III Ogólnopolski Festiwal Diaporam Cyfrowych

Ogólnopolski Festiwal Diaporam Cyfrowych organizowana jest przez Fotoklub "ZAMEK" w Szczecinie po raz trzeci. Projekt polega na realizacji ok. 19 przeglądów regionalnych na terenie kraju w okresie 10.05 - 30.09.2008. Zgłoszenia swoich prac można dokonywać do 30 kwietnia 2008 roku.
Impreza organizowana jest w celu przybliżenie środowiskom fotograficznym sztukę diaporamy, jako środka wypowiedzi autorskiej. W diaporamie artyści wykorzystują fotografię, ale także dźwięk, technikę komputerową czy projekcję. Pokazy diaporam odbędą się w poszczególnych ośrodkach, m.in. WDK Rzeszów, Gdańskie TF, LubelskieTF, Lubuskie TF, Bałtyckie TF, Nowohuckie CK w Krakowie, Krośnieński Dom Kultury, Stowarzyszenie Kulturalne j'ARTE w Mielcu, Fundacja Fotografia dla Przyszłości w Warszawie, Klub Fotograficzny "ATEST 70" w Jarosławiu, Fotoklub "ZAMEK" w Szczecinie.

Diaporama jest swoistym spektaklem audiowizualnym, w którym autor poddaje widza w sposób świadomy i zaplanowany równoczesnemu oddziaływaniu obrazów, dźwięków, barw i treści. - wyjaśnia Leszek Krupiewski - Z fotografii "wzięła" obraz nieruchomy. Cechą charakterystyczną diaporamy jest tzw. "trzeci obraz", czyli nie istniejący faktycznie, a będący tylko wynikiem świadomego nałożenia na siebie dwóch (kilku) obrazów rzeczywistych emitowanych z kilku źródeł podczas projekcji. Ponieważ diaporamę powinniśmy traktować jako udźwiękowiony zbiór wielozdjęciowy, środkami łączącymi kolejne obrazy lub sekwencje obrazów są: przenikania, cięcia, rozjaśnienia, ściemnienia, migotania, czy chwilowy brak obrazu. Z filmem łączy diaporamę: narracja, montaż, scenariusz, dźwięk.REGULAMIN III OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU DIAPORAM CYFROWYCH 2008

Konkurs odbędzie się w 2 działach:
 • DPA - krajobraz i przyroda
 • DOG - temat dowolny
Ten sam zestaw diaporam zostanie oceniony przez różne składy niezależnych jury w poszczególnych przeglądach. Za uzyskane, każdorazowo przez diaporamy miejsca zostana przyznane punkty. Po zakończeniu wszystkich imprez ogłoszona zostanie klasyfikacja generalna w poszczególnych działach, która wyłoni laureatów konkursu.

Jak napisali organizatorzy diaporamy zgłoszone do konkursu mogą mieć formę impresji, etiud, reportaży, ilustracji piosenek, esejów, opowiadań, eksperymentów, itd. W działe DPA, większa waga będzie przywiązywana do wrażeń estetycznych, nie bez znaczenia pozostanie jednak charakterystyczna dla diaporamy jej cecha, jaką jest fabuła.

Warunki udziału

Każdy autor może przedstawić maksymalnie 3 prace pod warunkiem nadesłania karty zgłoszenia wraz z podpisanym regulaminem, oraz płyty CD lub DVD z nagranymi diaporamami spełniającymi warunki techniczne.

Warunki techniczne
 • płyta CD lub DVD
 • czas projekcji diaporam - do 10 minut (łącznie)
 • rozdzielczość 1024 x 768 pix
 • format JPG
 • plik startowy, samouruchamiający się, w trybie pełnoekranowym, w formacie EXE (przygotowany w programach: Pictures To Exe, Pro Show Gold, Wings Platinum, MObjects)
 • dźwięk mp3.
Płyta z diaporamą powinna zawierać: katalog o nazwie " Nazwisko_Imię" autora. W katalogu natomiast powinny znaleźć się następujące pliki:
 • plik diaporamy, o strukturze nazwy: "Imię_Nazwisko_Tytuł_diaporamy.exe"
 • karta zgłoszenia autora
 • zdjęcie autora w rozdzielczości 600x800 pix - plik jpeg
 • krótka notka biograficzna - plik txt (rok urodzenie, dokonania fotograficzne, przynależność do stowarzyszeń i organizacji związanych z fotografią)
 • afisz dotyczacy diaporamy w rozdzielczości 1500x1100 pix - plik jpeg, do zamieszczenia na stronie internetowej konkursu.
W przypadku gdy autor chce zgłosić więcej niż jedną diaporamę, powinny one zostać zapisana na osobnych płytach. Każda płyta CD lub DVD, na etykiecie powinna mieć opis, imię i nazwisko autora, tytuł diaporamy, czas trwania, użyty program, e-mail i telefon autora, kategoria DPA - przyrodnicza lub DOG - ogólna. Płyty z diaporamami nie będą zwracane.

Jury i ocena

Oceny prac dokonają powołane przez organizatorów Jury złożone z przedstawicieli związków twórczych, stowarzyszeń fotograficznych i doświadczonych autorów. Jury każdego z przeglądów ustali listę najlepszych 20 diaporam, w każdym z dwóch działów DPA i DOG Za zajęte w poszczególnych przeglądach lokalnych miejsca zostana przyznane punkty. Po zakończeniu wszystkich imprez ogłoszona zostanie klasyfikacja generalna w poszczególnych działach, która wyłoni laureatówkonkursu. Wyniki będą umieszczane na stronie konkursu. Członkowie jury mogą brać udział w konkursie, jednak ich prace są automatycznie wyłączone z oceny tego jury, w którym uczestniczą. Diaporamy autorów reprezentujących miejscowość, w której odbywa się przegląd są wyłączone z oceny jury i otrzymują automatycznie ocene (1 pkt).

Nagrody

W konkursie dla laureatów I, II, i III miejsca w obu kategoriach zostaną przyznane medale Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast za kolejne trzy miejsca medale MultiDiaporamy oraz dyplomy wyróżnienia. Dla zwycięzców poszczególnych edycji lokalnych mogą być przyznane dyplomy wyróżnienia przyznane przez organizatora.

Terminarz

Prace konkursowe należy przesłać do 30 kwietnia 2008 roku na adres:

Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34,
70-540 Szczecin


z dopiskiem Fotoklub Zamek Multidiaporama.

Potwierdzeniem przyjęcia diaporamy do konkursu jest umieszczenie imienia i nazwiska autora, oraz tytułu diaporamy na stronie Zamku Książąt Pomorskich.

Klasyfikacja generalna zostanie opublikowana do 15 pażdziernika 2008 roku. Pokaz galowy i wręczenie nagród odbędzie się w Szczecinie podczas XXIX Pomorskich Spotkań z Diaporamą 9 listopada 2008.

Kurator: Katarzyna Antoniak (AFRP) - email: antoniakasia@interia.pl
Koordynacja projektu: Fotoklub "ZAMEK" w Szczecinie.
email: ara@zamek.szczecin.pl
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Ta modelka nie istnieje. Czy rendery wykończą rynek fotografii reklamowej?
22 Sty 2019
Weźcie do ręki katalog Ikea i spójrzcie na zdjęcia. Bardzo ładne, prawda? Tyle, że w większości to wizualizacje 3D. Czy grafika komputerowa już wkrótce odmieni także rynek fotografii modowej i reklamowej?
1
Newell Air 1000 i Lux 1600 - niedrogie kompaktowe oświetlacze LED dla filmowców
22 Sty 2019
Ofertę firmy Newell wzbogaciły dwa modele kompaktowych lamp LED, które mogą spodobać się osobom filmującym wywiady i vlogi aparatami.
0
Benro RedDog R1 - poręczny stabilizator już na polskim rynku. Znamy cenę
22 Sty 2019
3-osiowa stabilizacja, ruchomy uchwyt umożliwiający pracę w dwóch trybach, trzy możliwości śledzenia obiektu w ruchu oraz funkcjonalna aplikacja mobilna - to najważniejsze cechy RedDog R1 premierowego gimbala w ofercie Benro.
0
Saramonic LavMicro UC i SmartRig UC - profesjonalny dźwięk dla osób filmujących smartfonami
22 Sty 2019
Dziś smartfony oferują już jakość filmów w zupełności wystarczającą na potrzeby publikacji internetowych. Jednak w produkcjach wideo równie ważną rolę gra dźwięk. Nowe produkty Saramonic to ukłon w stronę dziennikarzy, vlogerów czy operatorów pracujących z urządzeniami mobilnymi.
0