Rusza Akademia fotoreportażu

Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego w październiku rozpoczyna się pięciomiesięczne warsztaty fotoreportażu, pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, który wychował kilkunastu fotoreporterów młodego pokolenia. Wśród wykładowców znajdą się członkowie agencji Napo Images. Zapisy już się rozpoczęły.
Jak piszą organizatorzy - Profesjonalna kadra, atrakcyjny przystosowany do realiów rynkowych program, połączenie teorii i praktyki, intensywny tryb zajęć, dogodne terminy zjazdów - w soboty i niedziele oraz przyjazna i życzliwa atmosfera to tylko niektóre elementy nowej oferty Fundacji na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego, działającej przy Instytucie Dziennikarstwa UW.Akademia fotoreportażu obejmuje 85 godzin zajęć zarówno teoretycznych i praktycznych w terminie między październikiem 2009 roku a lutym 2010 roku.

Program zajęć realizowany jest w czasie comiesięcznych zjazdów oraz jednego trzydniowego pleneru i obejmuje dwa bloki:


A.Teoria, estetyka i historia fotoreportażu(Andrzej Zygmuntowicz)

1. Gatunki fotografii rzeczywistości - ilustracja, fotodokument, fotoreportaż, fotoesej.
2. Miejsca publikacji fotografii rzeczywistości - prasa, internet, album.
3. Estetyka współczesnego fotoreportażu a przekaz treści. Między biegłością warsztatową a plastycznym uwodzeniem widza. Od budowy pojedynczego kadru do narracji informacyjno - estetyczno - emocjonalnej w wielozdjęciowej wypowiedzi.
4. Role fotoreportażu informacja, urabianie odbiorcy, dzieło sztuki.
5. Rzeczywistość jako nieskończoność tematów - codzienność, oswajanie innego, wydarzenie, skandal i sensacja.
6. Zarys historii fotoreportażu. Od skromnych możliwości warsztatowych w XIX wieku, przez dominację fotoreportażu w prasie lat 40-70tych XX wieku, po powolne odchodzenie do pozaprasowej przestrzeni na koniec XX wieku i odnajdowanie się w nowej przestrzeni internetu.


B.Warsztat fotoreportera(Filip Ćwik, Maciej Jeziorek, Adam Lach, Piotr Małecki - członkowie Agencji NAPO i ich goście; fotoedycja Monika Bajkowska)

1. Współczesny, techniczny warsztat fotoreportera - aparat, obiektyw, komputer.
2. Praca nad reportażem. Wybór tematu, zbieranie wiadomości, znajdowanie kluczowych momentów i bohatera, wybór właściwych środków do budowy opowieści.
3. Specyfika pracy fotoreportera - w dzienniku ogólnopolskim, tygodniku społeczno-politycznym, agencji fotograficznej, jako wolny strzelec.
4. Fotoedycja - od pojedynczego obrazu do wielozdjęciowej opowieści.
5. Realizacja ćwiczeń i ich wszechstronna analiza.
Koszt warsztatów: 2 500 zł (przy zgłoszeniach do końca sierpnia 2009 roku), 3000 zł (przy zgłoszeniach po 1 września 2009 roku). Zgłoszenia przyjmowane są na wypełnionym formularzu zgłoszeniowym pod adresem e-mail: warsztaty@redakcjapdf.pl.

Konto bankowe: Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego 73 1160 2202 0000 0000 3601 7724.

Potwierdzenia wpłat proszę przesłać mailem na wyżej podany adres. Kurs odbędzie się w sali 51 Instytutu Dziennikarstwa UW (IV piętro, Warszawa, ul. Nowy Świat 69). Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymują certyfikat.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
12 Lip 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a zdjęcia Bartka Wierzbickiego, Grzegorza Tatara i Marcina Giby znalazły się w finałowej galerii.
1
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
1 Lip 2019
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Był nim Lewis Hine, a zdjęcia, które wykonał, po raz pierwszy uświadomiły problem opinii publicznej.
0
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
28 Cze 2019
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam surrealistyczną wizję Szanghaju. Goodwin lawiruje między fantazją a rzeczywistością, uwypuklając codzienne czynności Szanghajczyków, które kształtują kulturę i atmosferę miasta.
2
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
1