Kodak zaprzestaje produkcji czarno-białego papieru fotograficznego

Amerykański koncern ogłosił zaprzestanie produkcji czarno-białego papieru fotograficznego. Decyzja ta jest wynikiem szybkiego spadku sprzedaży produktów przeznaczonych do fotografii tradycyjnej spowodowanego rozwojem cyfrowego obrazowania.
Jak podaje serwis informacyjny FOXNews.com, koncern Eastman Kodak ogłosił zaprzestanie z końcem roku produkcji czarno-białego papieru fotograficznego. To kończy prawie wiekową tradycję oferowania tego produktu przez Kodaka.Na skutek masowego przechodzenia branży fotograficznej na technikę cyfrową sprzedaż czarno-białego papieru fotograficznego zmniejszała się o 25% rocznie przy nadal stosunkowo wysokich kosztach produkcji. To, w połączeniu z tegorocznymi stratami amerykańskiego koncernu z pewnością zaważyło na podjęciu decyzji. Firma zapewnia jednak, że nadal będzie oferowała czarno-białe filmy i chemię, na które nadal jest popyt. Miłośnicy czarno-białej fotografii wolą raczej wykonywać odbitki na wygodniejszych drukarkach atramentowych niż na trudnym w obróbce i wymagajcym dużej wiedzy tradycyjnym papierze fotograficznym. Zamknięciu ulegnie prawdopodobnie brazylijska fabryka Kodaka, w której powstaje papier fotograficzny, co pozwoli na realizację planów redukcji zatrudnienia zalożonych przez koncern.

Po ogłoszeniu decyzji Kodaka i bankructwie Agfy, spośród znanych firm na rynku pozostanie jedynie Ilford, który też boryka się z problemami finansowymi. Miejmy jednak nadzieję, że miłośnicy ciemni nadal będą mogli realizować swoją pasję. Rynek nie znosi próżni i mimo, że popyt może nie być wystarczający dla dużych koncernów, to niszę tą mogą zająć mniejsze firmy - bardziej elastyczne i zorientowane na indywidualne potrzeby klienta.
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7