Rusza Akademia fotoreportażu

Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego w październiku rozpoczyna się pięciomiesięczne warsztaty fotoreportażu, pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, który wychował kilkunastu fotoreporterów młodego pokolenia. Wśród wykładowców znajdą się członkowie agencji Napo Images. Zapisy już się rozpoczęły.
Jak piszą organizatorzy - Profesjonalna kadra, atrakcyjny przystosowany do realiów rynkowych program, połączenie teorii i praktyki, intensywny tryb zajęć, dogodne terminy zjazdów - w soboty i niedziele oraz przyjazna i życzliwa atmosfera to tylko niektóre elementy nowej oferty Fundacji na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego, działającej przy Instytucie Dziennikarstwa UW.Akademia fotoreportażu obejmuje 85 godzin zajęć zarówno teoretycznych i praktycznych w terminie między październikiem 2009 roku a lutym 2010 roku.

Program zajęć realizowany jest w czasie comiesięcznych zjazdów oraz jednego trzydniowego pleneru i obejmuje dwa bloki:


A.Teoria, estetyka i historia fotoreportażu(Andrzej Zygmuntowicz)

1. Gatunki fotografii rzeczywistości - ilustracja, fotodokument, fotoreportaż, fotoesej.
2. Miejsca publikacji fotografii rzeczywistości - prasa, internet, album.
3. Estetyka współczesnego fotoreportażu a przekaz treści. Między biegłością warsztatową a plastycznym uwodzeniem widza. Od budowy pojedynczego kadru do narracji informacyjno - estetyczno - emocjonalnej w wielozdjęciowej wypowiedzi.
4. Role fotoreportażu informacja, urabianie odbiorcy, dzieło sztuki.
5. Rzeczywistość jako nieskończoność tematów - codzienność, oswajanie innego, wydarzenie, skandal i sensacja.
6. Zarys historii fotoreportażu. Od skromnych możliwości warsztatowych w XIX wieku, przez dominację fotoreportażu w prasie lat 40-70tych XX wieku, po powolne odchodzenie do pozaprasowej przestrzeni na koniec XX wieku i odnajdowanie się w nowej przestrzeni internetu.


B.Warsztat fotoreportera(Filip Ćwik, Maciej Jeziorek, Adam Lach, Piotr Małecki - członkowie Agencji NAPO i ich goście; fotoedycja Monika Bajkowska)

1. Współczesny, techniczny warsztat fotoreportera - aparat, obiektyw, komputer.
2. Praca nad reportażem. Wybór tematu, zbieranie wiadomości, znajdowanie kluczowych momentów i bohatera, wybór właściwych środków do budowy opowieści.
3. Specyfika pracy fotoreportera - w dzienniku ogólnopolskim, tygodniku społeczno-politycznym, agencji fotograficznej, jako wolny strzelec.
4. Fotoedycja - od pojedynczego obrazu do wielozdjęciowej opowieści.
5. Realizacja ćwiczeń i ich wszechstronna analiza.
Koszt warsztatów: 2 500 zł (przy zgłoszeniach do końca sierpnia 2009 roku), 3000 zł (przy zgłoszeniach po 1 września 2009 roku). Zgłoszenia przyjmowane są na wypełnionym formularzu zgłoszeniowym pod adresem e-mail: warsztaty@redakcjapdf.pl.

Konto bankowe: Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego 73 1160 2202 0000 0000 3601 7724.

Potwierdzenia wpłat proszę przesłać mailem na wyżej podany adres. Kurs odbędzie się w sali 51 Instytutu Dziennikarstwa UW (IV piętro, Warszawa, ul. Nowy Świat 69). Po zakończeniu warsztatów uczestnicy otrzymują certyfikat.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
2
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0