Kalendarz Pirelli 2007 - jedno łóżko i pięć opowieści

Pomimo ponad 40 lat istnienia Kalendarz Pirelli nie przestaje fascynować i szokować. Edycja 2007 zdecydowanie różni się od poprzednich wydań kalendarza. Jego twórcy - dwójka holenderskich fotografów: Inez Van Lamsweerde i Vinoodh Matadin porzucili przepych i kolor na rzecz prostych, oszczędnych czarno-białych kadrów, nawiązując tym samym do fotografii typowej dla wczesnych lat 60. Autorzy zdjęć postawili na osobowość bohaterek, pięciu gwiazd światowego kina: Sophie Loren, Hilary Swank, Penelope Cruz, Naomi Watts i Lou Doillon.
0
Marta Sinior
8 Styczeń 2007
Artykuł na: 4-5 minut


Bohaterki edycji 2007 to cztery utytułowane i uwielbiane aktorki: Sophia Loren, Penelope Cruz, Hilary Swank, Naomi Watts oraz wschodząca gwiazda Lou Doillon. Znamy je z okładek kolorowych czasopism, z największych filmów i z relacji rozdań nagród filmowych. Znamy je jako gwiazdy. Tymczasem najnowsza edycja kalendarza Pirelli daje okazję do poznania ich trochę z innej strony - bardziej prawdziwej.

Znajdujemy się w pokoju, w którym jest tylko łóżko i prześcieradło. Chcieliśmy, aby zdjęcia były bardzo osobiste i intymne, jak gdybyśmy fotografowali przyjaciółki - powiedziała Inez Van Lamsweerde.

Fotografka szybko nawiązała kontakt z gwiazdami sprawiając, że na planie czuły się swobodnie. Jej celem było uchwycenie najsilniejszych cech i ukazanie ich niezwykłych osobowości. I tak Penelope Cruz została przedstawiona jako "żywiołowa i zmysłowa", Hilary to "naturalna i wysportowana prawdziwa amerykańska piękność", Lou jest "elegancka i pewna siebie", Naomi "smukła, wytworna, słowem stanowiąca uosobienie angielskiej perfekcji", a Sophia Loren to "supergwiazda i legenda".

Kalendarz Pirelli 2007, Hilary Swank, fot. Inez Van Lamsweerde i Vinoodh Matadin

Podejście holenderskiego duetu zaowocowało niezwykle osobistymi portretami, z silnie zaznaczoną osobowością kobiet. Z jednej strony odnosi się wrażenie, że są to spontaniczne kadry. Z drugiej ma się przeświadczenie o intymnej sytuacji, w której bohaterki odsłaniają się i pokazują nam swoje prawdziwe kobiece ja.


Duet Inez van Lamsweerde i Vinoodh Matadin na początku lat 90. jako jedni z pierwszych w historii fotografii wykorzystali i udowodnili, że technologia cyfrowa może pełnić ważną rolę twórczą. Wypracowali własny, niepowtarzalny styl polegający na połączeniu uwodzicielskich zdjęć i prowokujących opowieści. Od początku lat 90. ich nowatorskie zdjęcia ukazały się w amerykańskim, francuskim i włoskim Vogue'u, V Magazine, Visionaire, The New York Times Magazine oraz w Magazine. Także wypracowany wyrazisty styl można było zaobserwować w kampaniach reklamowych takich firm jak: Balenciaga, Calvin Klein, Louis Vuitton, Yohji Yamamoto, Chloe, Dior Homme, Miu Miu czy Estee Lauder.

Fotografie Van Lamsweerde i Matadin zdobyły również uznanie w świecie sztuki współczesnej i można je zobaczyć w Matthew Marks Gallery of New York, gdzie wystawili projekty The Now People Part Two Life on Earth (2005), The Now People Part One: Paradise (2003/4), ME (1999) oraz The Widow (1997). Prace duetu są również wystawiane w międzynarodowych muzeach i galeriach, m.in. w Stedelijk Museum w Amsterdamie, Hayward Gallery w Londynie i Whitney Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku.


Krótko o historii Kalendarza Pirelli:

Pierwsze wydanie Kalendarza Pirelli ukazało się w 1964 roku i było dziełem Roberta Freemana. Oprócz klientów, wśród odbiorców znaleźli się: książę Filip i książę Karol, premierzy Edward Heath oraz Harold Wilson. Nawet John Lennon osobiście odwiedził centrale Pirelli w Londynie w 1971 r. by odebrać kalendarze dla słynnej czwórki.

Przez ponad 40 lat w jego przygotowaniu brali udział fotograficy, którzy odnieśli największy sukces - Harri Peccinotti, Herb Ritts, Peter Lindbergh, Bruce Weber, Nick Knight i wielu innych, a także najpiękniejsze i najsławniejsze kobiety świata, między innymi Nastassja Kinski, Naomi Campbell, Cindy Crawford i Monica Bellucci czy Jennifer Lopez. Kalendarze powstawały niemal na całym świecie w takich miejscach jak: Majorka, Maroko, Tunezja, Kalifornia, Paryż, Londyn czy Wyspy Bahama.Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019. Polacy wśród wyróżnionych
Oto najlepsze zdjęcia nocnego nieba z konkursu Insight Astronomy Photographer of the Year 2019....
Dobiegła końca kolejna, 11. już edycja Insight Investment Astronomy Photographer of the Year - największego konkursu poświęconego astrofografii. Zwycięskie prace jak...
28
1
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Wildlife Photographer of the Year 2019 - zobaczcie wyróżnione prace
Piękna, bezlitosna i zagrożona - tak prezentuje się przyroda na zdjęciach wyróżnionych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii natury na świecie. Zobaczcie...
226
2
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
Czy ludzie dotarli na księżyc? Zobacz, co sądzą o tym finaliści konkursu 6x7 Award 2019
50. rocznicę lądowania na Księżycu Leica 6x7 Gallery Warszawa wspólnie z łódzką filmówką uczciła osobliwym konkursem, którego celem była kreatywna interpretacja misji...
35
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)