Międzynarodowe Biennale Fotografii Sportowej

W Polsce można już oglądać pokonkursową wystawę z "Międzynarodowego Biennale Fotografii Sportowej". Ta prestiżowa konfrontacja fotografików sportu odbywa się co dwa lata w Hiszpanii już od 1970 roku. Prezentujemy wybrane fotografie i terminarz ekspozycji.
0
Marta Majewska
15 Październik 2004
Artykuł na: 2-3 minuty
Międzynarodowe Biennale Fotografii Sportowej jest organizowane w Hiszpanii już od 1970 roku. Obecnie jest to jedna z największych i najbardziej prestiżowych konfrontacji owoców pracy fotografików wyspecjalizowanych w fotografii sportu. Niestety odbywa się tylko co dwa lata, dlatego grzechem byłoby przegapić pokonkursową wystawę, która odwiedzi pięć miast Polski. Tourne rozpoczęło się od Zabrza, gdzie ekspozycję można oglądać do końca października.

copyright Adolfo Vázquez Cousillas, Hiszpania, "Sprawność"

W tym roku na XVIII edycję konkursu swoje prace nadesłało 151 fotografów z 36 państw. Czujne oczy artystów i obiektywy aparatów uchwyciły i pokazały nam ich indywidualny punkt widzenia na wiele rodzajów dyscyplin sportu. Autorzy posługiwali się zarówno tradycyjnymi, jak i bardzo nowoczesnymi technikami fotograficznymi. W taki sposób powstała zbiorowa, artystyczna kreacja wizerunku natury sportu i jego różnorodności. Spośród wszystkich prac jury konkursu wybrało 100 najlepszych, które stworzyły wystawę Fotosport2004.

copyright Dario Riva, Włochy, "Rugby"

Patronat nad imprezą od początku sprawuje Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Międzynarodowa Federacja Fotografii Artystycznej. 16 spośród tych prac zostało nagrodzonych Srebrnymi Medalami FIAP, 25 nagrodzono Medalami Fotosport 2004, 6 otrzymało Wyróżnienie Honorowe FIAP za zobrazowanie sportu dzieci, 2 otrzymały wyróżnienie za przedstawienie roli sportu w zróżnicowaniu kulturowym i koegzystencji, a 1 zdjęcie otrzymało nagrodę MKOI.Patronat medialny nad wystawą w Polsce objęło Fotopolis. Przedstawiamy kalendarz ekspozycji Fotosport 2004:
  • Od 1 do 31 października 2004: Zabrze, Klub Sportowy "Górnik Zabrze" (organizatorem jest Muzeum Miejskie)
  • Od 3 do 28 listopada 2004: Wrocław, Muzeum Miejskie (Arsenał)
  • Od 6 grudnia 2004 do 6 stycznia 2005: Kalisz, Centrum Kultury i Sztuki
  • Od 10 stycznia do 28 lutego 2005: Warszawa, Centrum Edukacji Olimpijskiej
  • Od 3 do 31 marca 2005: Bydgoszcz, Hala Sportowo-Widowiskowa "Łuczniczka"


Organizatorem wystawy w Polsce jest Agencja Zegart


Patronat prasowy wystawy w Polsce:

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Nikon Small World 2019 - Polak wśród wyróżnionych
Nikon Small World 2019 - Polak wśród wyróżnionych
Transparentny embrion aligatora i wgląd w świat rzeszy mikroorganizmów i cząsteczek, o których większość z nas nie pomyślałby, że mogą zostać sfotografowane.
10
0
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Fotografia Korotchenki to mieszanka streetu i dokumentu. Niektóre kadry są malarskie i symboliczne, inne pełne humoru. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy...
52
4
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
27
0
Powiązane artykuły