokowanie osi podczas równoważenia innej co znacznie upraszcza obsługę“ - obiecuje producent. Ponadto aktualne ustawienie można zapisać w systemie i szybko rozpocząć nagrywanie przy następnym użyciu stabilizatora.

Uchwyt został wyposażony w łatwo dostępne przyciski i pokrętła regulacyjne, a także przejrzysty wyświetlacz OLED pokazujący stan połączenia, poziom naładowania akumulatora, tryb stabilizatora i wiele ustawień kamery, co powinno zagwarantować pełną kontrolę nad każdym szczegółem podczas nagrywania. Ponadto Crane 3 Lab obsługuje zarówno Follow Focus jak i dodatkowe akcesorium Zhiyun Zoom Motors oraz jest wyposażony w oddzielne pokrętła do sterowania tymi funkcjami. Silniki są podłączone za pomocą gniazd USB do modułu pod podstawą aparatu.

Smartfon jako monitor i czujnik ruchu oraz tryb „Go“ do scen akcji

Dzięki Crane 3 Lab można utworzyć bezprzewodowe połączenie ze smartfonem i używać go jako zaawansowanego kontrolera. Za sprawą bezprzewodowej obsługi i transmisji obrazu wideo w pełnej rozdzielczości 1080p smartfon zadziała jak monitor, który pomoże kadrować i komponować ujęcia, a także uzyskać podgląd kluczowych ustawień. Dodatkowo możesz używać urządzenia mobilnego jako czujnika i kontrolować ruch stabilizatorów w czasie rzeczywistym.

Jest także tryb „Go“, dzięki któremu aparat i stabilizator będą gotowe do obsługi dynamicznych scen sportowych. „Tutaj uwalniany jest cały potencjał wszystkich silników stabilizatora, dzięki czemu Crane 3 Lab radzi sobie z szybkimi scenami. Tryb Go pozwala tworzyć ujęcia pełne akcji! Korzystając z aplikacji ZY PLAY (dostępnej na iPhone'a i Androida), Crane 3 Lab obsługuje jeszcze bardziej zaawansowane funkcje takie jak Panorama, Focus Timelapse, Motion Timelapse i Long Exposure Timelapse“ - podkreśla producent.

Cena i dostępność

Zhiyun Crane 3 Lab pojawi się w polskiej sprzedaży już w styczniu 2019 roku. Za ten model przyjdzie nam zapłacić 4299 zł. Po więcej informacji odsyłamy na stronę Focus Nordic - oficjalnego dystrybutora rozwiązań Zhiyun.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
2
0
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Jak twierdzi producent, pokazy rok temu film monochromatyczny Berlin Kino B&W wyprzedał się na pniu. Dlatego Lomography postanowiło jeszcze go...
5
0
Microsoft Surface Pro 7, Surface Pro X i Surface Laptop 3 - nowa seria flagowych komputerów. Który dla fotografa?
Microsoft Surface Pro 7, Surface Pro X i Surface Laptop 3 - nowa seria flagowych komputerów. Który...
Microsoft zaprezentował właśnie najnowsze tablety i komputery z linii Surface. Czy to dobry wybór dla fotografa?
6
1
Powiązane artykuły