Nie żyje Michael Wolf - słynny niemiecki fotograf miał 65 lat

0
Michał Chrzanowski
29 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

W wieku 65 lat zmarł Michael Wolf - trzykrotny laureat World Press Photo, fotograf znany między innymi z dokumentowania życia codziennego w wielkich miastach.

Michael Wolf urodził się w Monachium (Niemcy) w 1954 roku. Dorastał w Kanadzie, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W 1994 roku przeprowadził się do Hongkongu, gdzie rozpoczął pracę jako fotoreporter dla magazynu Stern. Wolf zasłynął swoimi pracami, które w głównej mierze skupiały się wokół życia w wielkich metropoliach.

Jednym z jego najbardziej znanych i cenionych projektów był cykl zdjęć „Architecture of Density“ który tworzył przez 11 lat. Fotografował on specyfikę mieszkania w Hongkongu poprzez ukazanie - na mocno kadrowanych obrazach - wielkich apartamentowców Hongkongu. Dzięki temu tworzył obrazy o symetrycznej kompozycji, które stały się metaforą życia w metropoliach.

 

- Jako fotoreporter zawsze byłem świadomy kompozycji, a jedną z rzeczy, które zawsze lubiłem robić, było nie pozwalanie widzowi na „ucieczkę wzrokiem z obrazu“. Gdy tylko pojawi się tam niebo, spojrzysz w górę i możesz zostawić zdjęcie w jakiejś formie. Podobnie jest z architekturą. Jeśli masz niebo i horyzont, wiesz w przybliżeniu, jak duży jest budynek i nie ma tam żadnej prawdziwej iluzji. Przycinając zdjęcia w ten sposób, nie opisuję już budynku, tworzę metaforę - powiedział w jednym z wywiadów dla stacji BBC.

- Praca Michaela na temat życia w miastach zawsze kierowana była głęboką troską o ludzi żyjących w tych środowiskach oraz o konsekwencje masowej urbanizacji współczesnej cywilizacji. To zaangażowanie pozostało kluczowe w całej jego karierze; najpierw jako fotoreporter, a następnie jako artysta - czytamy w oświadczeniu jego rodziny wydanym po śmierci fotografa.

Michael Wolf był trzykrotnym laureatem World Press Photo. W 2005 roku jego fotoreportaż przedstawiający pracę w chińskich fabrykach został wyróżniony w kategorii „sprawy współczesne“. Pięć lat później zajął pierwsze miejsce w kategorii „życie codzienne“ za zdjęcie kobiety jadącej metrem w godzinach szczytu. Natomiast w 2011 roku otrzymał honorowe wyróżnienie w kategorii „problemy współczesności“ za reportaż zatytułowany „Cykl niefortunnych przypadków“, który bazował na zdjęciach Google Street View. Michael Wolf zmarł we śnie w swoim domu w Hongkongu w wieku 65 lat.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Paolo Roversi autorem kalendarza Pirelli na rok 2020. Zobaczcie zdjęcia zza kulis produkcji
Paolo Roversi autorem kalendarza Pirelli na rok 2020. Zobaczcie zdjęcia zza kulis produkcji
„Miłość ma wiele twarzy, ale tylko jedno imię” - takim hasłem reklamowana jest nadchodząca produkcja Pirelli, za której sterami stanął w tym roku uznany włoski...
29
1
Przenieś się w czasie i zobacz, jak legendarny Edward Weston pracował nad zdjęciami
Przenieś się w czasie i zobacz, jak legendarny Edward Weston pracował nad zdjęciami
Chcesz zobaczyć gdzie i w jaki sposób pracował oraz wywoływał zdjęcia Edward Weston? Ten film to prawdziwa podróż w czasie do magicznego świata jednej z ikon światowej...
40
0
Zobacz, jak Photoshop wyglądał w 1988 roku
Zobacz, jak Photoshop wyglądał w 1988 roku
W czasach gdy do świata postprodukcji wkrada się “sztuczna inteligencja” łatwo zapomnieć jak wyglądały początki komputerowej obróbki grafiki. Ten film zabierze was w...
22
2