Nie żyje Michael Wolf - słynny niemiecki fotograf miał 65 lat

0
Michał Chrzanowski
29 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

W wieku 65 lat zmarł Michael Wolf - trzykrotny laureat World Press Photo, fotograf znany między innymi z dokumentowania życia codziennego w wielkich miastach.

Michael Wolf urodził się w Monachium (Niemcy) w 1954 roku. Dorastał w Kanadzie, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W 1994 roku przeprowadził się do Hongkongu, gdzie rozpoczął pracę jako fotoreporter dla magazynu Stern. Wolf zasłynął swoimi pracami, które w głównej mierze skupiały się wokół życia w wielkich metropoliach.

Jednym z jego najbardziej znanych i cenionych projektów był cykl zdjęć „Architecture of Density“ który tworzył przez 11 lat. Fotografował on specyfikę mieszkania w Hongkongu poprzez ukazanie - na mocno kadrowanych obrazach - wielkich apartamentowców Hongkongu. Dzięki temu tworzył obrazy o symetrycznej kompozycji, które stały się metaforą życia w metropoliach.

 

- Jako fotoreporter zawsze byłem świadomy kompozycji, a jedną z rzeczy, które zawsze lubiłem robić, było nie pozwalanie widzowi na „ucieczkę wzrokiem z obrazu“. Gdy tylko pojawi się tam niebo, spojrzysz w górę i możesz zostawić zdjęcie w jakiejś formie. Podobnie jest z architekturą. Jeśli masz niebo i horyzont, wiesz w przybliżeniu, jak duży jest budynek i nie ma tam żadnej prawdziwej iluzji. Przycinając zdjęcia w ten sposób, nie opisuję już budynku, tworzę metaforę - powiedział w jednym z wywiadów dla stacji BBC.

- Praca Michaela na temat życia w miastach zawsze kierowana była głęboką troską o ludzi żyjących w tych środowiskach oraz o konsekwencje masowej urbanizacji współczesnej cywilizacji. To zaangażowanie pozostało kluczowe w całej jego karierze; najpierw jako fotoreporter, a następnie jako artysta - czytamy w oświadczeniu jego rodziny wydanym po śmierci fotografa.

Michael Wolf był trzykrotnym laureatem World Press Photo. W 2005 roku jego fotoreportaż przedstawiający pracę w chińskich fabrykach został wyróżniony w kategorii „sprawy współczesne“. Pięć lat później zajął pierwsze miejsce w kategorii „życie codzienne“ za zdjęcie kobiety jadącej metrem w godzinach szczytu. Natomiast w 2011 roku otrzymał honorowe wyróżnienie w kategorii „problemy współczesności“ za reportaż zatytułowany „Cykl niefortunnych przypadków“, który bazował na zdjęciach Google Street View. Michael Wolf zmarł we śnie w swoim domu w Hongkongu w wieku 65 lat.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
401
0