Zmarł Eugeniusz Warmiński. Legendarny polski fotoreporter sportowy miał 91 lat

0

Autor: Michał Chrzanowski

18 Sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Eugeniusz Warmiński to nestor polskiej fotografii sportowej. Przez pół wieku relacjonował najważniejsze imprezy sportowe. Jednak dla wielu jest znany głównie z ikonicznych już zdjęć Legii Warszawa, którą sobie ukochał.

Eugeniusz Warmiński to ikona polskiego fotoreportażu sportowego. Przez pięć dekad dokumentował najważniejsze imprezy na świecie: od mistrzostw świata, Europy, przez Igrzyska Olimpijskie, czy mecze polskich drużyn. Jednak znany jest głównie z legendarnych już zdjęć swojej ukochanej Legii Warszawa.

Pamiętacie sesje Kazimierza Deyny czy Lucjana Brychczego, to właśnie jedne z bardziej rozpoznawalnych fotografii polskiego sportu, nie tylko dla sympatyków stołecznego klubu. - Gdyby nie Jego praca, Księga Stulecia Legii, którą niedawno wydaliśmy, byłaby dużo bardziej uboga. W czasie prac nad nią udało się pozyskać archiwum Pana Eugeniusza i wiele z nieznanych zdjęć, które opublikowaliśmy - czytamy na stronie legia.com.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

- Pan Gienio, bo tak się do niego zwracaliśmy, pracował do 2007 roku. Potem wyjechał do Melbourne, gdzie mieszka m.in. Jego córka. Przed spotkaniem z Górnikiem Zabrze (8 grudnia 2007 roku) został uhonorowany przez Legię Warszawa. Z Australii przyleciał m.in. na otwarcie nowego stadionu Legii w 2010 roku. Otrzymał także zaproszenie na mecz w 2015 roku, kiedy finalizowano pozyskanie jego archiwum zdjęciowego. Stan zdrowia jednak nie pozwolił mu na kolejną wizytę w Warszawie.

Eugeniusz Warmiński to nestor polskiej fotografii sportowej. W swojej wieloletniej karierze współpracował między innymi z Przeglądem Sportowym, tygodnikiem Sportowiec oraz Legią Warszawa. Warmiński zmarł w Melbourne w wieku 91 lat.

źródło oraz wykorzystane zdjęcia: legia.com

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0
Powiązane artykuły