Rusza Akademia fotoreportażu

Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego w październiku rozpoczyna się pięciomiesięczne warsztaty fotoreportażu, pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, który wychował kilkunastu fotoreporterów młodego pokolenia. Wśród wykładowców znajdą się członkowie agencji Napo Images. Zapisy już się rozpoczęły.
Jak piszą organizatorzy - Profesjonalna kadra, atrakcyjny przystosowany do realiów rynkowych program, połączenie teorii i praktyki, intensywny tryb zajęć, dogodne terminy zjazdów - w soboty i niedziele oraz przyjazna i życzliwa atmosfera to tylko niektóre elementy nowej oferty Fundacji na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego, działającej przy Instytucie Dziennikarstwa UW.Akademia fotoreportażu obejmuje 85 godzin zajęć zarówno teoretycznych i praktycznych w terminie między październikiem 2009 roku a lutym 2010 roku.

Program zajęć realizowany jest w czasie comiesięcznych zjazdów oraz jednego trzydniowego pleneru i obejmuje dwa bloki:


A.Teoria, estetyka i historia fotoreportażu(Andrzej Zygmuntowicz)

1. Gatunki fotografii rzeczywistości - ilustracja, fotodokument, fotoreportaż, fotoesej.
2. Miejsca publikacji fotografii rzeczywistości - prasa, internet, album.
3. Estetyka współczesnego fotoreportażu a przekaz treści. Między biegłością warsztatową a plastycznym uwodzeniem widza. Od budowy pojedynczego kadru do narracji informacyjno - estetyczno - emocjonalnej w wielozdjęciowej wypowiedzi.
4. Role fotoreportażu informacja, urabianie odbiorcy, dzieło sztuki.
5. Rzeczywistość jako nieskończoność tematów - codzienność, oswajanie innego, wydarzenie, skandal i sensacja.
6. Zarys historii fotoreportażu. Od skromnych możliwości warsztatowych w XIX wieku, przez dominację fotoreportażu w prasie lat 40-70tych XX wieku, po powolne odchodzenie do pozaprasowej przestrzeni na koniec XX wieku i odnajdowanie się w nowej przestrzeni internetu.


B.Warsztat fotoreportera(Filip Ćwik, Maciej Jeziorek, Adam Lach, Piotr Małecki - członkowie Agencji NAPO i ich goście; fotoedycja Monika Bajkowska)

1. Współczesny, techniczny warsztat fotoreportera - aparat, obiektyw, komputer.
2. Praca nad reportażem. Wybór tematu, zbieranie wiadomości, znajdowanie kluczowych momentów i bohatera, wybór właściwych środków do budowy opowieści.
3. Specyfika pracy fotoreportera - w dzienniku ogólnopolskim, tygodniku społeczno-politycznym, agencji fotograficznej, jako wolny strzelec.
4. Fotoedycja - od pojedynczego obrazu do wielozdjęciowej opowieści.
5. Realizacja ćwiczeń i ich wszechstronna analiza.
Koszt warsztatów: 2 500 zł (przy zgłoszeniach do końca sierpnia 2009 roku), 3000 zł (przy zgłoszeniach po 1 września 2009 roku). Zgłoszenia przyjmowane są na wypełnionym formularzu zgłoszeniowym pod adresem e-mail: warsztaty@redakcjapdf.pl.

Konto bankowe: Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego 73 1160 2202 0000 0000 3601 7724.

Potwierdzenia wpłat proszę przesłać mailem na wyżej podany adres. Kurs odbędzie się w sali 51 Instytutu Dziennikarstwa UW (IV piętro, Warszawa, ul. Nowy Świat 69). Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymują certyfikat.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0