5 edycja Samsung Art Master rozpoczęta!

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu artystów Samsung Art Master (SAM), skierowanego do studentów i absolwentów uczelni artystycznych, którzy obronili dyplomy w ciągu ostatnich dwóch lat.
Organizatorzy za cel wyznaczyli sobie promowanie twórczości młodych, niezależnych artystów, którzy mają wyjątkowy potencjał i talent. Chcą wspierać i promować debiutujących studentów, wyłonić tych najlepszych i zwrócić uwagę widzów na ich twórczość. Samsung Art Master stawia na to, co zawsze jest siłą młodej sztuki: niezależność intelektualną, bezkompromisowość, artystyczną odwagę i oryginalność, świeże spojrzenie na sztukę i rzeczywistość. Uczestnicy mają okazję do zaprezentowania swoich prac w dowolnej technice: od malarstwa, przez wideo i fotografię, po performance, realizacje intermedialne i instalacje oraz projekty przeznaczone do przestrzeni publicznej, bowiem w formule konkursu mieszczą się wszystkie używane we współczesnej sztuce media. Obecnie SAM jest największym w Polsce tego typu przedsięwzięciem powołanym z myślą o debiutujących artystach.

W tym roku nadesłane prace oceniać będzie jury w składzie: Anda Rottenberg (historyk i krytyk sztuki), prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki, Uniwersytet Warszawski), Bogna Świątkowska (założycielka i szefowa Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana), Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi), Andrzej Chyra (aktor teatralny i filmowy, związany z TR Warszawa), Paweł Susid (artysta, malarz) oraz Stach Szabłowski (krytyk i kurator Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski).


Celem organizowanego od 2003 roku konkursu Samsung Art Master jest wspieranie młodej sztuki w Polsce. Projekt powstał, aby ułatwić najciekawszym twórcom wejście na scenę artystyczną i pomóc im w pierwszych konfrontacjach z publicznością, kuratorami i krytykami. Ambicją Samsung Art Master jest zbudowanie prestiżu nagrody, która dla młodych artystów stanie się przepustką do dalszej kariery. Laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu Samsung Art Master zostali: Jaśmina Wójcik, ASP Warszawa, projekt wideo "Improwizacja" (I miejsce); Anna Molska, ASP Warszawa, film "Tanagrama" (II miejsce); Karolina Breguła, PWSFTiT Łódź, film "Kamera wideo" (III miejsce) oraz Paweł Dziemian, ASP Poznań, projekt wideo "XII prac Herkulesa" (wyróżnienie specjalne). - z informacji jakie można znaleźć na temat konkursu.


Zadady konkursu i sposób zgłaszania prac
a) Konkurs skierowany jest do aktualnych studentów oraz absolwentów z lat 2006 r. i 2007 r. Akademii Sztuk Pięknych i uczelni wyższych w kraju, które posiadają kierunki artystyczne - plastyczne.
b) Na konkurs można nadsyłać prace w następujących dziedzinach:
  • Malarstwo
  • Grafika
  • Fotografia
  • Video
  • Instalacja
  • Projekty w przestrzeni publicznej

c) Prace w dziedzinach: malarstwo, grafika i fotografia będą przyjmowane w formie zrealizowanych i oryginalnych prac (bez ograniczeń formatowych). Do każdej pracy zgłoszonej na konkurs obowiązkowo musi być dołączona dokumentacja - portfolio prezentujące dotychczasowe dokonania artystyczne uczestnika konkursu.
d) Zgłoszenia w dziedzinach: videoart, instalacja oraz projekty w przestrzeni publicznej będą przyjmowane wyłącznie w formie dokumentacji. Zgłoszenia mogą obejmować prace już zrealizowane, jak również prace w fazie projektów. Dokumentacja musi zawierać szczegółowy i przejrzysty opis pracy zgłaszanej na konkurs - rysunki poglądowe lub zdjęcia. Forma dokumentacji jest dowolna - CD lub wersja drukowana. W przypadku projektów jeszcze nie zrealizowanych konieczne są opisy materiałów z których będzie wykonany projekt, czas i koszt realizacji. Zgłoszenia konkursowe pozbawione odpowiedniej dokumentacji technicznej i kosztorysu realizacji nie będą kwalifikowane do konkursu.
e) Koszt realizacji projektów nie może przekraczać 5.000 zł., czas realizacji - do 30 dni.
f) Do każdej zgłoszonej pracy/projektu musi być dołączona wypełniona Karta Zgłoszeniowa oraz CV artystyczne uczestnika konkursu. Karta Zgłoszeniowa dostępna jest na stronie www.artmaster.org.pl
lub u koordynatora konkursu. Kartę należy wypełnić czytelnie, podając wszystkie wymagane dane. Karty nieczytelne, bądź nie posiadające wszystkich wymaganych danych będą odrzucane bez dodatkowego informowania zgłaszającego.
g) Kartę Zgłoszeniową, dokumentację artystyczną oraz CV należy umieścić w kopercie i razem z pracą złożyć u koordynatora konkursu. Każda praca powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem (w przypadku obrazów i grafik na odwrocie) oraz dodatkowo podpisana na zewnętrznym zabezpieczeniu bądź opakowaniu pracy.
h) Termin zgłaszania prac upływa 31 marca 2008 r. Prace zgłaszane po tym terminie nie będą kwalifikowane na konkurs. Prace należy składać na uczelni u koordynatora konkursu (lista koordynatorów jest opublikowana na stronie internetowej). Dopuszcza się również indywidualne nadsyłanie prac, bezpośrednio do siedziby organizatora konkursu na adres: Agencja NETPOLIS, ul. Chrościckiego 32, 02-421 Warszawa. Koszty przesyłki ponosi wówczas uczestnik konkursu.
i) Prace/projekty zgłoszone na konkurs powinny być odpowiednio zabezpieczone przez autora. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia w trakcie transportu, wynikające z nienależytego jej zabezpieczenia. 
j) Każdy uczestnik konkursu może nadesłać jedno indywidualne zgłoszenie na konkurs (pracę lub projekt o charakterze spójnej całości).
k) W przypadku wpływu dwu lub więcej identycznych prac/projektów na konkurs, prace te nie będą brane pod uwagę przy rozstrzyganiu konkursu.
l) Informacji na temat konkursu i sposobu zgłaszania prac udzielają na uczelniach koordynatorzy konkursu. Lista koordynatorów i kontakty do nich opublikowane są na stronie www.artmaster.org.pl


SAM jest konkursem otwartym, prace można nadsyłać indywidualnie na adres organizatora konkursu lub za pośrednictwem uczelni.

Tegorocznych laureatów Samsung Art Master poznamy pod koniec kwietnia 2008 r. Laureaci oraz wybrani uczestnicy zostaną zaproszeni do zaprezentowania swoich prac na zbiorowej wystawie pokonkursowej w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, która odbędzie się w terminie 26 maja - 15 czerwca 2008.

Nagrody:
  • I NAGRODA - 15 tysięcy złotych
  • II - 10 tysięcy złotych
  • III - 5 tysięcy złotych oraz wyróżnienia, połączone z nagrodami rzeczowymi

Harmonogram: ;
Czerwiec 2007 r. - otwarcie wystawy najlepszych prac w Centrum Sztuki Współczesnej
w Warszawie. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców konkursu i wręczenie nagród.;
Maj/czerwiec 2008 r. - aukcja charytatywna (internetowa) wytypowanych prac na portalu Artinfo.pl.;
Czerwiec 2008 r. - aukcja charytatywna (młotkowa) wytypowanych prac w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.;
do końca czerwca 2008 r. - zwrot na uczelnie prac, które nie zostały przekazane na aukcje charytatywne.] 

Kontakt:

Kinga Czerwińska 
asystentka konkursu
kinga.czerwinska@netpolis.pl

Agencja Netpolis
ul. Chrościckiego 32,
02-421 Warszawa
(48) 22 863 12 87


Masz pytanie - napisz na adres: maszpytanie@samsungartmaster.pl

Opracowała: Agata Nowak
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Bowens zapowiada powrót z pełną mocą - nowe głowice i szereg akcesoriów
24 Kwi 2019
Drugie życie Bowensa nabiera tempa pod nowym kierownictwem. Producent pokazuje głowicę studyjną i zapowiada nowe akcesoria, które pojawić mają się na przestrzeni bieżącego roku.
0
Bezlusterkowce wygryzają lustrzanki? Zobaczcie czym zrobiono zdjęcia nagrodzone w World Press Photo 2019
24 Kwi 2019
Czy ma znaczenie czym fotografujemy? Wszystko zależy od umiejętności i efektów. Zobaczcie więc, co do pracy wybierają zawodowcy nagrodzeni w tegorocznej edycji World Press Photo.
5
Wiosenne zestawy Irix i Genesis Gear - dla miłośników makro i panoram
24 Kwi 2019
Jeżeli w tym sezonie zamierzaliście poważnie wziąć się za fotografię makro, lub zdjęcia panoramiczne, zestawy Irix i Genesis Gear to coś właśnie dla Was. W ofercie modele 11 mm f/4, 15 mm f/2.4, 150 mm f/2.8 oraz specjalne akcesoria.
0
„Projekt Y“ Marcina Góralskiego to fotograficzna rozprawa o brutalności i zniewoleniu, ale także o kruchości i ulotności ludzkiego życia
24 Kwi 2019
Co oznaczają uniesione ręce? Strach, podporządkowanie a może wręcz przeciwnie są oznaką radości, pewności siebie oraz komfortu? Odpowiedź poznasz już w najbliższy piątek na krakowskim wernisażu „Projektu Y“ Marcina Góralskiego.
1