Szklarnia - prezentacje fotografii

Do końca marca 2008 roku można nadsyłać projekty na konkurs "Szklarnia" będący tylko częścią imprezy, w ramach której we wrześniu planowane są prelekcje, wykłady oraz przeglądy portfolio. Nagrodą w konkursie jest wybór cykli do indywidualnych prezentacji w galeriach towarzyszących i biorących udział w prezentacjach fotografii "SZKLARNIA".
O projekcie:

Celem prezentacji fotograficznych SZKLARNIA jest przyjrzenie się z bliska tendencjom panującym w obszarze sztuk wizualnych i znaczącej pozycji jaką w ich kreowaniu zajmuje medium fotografii. Pomysł stworzenia bydgoskich przeglądów fotograficznych powstał 13 lat temu z m.in. z inicjatywy Jerzego Zegarlińskiego, Stanisława Wasilewskiego, Wojtka Woźniaka, Andrzeja Maźca i nieżyjącego już Zbyszka Kluszczyńskiego. Po wielu udanych edycjach nadszedł czas na zmianę formuły, zmianę nie tylko uwzględniającą współczesne tendencje fotografii, ale i zmianę wiążącą się z postrzeganiem miejsca, w którym owe prezentacje się odbywają, czyli z Galerią Miejską BWA w Bydgoszczy.

Obecna formuła prezentacji zakłada skupienie się na stricte kreatywnym podejściu twórców do obrazowania fotograficznego. Aby urozmaicić nową formę, jak i również wytworzyć możliwość konfrontacji, zaproponowano dwie równoległe prezentacje - wystawę kuratorską i wystawę pokonkursową.

Wystawa główna, której kuratorami w nowej formule są Anna Wolska i Paweł Kula, będzie wspólną ekspozycją zaaranżowaną na kształt labiryntu przypominającego układ uliczek, bez określonego kierunkowskazu. Będzie miał on za zadanie zaprosić odbiorcę do nieco innego spaceru po obiekcie galerii.

Równorzędną wystawą do ekspozycji kuratorskiej, będzie wystawa pokonkursowa, obejmująca twórców z regionu kujawsko-pomorskiego, której kuratorami są Kinga Eliasz i Marek Noniewicz. Chcielibyśmy w części konkursowej wyłonić osoby szczególnie zainteresowane medium fotograficznym, artystów, którzy potrafią obserwować i komentować w subiektywny sposób otaczającą ich przestrzeń, artystów z pokolenia wychowanego w kulturze informacji i obrazu. (...)

W ramach SZKLARNI odbędą się także wystawy autorskie, które będą miały miejsce w galeriach i klubach bydgoskich. Planowane są również przeglądy portfolio, prelekcje i wykłady poświęcone historii fotografii, jak również poświęcone pozostałym sztukom wizualnym, w których artyści świadomie wykorzystują fotografię.
- Rada programowa (Tomasz Dobiszewski, Kinga Eliasz, Viola Kuś, Marek Noniewicz oraz Wojciech Woźniak).REGULAMIN

1. Organizatorem konkursu jest Galeria Miejska BWA Bydgoszcz przy współpracy dyrektora Wacława Kuczmy i Beaty Kaźmierczak.
2. Celem konkursu jest pozyskanie od jego uczestników materiału w postaci fotografii, które prezentowane będą na wystawie w Galerii Miejskiej BWA, która ma ukazać kondycję twórców posługujących się tym medium w regionie Kujawsko- Pomorskim.
3. W konkursie mogą brać udział wszyscy fotografujący, którzy ukończyli 18 rok życia i posiadają udokumentowany dorobek artystyczny.
4. Do udziału w konkursie dopuszczane są jedynie zestawy prac, spójne pod względem formalnym.
5. Każdy z autorów może nadesłać dowolną ilość prac, które składają się na cykl.
6. Technika wykonania dowolna.
7. Prace należy przesłać do 31 marca 2008 roku na poniższy adres:

Galeria Miejska BWA
85- 006 Bydgoszcz
ul. Gdańska 20


W zgłoszeniu wraz z zaklejoną kopertą opatrzoną godłem uczestnika powinna znaleźć się: karta zgłoszenia, potwierdzenie dokonania opłaty za udział w konkursie oraz reprodukcje prac w formie elektronicznej (300dpi, TIFF, JPG bez kompresji, o dłuższym boku max. 20cm).
8. Prace nadesłane na konkurs winny zawierać w opisie tylko godło uczestnika.
9. Opłata za udział w konkursie dla osób pracujących wynosi 80 zł dla studentów i uczniów - 40 zł. Należność proszę wpłacić na konto BWA PKO BP S.A. I Oddział Centrum Bydgoszcz nr: 80102014620000740201269026 z dopiskiem "SZKLARNIA"
10. Projekty dostarczone na konkurs powinny być oprawione i gotowe do ekspozycji.
11. W przypadku zgłaszanych instalacji należy określić wielkość i sposób montowania elementów ekspozycji. W przypadku ekspozycji multimedialnych należy określić potrzeby techniczne.
12. Jury zastrzega sobie możliwość rozbicia cyklu i zmiany ostatecznej formy projektu.
13. Kwalifikacji prac do udziału w wystawie dokona jury złożone z członków Rady Programowej, któremu będzie przewodniczyć krytyk sztuki powołany z zewnątrz. Oceny prac dokona jury, któremu przewodniczyć będzie: Marek Janczyk, kurator sztuki z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
14. Zakwalifikowane prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej.
15. Nagrodą w konkursie jest wybór cykli do prezentacji indywidualnych w galeriach towarzyszących i biorących udział w prezentacjach fotografii "SZKLARNIA".
Jury ma prawo przyznać NAGRODĘ SPECJALNĄ Dyrektora Galerii Wacława Kuczmy, w formie indywidualnej ekspozycji w Galerii Miejskiej BWA w roku 2009.
16. Organizatorzy konkursu planują wydanie katalogu, a uczestnicy wystawy pokonkursowej otrzymają po jednym egzemplarzu wydawnictwa.

TERMINY ;
Nadsyłanie autorskich portfolio w zapisie elektronicznym /poza konkursem/ - 31.03.2008;
Posiedzenie jury - 30.04.2008;
Materiały do realizacji wystawy kuratorskiej - 30.05.2008;
Odbiór prac niezakwalifikowanych do wystawy do 30.05.2008;
Zgłoszenia do wolontariatu w trakcie trwania Prezentacji SZKLARNIA do 30.05.2008;
03.09-05.10.2008 - czas trwania ekspozycji;
Otwarcie wystaw głównych 03.09.2008;
Otwarcie wystaw towarzyszących i wykłady 04.09.2008;
Prezentacje portfolio 05.09.2008] Organizator: Galeria Miejska bwa Bydgoszcz
Współpraca: dyrektor BWA Wacław Kuczma oraz Beata Kaźmierczak
Współorganizator: Wyższa Szkoła Gospodarki, Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz

Do ściągnięcia:

Karta zgłoszenia
Pełny regulamin
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Wrocław przez najbliższe tygodnie będzie stolicą fotografii. Rusza Olympus Perspective Playground
15 Lut 2019
Ponad 2000 m2 atrakcji dla każdego, kto lubi fotografię. Inspirujące instalacje, wartościowe wykłady, praktyczne warsztaty. Możliwość przetestowania aparatów. A na koniec - darmowa karta pamięci. Oto Olympus Perspective Playground.
0
Kodak Mobile / Mini Digital Film Scanner - niedrogie i szybkie “skanowanie” negatywów
15 Lut 2019
Szukasz sposobu by szybko i tanio zdigitalizować swoje negatywy. Być może coś dla was ma Kodak. Mobile Film Scanner i Mini Digital Film Scanner to dwa budżetowe urządzenia, które w szybki sposób pozwolą podzielić się  analogowymi zdjęciami w internecie.
0
Rusza Grand Press Photo 2019 - największy polski konkurs fotografii prasowej
15 Lut 2019
Magazyn Press rusza z kolejną, 15. już edycją konkursu kierowanego do osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową. Z okrągłej rocznicy pierwszych “wolnych” wyborów w 1989 roku przewidziano dodatkową nagrodę za Zdjęcie 30-lecia. Zdjęcia można nadsyłać do 3 kwietnia.
0
Wystaw swoje zdjęcia w Centrum Sztuki Współczesnej! Nabór startuje 1 marca
15 Lut 2019
Toruńskie CSW startuje z 7. edycją konkursu Wystaw się w CSW, którego laureaci będą mieli okazję zaprezentować swoje prace szerszej publiczności na wystawie zbiorowej. Zgłoszenia możecie nadsyłać przez cały marzec.
0