Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sony World Photography Awards 2009

Została ogłoszona druga edycja konkursu fotograficznego Sony World Photography Awards 2009, dla zawodowców jak i amatorów. Tegorocznym tematem konkursu jest ochrona środowiska.
0

Autor: Marta Sinior

30 Wrzesień 2008
Artykuł na: 6-9 minut

Sony World Photography Awards został zainagurowany w 2007 roku. W poprzedniej edycji konkursu wzięło udział 70 tysięcy prac ze 178 krajów. Ale konkurs to nie wszystko. Towarzyszą mu wydarzenia kulturalne takie jak: pokazy, wystawy, spotkania i kursy organizowane przez cały rok. W kwietniu 2009 r. odbędzie się Festival @ The Sony World Photography Awards. Trwająca tydzień impreza będzie zorganizowana w Palais des Festivals w Cannes, w której udział wezmą największe nazwiska światowej fotografii. Najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysta gala, w trakcie której zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody i ogłoszone zostanie nazwisko Fotografa Roku Sony World Photography Awards.

Nagrody w konkursie przyznaje World Photographic Academy, skupiająca niemal setkę największych światowych fotografów. W gronie Jury są między innymi: Elliott Erwitt, Mary-Ellen Mark, Susan Meiselas, Bruce Davidson i Tom Stoddart - a także właścicieli galerii, przedstawicieli agencji artystycznych, krytyków i wydawców.

Zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu została Vanessa Winship. Dzięki temu, że wzięłam udział w inauguracyjnej edycji konkursu Sony World Photography Awards, moje prace mogli ocenić znakomici fotografowie, których zdjęcia znam i podziwiam, mówi Vanessa Winship, zdobywczyni nagrody l'iris d'or. W zawodowej fotografii panuje ogromna konkurencja, tym bardziej cieszę się więc, że wyróżniono moją serię portretów. Nie jestem nowicjuszem, ale dzięki tej nagrodzie na pewno zwiększy się liczba osób chcących oglądać moje prace, a to niezwykle ważne dla każdego, kto zajmuje się sztukami wizualnymi.

zwyciężczyni poprzedniej edycji konkursu Vanessa Winship, dzięki uprzejmości Sony World Photography Award

W konkursie przygotowano 12 kategorii dla profesjonalistów i 9 dla amatorów. W tegorocznej edycji wprowadzono nową kategorię związaną z głównym tematem tegorocznego konkursu - ochroną środowiska naturalnego. Jest ona owocem nawiązania w tym roku współpracy z fundacją "Prince's Rainforest Project" (PRP). Zawodowi fotografowie, którzy zdobędą nagrodę w kategorii PRP, będą mieli szansę wziąć udział w finansowanym przez fundację projekcie tworzenia fotograficznej dokumentacji stanu lasów deszczowych na całym świecie. Natomiast amatorzy będą mogli zaproponować swoje zdjęcia jako ilustrację globalnej kampanii edukacyjnej i informacyjnej na temat ochrony środowiska.

W drugiej edycji konkursu nalazło się kilka nowości: : tygodniowy festiwal fotografii organizowany w Cannes. Będą tu miały miejsce dyskusje, seminaria, pokazy, spotkania z zawodowcami i wiele innych wydarzeń związanych ze światem fotografii. Chodzi o stworzenie programu, który pomoże fotografom - tak zawodowcom, jak i amatorom - tworzyć sieć kontaktów w całym środowisku. "Festival @ SWPA" to także nowe, w założeniu coroczne wydarzenie kulturalne adresowane do wszystkich zainteresowanych sztuką nowoczesną.;

Nowa lista kategorii, w których o nagrody mogą walczyć profesjonaliści, obejmuje: fotografię dziennikarską i dokumentalną, fotografię reklamową i sztuki piękne.;

Propozycja dla fotografów-amatorów to Sony Campaign Award, łącząca fascynację piłką nożną i pasję fotograficzną. Amatorzy mogą zgłaszać do tej nagrody pojedyncze zdjęcia ukazujące piękno i ducha futbolu w niezwykłych, nieoczekiwanych miejscach i okolicznościach. Zwycięzca otrzyma szansę wzięcia udziału w kampanii Sony dotyczącej fotografii cyfrowej, planowanej na 2009 r.;

Ruchoma wystawa Discovering a World of Images / Odkrywanie świata obrazów, ukazująca prace zwycięzców edycji konkursu 2008, odwiedzi Belgię, Kolonię, Tokio, Nowy Jork, Singapur, Rio de Janeiro, Moskwę i Melbourne.] NAGRODY

Kategoria: Zawodowcy

Zawodowi fotografowie mogą ubiegać się o nagrody w 12 kategoriach, a także o nagrodę główną, czyli l'iris d'or, przyznawaną dla Fotografa Roku Sony World Photography Awards.

12 kategorii podzielono na trzy podstawowe dziedziny:

 • Fotografia dziennikarska i dokumentalna: Wydarzenia bieżące, Sport, Współczesność
 • Sztuka i rozrywka
 • Fotografia reklamowa: Reklama, Moda, Muzyka
 • Sztuki piękne: Portret
 • Fotografia konceptualna, Historia naturalna, Pejzaż, Architektura

Kategoria: Amatorzy

Amatorzy mogą zgłaszać swoje prace w ośmiu kategoriach za pośrednictwem strony internetowej Akademii.

Podkategorie:

 • Architektura
 • Fotografia konceptualna
 • Moda
 • Pejzaż
 • Muzyka
 • Historia Naturalna
 • Portret
 • Sport

W tym roku przyznana zostanie także nowa nagroda Sony Campaign Award, która ma być wyróżnieniem dla zdjęć szczególnych, wykraczających poza zwykłe "uchwycenie chwili", ukazujących nastrój, magię, uczucia i emocje wyzwalane przez piłkę nożną.

Wystawa prac finalistów - tak profesjonalistów, jak amatorów - odbędzie się w Palais des Festivals w Cannes, w dniach 14-18 kwietnia 2009 roku.

Nagroda fundacji Prince's Rainforests Project powstała we współpracy z fundacją Prince's Rainforests Project i firmą Sony. Tu także swoje prace będą mogli prezentować zawodowcy i amatorzy. Zwycięzca w kategorii profesjonalistów otrzyma fundusze na przygotowanie materiału zdjęciowego na temat lasów deszczowych i skutków ich niszczenia w różnych rejonach świata. Zdjęcia będą później wykorzystywane jako element globalnej kampanii ratowania lasów deszczowych.

Wybór najlepszych prac amatorskich zostanie wystawiony w Cannes w czasie festiwalu, a później zdjęcia te zostaną wykorzystane w pracach fundacji Prince's Rainforests Project.

Ta nagroda i powstałe zdjęcia pomogą zwrócić uwagę świata na fakt, że powstrzymanie niszczenia lasów deszczowych jest jedną z najskuteczniejszych form walki ze zmianami klimatu, powiedział James Heneage, specjalista fundacji do spraw public relations.

Student Focus - program dla uczelni

Bazując na sukcesie programu w pierwszej edycji konkursu, SWPA zaprosi studentów z 12 uczelni z sześciu kontynentów - z Ameryki Północnej, Południowej, Europy, Afryki, Azji i Australii - do udziału w programie akademickim Student Focus.

Po ocenie prac dwie osoby z każdej uczelni - w towarzystwie swoich opiekunów naukowych - zostaną na koszt organizatorów zaproszone do Cannes, gdzie wezmą udział w finale konkursu. Zwycięskie zdjęcia będą wystawione w Palais des Festivals w kwietniu przyszłego roku. Organizatorzy oczekują, że zdjęcia te ukażą szeroką wizję naszej planety widzianej oczami nowego pokolenia fotografów.

Główny zwycięzca w kategorii studenckiej otrzyma sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości ponad 45 tysięcy euro dla uczelni, którą reprezentuje.

TERMINARZ KONKURSU

 • 22 września 2008 - Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń od zawodowców i amatorów
 • 9 października 2008 - Otwarcie wystawy w Tokio
 • 31 października 2008 - Ogłoszenie listy uczelni biorących udział w programie dla uczelni
 • 25 listopada 2008- Ogłoszenie składu sędziowskiego SWPA
 • 2 grudnia 2008- Otwarcie wystawy w Nowym Jorku
 • 31 grudnia 2008- Zakończenie przyjmowania zgłoszeń od zawodowców i amatorów
 • 24 lutego 2009 - Ogłoszenie listy finalistów
 • 3 marca 2009 - Ogłoszenie zwycięzców programu dla uczelni
 • 17 marca - Ogłoszenie zwycięzców konkursu - zawodowców i amatorów14-19 kwietnia - Festival @ The Sony World Photography Awards - wystawy i wydarzenia kulturalne w Cannes
 • 16 kwietnia - Gala i uroczystość wręczenia nagród Sony World Photography Awards
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Gdy przechodzą ulicami Brazzaville i Kinszasy, nie sposób nie zwrócić na nich uwagi. O sapeurs, przedstawicielach barwnej afrykańskiej subkultury, w nowej książce fotograficznej...
21
0
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Już kilka miesięcy po największej katastrofie w historii energetyki jądrowej na otoczony drutem kolczastym teren zaczęli wracać ludzie. Niektórzy mieszkańcy Czarnobyla i okolic chcieli znów...
407
1
Wirtualny „Portret w Koronie” to pretekst do poznania historii drugiego człowieka
Wirtualny „Portret w Koronie” to pretekst do poznania historii drugiego człowieka
Nigdy nie wiemy co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Postanowiłam zapukać do paru - mówi Anna Bedyńska, laureatka World Press Photo, która o czasach pandemii...
11
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)