Kodak zaprzestaje produkcji czarno-białego papieru fotograficznego

Amerykański koncern ogłosił zaprzestanie produkcji czarno-białego papieru fotograficznego. Decyzja ta jest wynikiem szybkiego spadku sprzedaży produktów przeznaczonych do fotografii tradycyjnej spowodowanego rozwojem cyfrowego obrazowania.
Jak podaje serwis informacyjny FOXNews.com, koncern Eastman Kodak ogłosił zaprzestanie z końcem roku produkcji czarno-białego papieru fotograficznego. To kończy prawie wiekową tradycję oferowania tego produktu przez Kodaka.Na skutek masowego przechodzenia branży fotograficznej na technikę cyfrową sprzedaż czarno-białego papieru fotograficznego zmniejszała się o 25% rocznie przy nadal stosunkowo wysokich kosztach produkcji. To, w połączeniu z tegorocznymi stratami amerykańskiego koncernu z pewnością zaważyło na podjęciu decyzji. Firma zapewnia jednak, że nadal będzie oferowała czarno-białe filmy i chemię, na które nadal jest popyt. Miłośnicy czarno-białej fotografii wolą raczej wykonywać odbitki na wygodniejszych drukarkach atramentowych niż na trudnym w obróbce i wymagajcym dużej wiedzy tradycyjnym papierze fotograficznym. Zamknięciu ulegnie prawdopodobnie brazylijska fabryka Kodaka, w której powstaje papier fotograficzny, co pozwoli na realizację planów redukcji zatrudnienia zalożonych przez koncern.

Po ogłoszeniu decyzji Kodaka i bankructwie Agfy, spośród znanych firm na rynku pozostanie jedynie Ilford, który też boryka się z problemami finansowymi. Miejmy jednak nadzieję, że miłośnicy ciemni nadal będą mogli realizować swoją pasję. Rynek nie znosi próżni i mimo, że popyt może nie być wystarczający dla dużych koncernów, to niszę tą mogą zająć mniejsze firmy - bardziej elastyczne i zorientowane na indywidualne potrzeby klienta.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0