Międzynarodowe Biennale Fotografii Sportowej Fotosport 2006

Club Natacio Reus Ploms od 1970 roku organizuje Międzynarodowe Biennale Fotografii Sportowej. Od samego początku konkurs odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC) i Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej (FIAP). Obecnie, także z tej przyczyny hiszpańskie biennale stało jedną z najważniejszych fotograficznych imprez na świecie.
copyright Guy-Henri Vanden Eynde, Belgia, "Doradca"

To, że w Polsce mogliśmy obejrzeć pokonkursową wystawę Fotosport 2004 jest zasługą Agencji Zegart, która dwa lata temu sprowadziła ekspozycję do kraju. Wystawa prezentowana była w: Warszawie, Kaliszu, Zabrzu, Wrocławiu i Bydgoszczy, gdzie zapoznało się z nią ok. 30 tys. osób. Również tegoroczną pokonkursową wystawę XIX Międzynarodowego Biennale Fotografii Sportowej FOTOSPORT 2006 - której otwarcie nastąpi w grudniu br. w Hiszpanii - będzie można obejrzeć w 2007 roku w kilku polskich miastach (o tym, gdzie będzie eksponowana wystawa będziemy informować czytelników na stronach magazynu Fotopolis.pl).

fot. M. Grazia de la Hoz

Komunikat od organizatorów:

Prezentujemy najnowszą edycję FOTOSPORTU, 19-te międzynarodowe biennale fotografii sportowej - FOTOSPORT 2006. Starym zwyczajem, pragniemy otrzymać od Państwa prace związane ze sportem, zarówno te standardowo reporterskie, jak również wykorzystujące szeroką gamę nowoczesnych technik i ujęć twórczych, kreatywnie wykorzystujących tematykę sportu.

Oprócz oceniania nadesłanych prac w dotychczasowych technikach i tematach FOTOSPORTU - określonych w poniższym Regulaminie - tegoroczna edycja wyróżniać się będzie także przyznaniem trzech dodatkowych nagród. Pierwsza jest odpowiedzią na nowy kierunek obrany przez społeczny program "La Caixa", który jest sponsorem naszego przedsięwzięcia. Tutaj przyznawać wyróżnienia będziemy za najlepszą sportową fotografię osób niepełnosprawnych. Drugi obszar, to najlepsza fotografia piłki nożnej, w związku z tegorocznymi Mistrzostwami Świata. Trzecim tematem, to sport dzieci, jako że to właśnie one są sportowcami i obywatelami przyszłości.
Jak zawsze, czekamy z niecierpliwością i ogromnym zainteresowaniem na wszystkie zgłoszenia.
XIX MIĘDZYNARODOWE BIENNALE FOTOGRAFII SPORTOWEJ FOTOSPORT 2006

Regulamin

1. W konkursie mogą uczestniczyć amatorzy i profesjonaliści z wszystkich krajów.

2. W konkursie wyróżniono dwie sekcje:
Sekcja "A": Techniki standardowe, przedstawiające tematykę sportową (4 fotografie - oceniana będzie całość).
Sekcja "B": Dowolne techniki eksperymentalne i nowatorskie, przedstawiające tematykę sportową (maksimum 4 fotografie).

3. Prace konkursowe mogą być wykonane wyłącznie na papierze fotograficznym, monochromatyczne i kolorowe. W sekcji "A" po 4 fotografie w każdym z tych rodzajów, a w sekcji "B" maksimum po 4 fotografie w każdym z tych rodzajów. Ich rozmiar nie może przekroczyć formatu 30x40 cm. Prac nie należy podklejać ani oprawiać.

4. Tytuł fotografii powinien być umieszczony na jej odwrocie, napisany ołówkiem lub długopisem, drukowanymi literami, jak również numeracja zgodna z formularzem zgłoszenia wraz z poszczególnymi informacjami.

5. Prace należy dostarczyć drogą pocztową. Maksymalna waga przesyłki to 2 kg. Organizatorzy radzą, aby zastosować odpowiednie formy pakowania, tak, aby uniknąć przypadkowych strat. Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za zmiany w fotografiach wybranych do katalogu, które nie będą spełniały norm wcześniej wspomnianych. Dodatkowo, organizatorzy nie odpowiadają za stratę lub kradzież prac w czasie transportu lub w trakcie wystawy. Osoba biorąca udział w konkursie akceptuje całkowicie jego zasady.

6. Fotografie konkursowe należy przesłać na poniższy adres:

XIX Biennal Internacional de Fotografia de l'Esport
FOTOSPORT 2006
CLUB NATACIÓ REUS PLOMS
P.O. Box 329
E-43200 REUS CATALONIA
Hiszpania


7. Opłata za uczestnictwo w konkursie wynosi 10 Euro lub 12 $ USA. Czeki nie będą akceptowane.


Nagrody i wyróżnienia

W XIX edycji konkursu Fotosport 2006 zostaną przyznane następujące nagrody:
  • Za najlepsze kolekcje: 4 srebrne medale FIAP i brązowe medale FOTOSPORT 2006
  • Za najlepsze indywidualne prace: 25 brązowych medali FOTOSPORT 2006
  • Za najlepsza pracę lub kolekcję o sporcie niepełnosprawnych: 3 specjalne wyróżnienia FIAP
  • Za najlepsza pracę lub kolekcję o piłce nożnej: 3 honorowe wyróżnienia FIAP
  • Za najlepsza pracę lub kolekcję o sporcie dzieci: 2 honorowe wyróżnienia FIAP

Wybrane fotografie prezentowane będą w metalowych oszklonych ramkach o wymiarach 40x50 cm, w jednakowej oprawie.

Planowane jest wydanie ekskluzywnego katalogu, w którym znajdą się minimum 70 fotografii. Katalog otrzymają wszyscy biorący udział w konkursie. Wcześniejsze katalogi zostały odznaczone pięcioma gwiazdkami, najwyższą notą FIAP.

Uwaga

Wszyscy uczestnicy, którzy nie wyrażają sprzeciwu w formularzu zgłoszeniowym, wyrażają tym samym zgodę na reprodukowanie ich wybranych prac - w związku z konkursem i wystawą - bez jakichkolwiek ograniczeń dotyczących systemów, sposobów oraz krajów. Dodatkowe opłaty wynikające z prawa powielania prac przez organizatorów nie będą uiszczane. Zgłaszający prace ponoszą odpowiedzialność w stosunku do osób trzecich, jak również w stosunku do jakichkolwiek roszczeń związanych z prawami do ich wizerunku.


Terminarz konkursu
- termin nadsyłania prac;
29.09. - 01.10.2006 - obrady Jury;
31.10.2006 - przesłanie decyzji Jury;
Listopad 2006 - Marzec 2008 - ekspozycje wystawy;
31.12.2006 - przesłanie prac nie zakwalifikowanych na wystawę;
30.04.2007 - przesłanie katalogów oraz nagród i wyróżnień;
30.04.2008 - przesłanie prac zakwalifikowanych na wystawę]
Formularz zgłoszeniowy można pobrać tutaj

Komentarze
Polecane artykuły
Nadchodzi Photo Mechanic 6. Program do katalogowania zdjęć ma być jeszcze szybszy i wydajniejszy
19 Mar 2019
Nowy i bardziej intuicyjny interfejs, a także zwiększona wydajność i stabilność - to tylko niektóre z usprawnień, jakie mamy otrzymać w nadchodzącym Photo Mechanic 6. Premiera programu już 25 marca.
0
11. edycja spotkań „Wszyscy Jesteśmy Fotografami“ rusza już 25 marca
19 Mar 2019
Nadchodzi kolejna odsłona „Wszyscy Jesteśmy Fotografami“. W ramach 11. edycji odbędzie się siedem spotkań, których gośćmi będą: Tomasz Lazar, Wojtek Wieteska, Justyna Mielnikiewicz, Anna Brzezińska, Todd Hido, Michał Szlaga i Erik Kessels.
0
LEE100 - nowy system filtrów prostokątnych
18 Mar 2019
Po 25 latach, znany producent filtrów i akcesoriów odświeża znany i lubiany system filtrów prostokątnych. Uchwyt Lee 100 wprowadza szereg nowych funkcji i udogodnień.
0
Thingyfy Pinhole Pro X - pierwszy otworkowy zoom na świecie
18 Mar 2019
Podczas największych brytyjskich targów fotograficznych The Photography Show 2019, firma Thingyfy pokazała kolejny oryginalny “obiektyw” otworkowy. Co ciekawe, tym razem konstrukcja umożliwi nam regulację ogniskowej.
3