36 - prace śląskich studentów i absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie

Prezentujemy prace śląskich studentów i absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, które będziemy mieli okazję oglądać w katowickim "Rondzie Sztuki" w dniach 12 marca-14 kwietnia 2010 roku.
fot. Piotr Szymon, z cyklu "Litwa - kartki z historii"
"36" to tytuł zbiorowej wystawy fotografii śląskich studentów i absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii Wydziału Filozoficzno-Przyrodniczego Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Swoje prace zaprezentują na niej: Piotr Szymon, Paweł Adamus, Magdalena Bartkiewicz-Podgórska, Katarzyna Bednarska, Konrad Dwornik, Marcin Giba, Arkadiusz Gola, Krzysztof Gołuch, Marcin Grabowiecki, Jacek Hajduga, Tatiana Hajduk, Staszek Heyda, Adam Hiltawsky, Michał Jędrzejowski i Tomasz Liboska, Grzegorz Klatka, Agatka Kubień, Anna Lewańska, Marcin Liberski, Michał Lichtański, Michał Łuczak, Andrzej Marczuk, Anna Matuszna, Rafał Milach, Maciej Niesłony, Justyna Orybkiewicz, Adam Palenta, Joanna Rzepka-Dziedzic, Anna Sielska, Magdalena Sokalska, Krzysztof Szewczyk, Maria Śliwa, Marcin Tomalka, Mateusz Torbus, Dorota Zyguła, Bartłomiej Zylla, Agnieszka Wrześniak.
fot. Tomasz Liboska i Michał Jędrzejowski
We wstępie do katalogu autorstwa Vladimira Birgusa - kierownika opawskiej uczelni możemy przeczytać:

(...) Wielu polskich absolwentów stało się najlepszymi fotoreporterami czołowych magazynów i agencji. Inni działają na stanowiskach pedagogów szkół plastycznych lub redaktorów zajmujących się jakością publikowanych zdjęć. Jeszcze inni odnoszą sukcesy w fotografii użytkowej lub prowadzą galerie fotograficzne i festiwale. Przede wszystkim jednak zdobyli oni znaczącą pozycję w dziedzinie współczesnej fotografii polskiej i w sposób zauważalny uczestniczą w jej rewolucyjnych zmianach po dziesięcioleciach rządów twórczości konceptualnej i intermedialnej. (...) Na trzystu kandydatów, którzy w ostatnich latach składają podania o przyjęcie na studia, jedna trzecia pochodzi z Polski. Pośród obecnych 209 studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich jest 62 Polaków.
fot. Agata Kubień, z cyklu "Pary"
Studenci ze Śląska nadal pełnią między nimi istotną rolę. Przekonywującym dowodem na to jest również obecna wystawa, która w próbkach twórczości 36 autorów przedstawia najróżniejsze tematy i style. Jedna rzecz widoczna jest na pierwszy rzut oka, a mianowicie duża liczba dzieł pokazujących współczesny Śląsk: pracę górników, miasta cierpiące po ograniczeniu produkcji przemysłu ciężkiego i obecnie odżywające nowymi nadziejami, głęboką wiarę, tradycyjne stosunki międzyludzkie, starych ludzi zaskoczonych rewolucyjnymi zmianami i młodzież, dla której nowy styl życia jest czymś naturalnym. (...)
fot. Agnieszka Wrześniak, z cyklu "miejsca nieme"
Przeczytajcie również zapowiedź wystawy.

Kuratorem wystawy jest Anna Sielska.
Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Czeskiego Centrum oraz Marszałka Województwa Śląskiego Bogusława Śmigielskiego.
Patroni medialni: Ultramaryna, Gazeta Wyborcza, Radio Roxy, Fotopolis.pl
Partnerzy: cropstudio.pl.

36
Prace absolwentów i studentów Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie
Wernisaż: 11.03, godz. 18:00
Termin: 12.03-14.04

Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

Zobacz wszystkie zdjęcia (17)
Komentarze
Polecane artykuły
Bowens zapowiada powrót z pełną mocą - nowe głowice i szereg akcesoriów
24 Kwi 2019
Drugie życie Bowensa nabiera tempa pod nowym kierownictwem. Producent pokazuje głowicę studyjną i zapowiada nowe akcesoria, które pojawić mają się na przestrzeni bieżącego roku.
0
Bezlusterkowce wygryzają lustrzanki? Zobaczcie czym zrobiono zdjęcia nagrodzone w World Press Photo 2019
24 Kwi 2019
Czy ma znaczenie czym fotografujemy? Wszystko zależy od umiejętności i efektów. Zobaczcie więc, co do pracy wybierają zawodowcy nagrodzeni w tegorocznej edycji World Press Photo.
4
Wiosenne zestawy Irix i Genesis Gear - dla miłośników makro i panoram
24 Kwi 2019
Jeżeli w tym sezonie zamierzaliście poważnie wziąć się za fotografię makro, lub zdjęcia panoramiczne, zestawy Irix i Genesis Gear to coś właśnie dla Was. W ofercie modele 11 mm f/4, 15 mm f/2.4, 150 mm f/2.8 oraz specjalne akcesoria.
0
„Projekt Y“ Marcina Góralskiego to fotograficzna rozprawa o brutalności i zniewoleniu, ale także o kruchości i ulotności ludzkiego życia
24 Kwi 2019
Co oznaczają uniesione ręce? Strach, podporządkowanie a może wręcz przeciwnie są oznaką radości, pewności siebie oraz komfortu? Odpowiedź poznasz już w najbliższy piątek na krakowskim wernisażu „Projektu Y“ Marcina Góralskiego.
1