Polscy fotografowie nagrodzeni w konkursie PX3 2021 - Mikołaj Krawczunas fotografem roku w kategorii reklamowej

Poznaliśmy wyniki prestiżowego konkursu PX3 Prix de la Photographie, Paris. Wśród tegorocznych zwycięzców znalazło się kilkunastu Polaków, z czego jeden wygrał główną nagrodę w jednej z kategorii sekcji profesjonalnej. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia.

Autor: Maciej Luśtyk

22 Wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany od 2007 roku konkurs Prix de la Photographie, Paris (PX3), znany też jako The Paris Photography Prize, należy do najważniejszych europejskich nagród fotograficznych. Co roku  zdjęcia nagradzane są w 8 kategoriach (i kilkudziesięciu podkategoriach) sekcji profesjonalnej i amatorskiej, a oprócz ich laureatów jury wybiera także dwóch głównych zwycięzców konkursu, którzy mogą liczyć na nagrody pieniężne w wysokości 5000 i 2000 dolarów (zwycięzcy kategorii otrzymują po 500 i 250 dolarów, w zależności od sekcji, w której zostali nagrodzeni).

Grand Prix

W tym roku tytuły Px3 Photographer of the Year i Px3 Best New Talent of the Year powędrowały do Jamie Johnson (zwyciężczyni sekcji profesjonalnej) i Diany Cheren Nygren (zwyciężczyni sekcji amatorskiej). Zwycięski projekt to seria dokumentalna, portretująca dzieci irlandzkich nomadów - ludzi żyjących w przyczepach i kamperach, na granicy społeczeństwa.

PX3 2021 - zwycięskie projekty

Zobacz wszystkie zdjęcia (17)

"Mimo swojej wspaniałej historii, żyją poza społeczeństwem, dorastając w obliczu niewiarygodnego rasizmu. W przeciwieństwie do większości dzieci, nie są w stanie odwołać się do podręcznika historii, aby dowiedzieć się o swoich przodkach. Częścią tej podróży była chęć udokumentowania epoki. By z otwartym sercem pokazać te piękne dzieci, które mimo dyskryminacji żyją wielkimi marzeniami.” - mówi o zwycięskiej serii autorka.

W sekcji amatorskiej wygrał natomiast projekt łączący archiwalne zdjęcia rodzinne we współczesnymi fotografiami autorki. „Choć są zakorzenione w osobistych narracjach, obrazy odnoszą się do uniwersalnego doświadczenia, dzięki któremu relacje rodzinne i historia odgrywają rolę w kształtowaniu naszego poczucia siebie i rozumienia naszego miejsca w świecie.” - opisuje serię Diana Cheren Nygren.

Obydwa zwycięskie projekty możecie obejrzeć powyżej

Polak uznany fotografem roku w profesjonalnej kategorii reklamowej

Miło nam też poinformować, że wśród 8 zwycięzców kategorii z sekcji profesjonalnej znalazł się także fotograf z Polski. Mikołaj Krawczunas zdominował kategorię reklamową, wygrywając złoty medal w podkategorii Fashion i otrzymując tytuł Advertising Photographer of the Year za serię klasycznych czarno-białych zdjęć studyjnych.

Mikołaj Krawczunas, "Ballerina"

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Oprócz nich, w poszczególnych kategoriach wyróżnieni zostali także: Piotr Myszkowski (srebrny medal w kat. Advertising/Fashion i Press/Fasion), Szymon Brodziak (brązowy medal w kat. Advertising / Automotive i Advertising/Music), Anna Stankiewicz (Architecture/Interior), Jakub Wawrzak (2. Miejsce. kat. Fine Art), Stanisław Chomicki (brązowy medal w kat. Fine Art/Abstract), Urszula Sokołowska (srebrny medal w kat. Portraiture/Self-Portrait), Piotr Marciński (złoty medal w amatorskiej kat. Advertising/Beauty), Dominika Koszowska (złoty medal w amatorskiej kat. Special/Smartphone Photography, brązowy medal w amatorskiej kat. Architecture/Indsustrial) i Katarzyna Długosz (2. miejsce w amatorskiej kat. Portraiture). Wyróżnione zdjęcia polaków znajdziecie w poniższej galerii.

Px3 Prix de la Photographie, Paris 2021 - nagrodzone zdjęcia Polaków

Zobacz wszystkie zdjęcia (54)

Wystawa pokonkursowa

Jeśli jesienią będziecie odwiedzać Paryż, nagrodzone zdjęcia Polaków będziecie mieli okazję obejrzeć na wystawie pokonkursowej, która startuje 25 października w Espace Beaurepaire przy 28 Rue Beaurepaire.

Więcej informacji o konkursie i wszystkie zdjęcia tegorocznych zwycięzców znajdziecie na stronie px3.fr.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wildlife Photographer of the Year 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia przyrodnicze ostatniego roku
Wildlife Photographer of the Year 2021 - zobacz najlepsze zdjęcia przyrodnicze ostatniego roku
Za nami kolejna edycja najbardziej prestiżowego konkursu fotografii dzikiej przyrody na świecie. Oto galeria najlepszych zdjęć przyrodniczych roku 2021.
17
Female in Focus 2021 - Marzena Hans i Joanna Musiał wśród najlepszych fotografek
Female in Focus 2021 - Marzena Hans i Joanna Musiał wśród najlepszych fotografek
Za nami trzecia edycja kierowanego wyłącznie do kobiet konkursu Female in Focus. Wśród laureatek, których prace zawisną na wystawie w Miami są także dwie fotografki z...
14
Street Photography Awards 2021 - Bartosz Świątnicki wśród finalistów
Street Photography Awards 2021 - Bartosz Świątnicki wśród finalistów
Poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji konkursu fotografii ulicznej, organizowanego przez Street Photographers Foundation. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia, wśród których...
13
Powiązane artykuły