Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Newsreportaż 2005

W październiku zakończyła się IV edycja konkursu "Newsreportaż". Konkurs organizowany przez tygodnik Newsweek Polska cieszy się w Polsce dużą popularnością i prestiżem. W tegorocznej odsłonie najlepszym reportażem okazał się cykl "Pożegnanie" autorstwa Łukasza Trzcińskiego.
0

Autor: Marta Sinior

22 Grudzień 2005
Artykuł na: 4-5 minut

Najlepszym fotoreportażem mijającego roku okazał się cykl zatytułowany Pożegnanie autorstwa Łukasza Trzcińskiego. To jemu jury postanowiło przyznać Grand Prix, najważniejszą nagrodę IV edycji konkursu Newsreportaż. Była to nieomal jednogłośna decyzja - komentuje członek jury, Tadeusz Rolke. Na tle innych prac ten fotoreportaż bardzo się wyróżniał.

Grand Prix Łukasz Trzciński "Pożegnanie"

Blisko 470 prac z całej Polski zostało nadesłanych na tegoroczną edycję konkursu Newwsweeka. Reportaże zawierały się w czterech kategoriach tematycznych: wydarzenia, ludzie, życie codzienne oraz kultura. Pięcioosobowe jury w składzie: Tadeusz Rolke, prekursor polskiego fotoreportażu interwencyjnego, Tomasz Tomaszewski, światowej sławy fotograf publikujący między innymi w National Geographic, Czarek Sokołowski pracujący od 20 lat w agencji Associated Press, Filip Ćwik z Newsweeka oraz szef Działu Foto tego tygodnika, wybrało 12 najlepszych reportaży.

I nagroda w kat. Wydarzenia, Krzysztof Miller "Pomarańczowa rewolucja"

W kategorii "Wydarzenia" wygrał cykl Pomarańczowa rewolucja autorstwa Krzysztofa Millera. Temat Ukrainy pojawiał się w wielu fotoreportażach tak jak choroba i śmierć Jana Pawła II. Widać, że autorzy ulegali pewnemu wzruszeniu, ujmowali to po swojemu, bardzo subiektywnie, ale nie było to pogłębione świadomością fotograficzną - powiedział Tadeusz Rolke.

Cykl Jacka Rajkowskiego Badylarze zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Ludzie". Natomiast w kategorii "Życie codzienne" największe uznanie zdobył zestaw Jacentego Dędka zatytułowany Chorzy na Alzheimera i ich opiekunowie.

Zawsze czekam najbardziej na zdjęcia dotyczące codzienności. Jest bardzo szerokie sektrum działania w tej tematyce i zawsze namawiam słuchaczy do starannego penetrowania rzeczywistości wokół. Nawet najbanalniejszą rzecz można ukazać w niesamowity sposób, nie trzeba bardzo daleko szukać. Poza tym możliwości jawią się nie tylko przed osobami z większych miast, ale także z miasteczek i wsi. Cieszę się, bo na tym konkursie zobaczyłem bardzo wiele ciekawych prac. - podsumowuje Rolke.

I nagroda w kat. Życie codzienne, Jacenty Dędek "Chorzy na Alzheimera i opiekunowie"

Piotr Małecki w fotoreportażu zatytułowanym Pałac ukazał różne oblicza najsłynniejszego budynku w stolicy i został nagrodzony przez jury w kategorii Kultura.

Od 2003 roku w ramach konkursu przyznawana jest również nagroda Johnnie Walker Keep Walking Award, którą w tym roku otrzymał Łukasz Trzciński, tym razem za fotoreportaż po tytułem Le Parkour.

Wyróżnione prace zostały opublikowane w tygodniku organizatorów - Newsweek Polska, numer 43/05.

Wszystkich, którzy nie zdążyli odwiedzić Starą Galerię ZPAF, w galerii Fotopolis.pl zamieszczamy prace laureatów IV edycji konkursu Newsweek Polska.

Natomiast wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione można obejrzeć na stronie tygodnika Newsweek Polska

{GAL|25978
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
ND Awards 2020 - Polacy na podium
ND Awards 2020 - Polacy na podium
Za nami kolejna edycja konkursu Neutral Density Photography Awards. Główną nagrodę zdobywa Natalie Lennard ze swoją naturalistyczną serią dotyczącą macierzyństwa. Na...
104
1
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat  - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Swoją pierwszą wystawę miał w wieku… 94 lat. Kuratorem był wnuk, z pomocą którego w tym roku Wojciech Tuszko wydał swój pierwszy album.
596
1
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
Oto najlepsze fotografie krajobrazu z tegorocznej odsłony konkursu ILPOTY. Wśród wyróżnionych znalazł się także Polak, Marek Biegalski.
18
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)