Kodak zaprzestaje produkcji czarno-białego papieru fotograficznego

Amerykański koncern ogłosił zaprzestanie produkcji czarno-białego papieru fotograficznego. Decyzja ta jest wynikiem szybkiego spadku sprzedaży produktów przeznaczonych do fotografii tradycyjnej spowodowanego rozwojem cyfrowego obrazowania.
Jak podaje serwis informacyjny FOXNews.com, koncern Eastman Kodak ogłosił zaprzestanie z końcem roku produkcji czarno-białego papieru fotograficznego. To kończy prawie wiekową tradycję oferowania tego produktu przez Kodaka.Na skutek masowego przechodzenia branży fotograficznej na technikę cyfrową sprzedaż czarno-białego papieru fotograficznego zmniejszała się o 25% rocznie przy nadal stosunkowo wysokich kosztach produkcji. To, w połączeniu z tegorocznymi stratami amerykańskiego koncernu z pewnością zaważyło na podjęciu decyzji. Firma zapewnia jednak, że nadal będzie oferowała czarno-białe filmy i chemię, na które nadal jest popyt. Miłośnicy czarno-białej fotografii wolą raczej wykonywać odbitki na wygodniejszych drukarkach atramentowych niż na trudnym w obróbce i wymagajcym dużej wiedzy tradycyjnym papierze fotograficznym. Zamknięciu ulegnie prawdopodobnie brazylijska fabryka Kodaka, w której powstaje papier fotograficzny, co pozwoli na realizację planów redukcji zatrudnienia zalożonych przez koncern.

Po ogłoszeniu decyzji Kodaka i bankructwie Agfy, spośród znanych firm na rynku pozostanie jedynie Ilford, który też boryka się z problemami finansowymi. Miejmy jednak nadzieję, że miłośnicy ciemni nadal będą mogli realizować swoją pasję. Rynek nie znosi próżni i mimo, że popyt może nie być wystarczający dla dużych koncernów, to niszę tą mogą zająć mniejsze firmy - bardziej elastyczne i zorientowane na indywidualne potrzeby klienta.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
0
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0