Kodak zaprzestaje produkcji czarno-białego papieru fotograficznego

Amerykański koncern ogłosił zaprzestanie produkcji czarno-białego papieru fotograficznego. Decyzja ta jest wynikiem szybkiego spadku sprzedaży produktów przeznaczonych do fotografii tradycyjnej spowodowanego rozwojem cyfrowego obrazowania.
Jak podaje serwis informacyjny FOXNews.com, koncern Eastman Kodak ogłosił zaprzestanie z końcem roku produkcji czarno-białego papieru fotograficznego. To kończy prawie wiekową tradycję oferowania tego produktu przez Kodaka.Na skutek masowego przechodzenia branży fotograficznej na technikę cyfrową sprzedaż czarno-białego papieru fotograficznego zmniejszała się o 25% rocznie przy nadal stosunkowo wysokich kosztach produkcji. To, w połączeniu z tegorocznymi stratami amerykańskiego koncernu z pewnością zaważyło na podjęciu decyzji. Firma zapewnia jednak, że nadal będzie oferowała czarno-białe filmy i chemię, na które nadal jest popyt. Miłośnicy czarno-białej fotografii wolą raczej wykonywać odbitki na wygodniejszych drukarkach atramentowych niż na trudnym w obróbce i wymagajcym dużej wiedzy tradycyjnym papierze fotograficznym. Zamknięciu ulegnie prawdopodobnie brazylijska fabryka Kodaka, w której powstaje papier fotograficzny, co pozwoli na realizację planów redukcji zatrudnienia zalożonych przez koncern.

Po ogłoszeniu decyzji Kodaka i bankructwie Agfy, spośród znanych firm na rynku pozostanie jedynie Ilford, który też boryka się z problemami finansowymi. Miejmy jednak nadzieję, że miłośnicy ciemni nadal będą mogli realizować swoją pasję. Rynek nie znosi próżni i mimo, że popyt może nie być wystarczający dla dużych koncernów, to niszę tą mogą zająć mniejsze firmy - bardziej elastyczne i zorientowane na indywidualne potrzeby klienta.
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8