Swarat Ghosh: „Treść jest wszystkim“

Swarat Ghosh urodził się w górniczym mieście w Indiach, Dhanbad. Dziś pracuje w renomowanej firmie programistycznej jako główny projektant interfejsów, a od 2010 roku dokumentuje swoją ojczyznę na zdjęciach - tak różnych od popularnych, kolorowych kadrów z Indii.

Autor: Julia Kaczorowska

9 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Swarat Ghosh dotąd nie uznawał fotografii za część swojej kariery. Fotografia więc na pewno nie jest dla niego świadomym wysiłkiem polegającym na budowaniu rozpoznawalności, dbaniu o sławę.

- Uważam się za wiecznego ucznia i pasjonata. Kogoś, dla kogo fotografia jest dawką medytacji - tłumaczy. - Przyznam, że to dla mnie rodzaj psychicznego relaksu po mojej wymagającej pracy w IT. Robię to, bo dzięki temu medium mogę wyrazić siebie lepiej i jestem bardzo wdzięczny moim menadżerom i współpracownikom, którzy motywują mnie do kontynuowania mojej pasji fotograficznej, niezależnie od gorączkowego harmonogramu w firmie - dodaje.

fot. Swarat Ghosh "Beyond Street"

Jego najwcześniejsze wspomnienie związane z fotografią to kolektyw That’s Life, prace Kaushal Parekh, Prashant Godbole i wielu innych fotografów ulicznych z Indii. Zainspirowało to początkujących fotografów ulicznych, w tym Ghosha, do poważnego potraktowania tego medium. Kilka miesięcy temu fotograf dołączył do nowo powstałego kolektywu “In-Street”.

- Wielką zaletą tej grupy jest to, że mimo iż wszyscy mamy odmienne styl ekspresji i publikujemy zdjęcia z bardzo różnych części Indii, nadal mamy wspólny cel: wynieść fotografię uliczną w Indiach na wyższy poziom - wyjaśnia.

fot. Swarat Ghosh "Beyond Street"

Przygoda Ghosha z fotografią rozpoczęła się od aparatu podarowanego w prezencie przez żonę. Początkujący fotograf dołączył do różnych grup tematycznych na portalu Flickr i wraz z jego członkami podróżował po różnych częściach indyjskiego miasta Hyderabad. Z czasem zaczął odwiedzać inne miasta i coraz bardziej rozwijać się na polach fotografii dokumentalnej i ulicznej.

- Jedno z moich ulubionych zdjęć to kadr, który uchwyciłem w Bombaju podczas mojego pierwszego monsunu w 2016 roku. Uwielbiam nastrój tej fotografii i widoczną na niej ironię: wysokie budynki w tle tak mocno kontrastujące z postacią, która jest bez jakiegokolwiek schronienia - opowiada. - Jednocześnie chcę wspomnieć o tym, że bardzo podziwiam ludzi, którzy walczą z żywiołem natury i chronią się nawet pod kawałkiem plastiku. Zdjęcie jest częścią mojej serii zatytułowanej "Beyond Street", która była pokazywana w wielu miejscach na całym świecie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Ghosh czerpie inspiracje z różnych dziedzin sztuki. Ceni takich twórców filmowych jak Satyajit Ray, Godard, Fellini, Kurosawa czy Tarkovsky, a Arundhati Roy, Amitav Ghosh, Mann, Schnitzler i Kafka to tylko niektórzy z jego ulubionych pisarzy XX wieku. Nie potrafił natomiast wyróżnić fotografów, których podziwia - wspomniał za to o książkach fotograficznych, do których wraca. Są to “Amerykanie” Roberta Franka, “Kalkuta” Raghu Rai i “Sleeping by the Mississippi” Aleca Sotha.

- W fotografii najbardziej zależy mi na uchwyceniu emocji. Content is everything, treść jest wszystkim. Dopóki trafiam na tematy związane z silnymi emocjami tworzę kadry, w których ludzie mogą odnaleźć siebie. Dla mnie fotografia to czas i zdolność obserwacji. Cierpliwość jest tu kluczem - zwierza się. - Po kilku latach fotografowania po prostu zwolniłem. Nie spieszę się już, by robić zdjęcia. Po prostu cieszę się całym doświadczeniem, nie martwiąc się zbytnio o wynik.

Zdjęcia z serii "Beyond Street" będzie można oglądać od 21 kwietnia do 29 lipca 2018 roku w ramach wystawy Eyes on main Street w Stanach Zjednoczonych. Jego prace pokazywane były na wystawach w Londynie, Paryżu, Glasgow, Tajlandii i Bombaju.

Więcej zdjęć Swarata Ghosha: swaratg.wordpress.com

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
18
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
29
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
25
Powiązane artykuły