"Historia pisana światłem" - warsztaty w Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor: Marta Sinior

15 Kwiecień 2008
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższy weekend, 19 i 20 kwietnia 2008 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędą się warsztaty "Historia pisana światłem" w ramach cyklu "Warszawa - twarze miasta". Warsztaty poprowadzi dwójka cenionych polskich fotografiów: dr hab. Marian Schmidt, dyrektor Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz Tadeusz Rolke, wybitny fotograf i uczestnik Powstania Warszawskiego.

To już drugie warsztaty organizowane w Muzeum Powstania Warszawskiego z cyklu "Warszawa - twarze miasta". Pierwsze zajęcia odbyły się na początku kwietnia pod okiem dr Zbigniewa Tomaszczuka. Prowadzącymi drugie warsztaty będzie dwójka wyjątkowych twórców, o których więcej poniżej.

Tadeusz Rolke fotografować zaczął podczas II wojny światowej, a zawodowo w latach 50. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej karierze podejmował różne tematy. Z jednej strony dokumentował zwykłe, codzienne życie prowincji, z drugiej rejestrował życie artystyczne i intelektualne stolicy. Fotografował modę, i jednocześnie zajmował się reportażem zaangażowanym społecznie (fotografował m. in. warunki życia Cyganów w podwarszawskich miejscowościach). Doskonały warsztat łączył z humanistycznym podejściem do realizowanych przez siebie tematów. Wspólnym mianownikiem jego szerokich zainteresowań jest człowiek i jego otoczenie. Fotografie publikował w prestiżowych tygodnikach: "Świat" i "Stolica" oraz w miesięczniku "Polska", natomiast modę fotografował dla Przekroju. Od 1970 roku przebywał na emigracji w Niemczech. W tym czasie był fotografem międzynarodowych festiwali fotograficznych we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Jego prace znalazły się na łamach "Sterna", "Die Zeit", "Der Spiegel" i "Art". Do Polski wrócił w latach 80. i nawiązał współpracę m.in. z "Gazetą Wyborczą" i tygodnikiem "Wprost".

Obecnie Tadeusz Rolke przygotowuje kilka nowych cykli tematycznych, z których powstaną zarówno wystawy jak i odrębne publikacje o charakterze autorskich albumów.

dr hab. Marian Schmidt dzieciństwo spędził w Wenezueli. Po maturze wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat z matematyki. Nie kontynuował jednak kariery naukowej, zainteresował się fotografią i filmem. W 1975 roku wrócił do Polski. Pracował jako asystent reżysera przy filmach fabularnych, podróżował także po kraju, fotografując życie codzienne oraz ważne wydarzenia społeczno-polityczne. Od 1978 do 1980 roku pracował dla nowojorskiej agencji fotograficznej "Black Star" jako fotograf przemysłowy w rejonie Zatoki Perskiej. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. W czasie pobytu we Francji uczył się fenomenologii muzyki u dyrygenta Sergiu Celibidache.

Na swoim koncie ma ponad czterdzieści prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, a także w rodzinnym Żyrardowie.

Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz członkiem agencji fotograficznej Rapho w Paryżu. Wykładał także na Wydziale Fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.

"Historia pisana światłem" podstawy fotografii - dwudniowy warsztat dla studentów i osób zainteresowanych fotografią

Zakres tematyczny:

1. Podstawy kompozycji. Problem treści w fotografii. Wrażliwość na światło i atmosferę. Człowiek w przestrzeni. Zharmonizowanie różnych elementów obrazu: kompozycyjnich i treściowych. Różnice między fotografią ekspresyjną a ilustracyjną. Dynamiczne i statyczne sytuacje. Podejście do ludzi, których się fotografuje.

2. Przykłady z historii fotografii.

3. Wstępny wybór i omówienie fotografii ze zbiorów MPW.

4. Gościnne spotkanie ze słynnym fotografem Tadeuszem Rolke jako świadkiem Powstania Warszawskiego.

Harmonogram warsztatu:

19-20 kwietnia, sobota i niedziela

  • 10.00 - 13.00 (z przerwą 10 minutową)
  • 13.00 - 14.00 - przerwa obiadowa
  • 14.00 - 17.00 (z przerwą 10 minutową)
  • 17.00-17.45 zwiedzanie Muzeum wraz z przewodnikiem - "opowiadanie fotografiami o Powstaniu Warszawskim"

Miejsce: Czytelnia Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul.Grzybowskiej 79. (wejście od ekspozycji)

Koszt warsztatów: 40 zł (w cenie: wstęp do Muzeum, uczestnictwo w warsztatach, obiad)

UWAGA: Udział w warsztatach jest możliwy po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, który należy przesłać na adres fotowarszawiak@1944.pl do 17 kwietnia, do godziny 12.00.

Tutaj znajdziesz formularz zgłoszeniowy.

Po warsztatach, uczestnicy będą mieli jeszcze tydzień na indywidualną pracę w domu, w wyniku której przyślą drogą elektroniczną maksymalnie 10 wybranych przez siebie zdjęć wraz z uzasadnieniem wyboru oraz komentarzami. Dostarczenie tego materiału będzie warunkiem uzyskania certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w warsztatach.

Partnerem warsztatów jest Warszawska Szkoła Fotografii.

Patronem warsztatów jest magazyn fotopolis.pl.

Polecamy.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły