Nie żyje David Goldblatt - ikona afrykańskiej fotografii. Miał 87 lat

Autor: Michał Chrzanowski

26 Czerwiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

David Goldblatt to legendarny afrykański fotograf, który jest najbardziej znany ze społecznego portretu RPA w okresie apartheidu. Jak sam o sobie mawiał był „samozwańczym obserwatorem i krytykiem społeczeństwa, w którym się urodził“. Goldblatt zmarł w wieku 87 lat.

David Goldblatt urodził się 29 listopada 1930 roku w Randfontein w żydowskiej rodzinie. Fotografią zainteresował się w wieku 18 lat - w 1948 roku, kiedy to apartheid został w prowadzony i nabrał na sile. Przez dekady fotografował ludność Republiki Południowej Afryki w trudnym dla tego kraju okresie - w czasie narzuconego przez władze państwowe podziału rasowego. Jednak jego prace były inne od reszty zdjęć wykonanych w tych latach. Spokojne portrety Goldblatta wyrażały głęboką traumę czarnoskórej społeczności RPA. Głównie dlatego, że najbardziej ciekawiły go delikatne momenty i subtelne chwile, a nie dramatyczne historyczne punkty zwrotne.

- Jestem tchórzem; uciekam od przemocy - powiedział Goldblatt w jednym z wywiadów. - W tych latach (okres apartheidu - przyp. red.) najbardziej interesowały mnie wartości: co cenimy w Afryce Południowej, w jaki sposób docieramy do tych wartości i jak wyrażamy te wartości. Bardzo interesowały mnie wydarzenia, które miały miejsce w tym kraju jako obywatela. Ale jako fotograf, nie jestem tym szczególnie zainteresowany, a nie byłem też wtedy, fotografując moment, w którym coś się działo. Jako fotograf jestem zainteresowany przyczynami tych wydarzeń; warunki, które powodują te wydarzenia.

 

- David chciał usunąć swój osąd z fotografii - powiedziała Karolina Ziębińska-Lewandowska, kuratorka, która często współpracowała z Goldblattem. - Zawsze mówił, że jeśli fotografia służy pewnemu pomysłowi, nawet jeśli jest to dobry pomysł, idea zawsze ma pierwszeństwo, a fotografia zawiera wtedy osąd. Czuł, że powinien rejestrować fakty i pozostawić osąd oglądającemu.

Fotografie Goldblatta były wystawiane na całym świecie, między innymi na pokazach w nowojorskim Museum of Modern Art, londyńskim Barbican oraz w paryskim Centre Pompidou. Do jego najbardziej znanych dzieł należy książka „On the Mines", którą wydał w 1973 roku wspólnie z laureatką Nagrody Nobla, Nadine Gordimer. Natomiast książka „South Africa: The Structure of Things“, opublikowana w 1998 roku jest „dogłębną analizą wizualną relacji między strukturami RPA a siłami, które je ukształtowały, od początków kolonialnych aż do 1990 roku“. David Goldblatt zmarł w wieku 87 lat w swoim domu w Johannesburgu (RPA).

zdjęcie główne: portret Davida Goldblatta autorstwa Warrena van Rensburga

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
30
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10