Nie żyje Michael Wolf - słynny niemiecki fotograf miał 65 lat

Nie żyje Michael Wolf - słynny niemiecki fotograf miał 65 lat

W wieku 65 lat zmarł Michael Wolf - trzykrotny laureat World Press Photo, fotograf znany między innymi z dokumentowania życia codziennego w wielkich miastach.

Michael Wolf urodził się w Monachium (Niemcy) w 1954 roku. Dorastał w Kanadzie, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W 1994 roku przeprowadził się do Hongkongu, gdzie rozpoczął pracę jako fotoreporter dla magazynu Stern. Wolf zasłynął swoimi pracami, które w głównej mierze skupiały się wokół życia w wielkich metropoliach.

Jednym z jego najbardziej znanych i cenionych projektów był cykl zdjęć „Architecture of Density“ który tworzył przez 11 lat. Fotografował on specyfikę mieszkania w Hongkongu poprzez ukazanie - na mocno kadrowanych obrazach - wielkich apartamentowców Hongkongu. Dzięki temu tworzył obrazy o symetrycznej kompozycji, które stały się metaforą życia w metropoliach.

 

- Jako fotoreporter zawsze byłem świadomy kompozycji, a jedną z rzeczy, które zawsze lubiłem robić, było nie pozwalanie widzowi na „ucieczkę wzrokiem z obrazu“. Gdy tylko pojawi się tam niebo, spojrzysz w górę i możesz zostawić zdjęcie w jakiejś formie. Podobnie jest z architekturą. Jeśli masz niebo i horyzont, wiesz w przybliżeniu, jak duży jest budynek i nie ma tam żadnej prawdziwej iluzji. Przycinając zdjęcia w ten sposób, nie opisuję już budynku, tworzę metaforę - powiedział w jednym z wywiadów dla stacji BBC.

- Praca Michaela na temat życia w miastach zawsze kierowana była głęboką troską o ludzi żyjących w tych środowiskach oraz o konsekwencje masowej urbanizacji współczesnej cywilizacji. To zaangażowanie pozostało kluczowe w całej jego karierze; najpierw jako fotoreporter, a następnie jako artysta - czytamy w oświadczeniu jego rodziny wydanym po śmierci fotografa.

Michael Wolf był trzykrotnym laureatem World Press Photo. W 2005 roku jego fotoreportaż przedstawiający pracę w chińskich fabrykach został wyróżniony w kategorii „sprawy współczesne“. Pięć lat później zajął pierwsze miejsce w kategorii „życie codzienne“ za zdjęcie kobiety jadącej metrem w godzinach szczytu. Natomiast w 2011 roku otrzymał honorowe wyróżnienie w kategorii „problemy współczesności“ za reportaż zatytułowany „Cykl niefortunnych przypadków“, który bazował na zdjęciach Google Street View. Michael Wolf zmarł we śnie w swoim domu w Hongkongu w wieku 65 lat.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ PD2720U - 27-calowy monitor 4K HDR dla fotografa i filmowca
14 Cze 2019
Na rynku monitorów graficznych pojawił się kolejny ciekawy model ze średniej półki cenowej. BenQ PD2720U powinien zaspokoić potrzeby doskonałej większości fotografów i filmowców, a do tego oferuje dużą funkcjonalność.
2
Rusza wystawa Grand Press Photo 2019 - ponad 260 najlepszych polskich zdjęć prasowych
14 Cze 2019
Wystawa finałowych zdjęć Grand Press Photo 2019 rusza w Polskę! Na początek zostanie zaprezentowana w Warszawie. Najlepsze zdjęcia z ostatniej edycji konkursu już od 14 czerwca  będzie można oglądać w Warsaw Spire przy placu Europejskim.
0
Gloria Oyarzabal laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019
14 Cze 2019
Gloria Oyarzabal za projekt „Woman Go No’Gree“ została tegoroczną laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019. Wystawę artystki oraz piątki finalistów konkursu można już oglądać w OFF Piotrkowska w Łodzi.
0
Unia Europejska wprowadza zunifikowane prawo dla operatorów dronów
14 Cze 2019
Przepisy dotyczące pilotowania dronów potrafią przyprawić o ból głowy, zwłaszcza jeśli często podróżujemy poza granicami kraju. Tę sytuację zmienić ma jednolite prawo, które już niebawem ma zacząć obowiązywać w Unii Europejskiej.
0