Spotkanie z autorem książki "Fotograf" Wojciechem Bruszewskim

Autor: Marta Sinior

26 Luty 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Wojciech Bruszewski - fotograf i pionier polskiej sztuki wideo, napisał interesującą książkę. O najnowszej publikacji Bruszewskiego zatytułowanej "Fotograf" będzie można porozmawiać z autorem podczas spotkania w czwartek, 28 lutego o godzinie 19.00 w Studio BWA we Wrocławiu. W trakcie spotkania zostanie pokazany film "Exhibicja", który jest autorskim przeglądem prac artysty.

Wojciech Bruszewski z wykształcenia jest filmowcem i fotografikiem. Ukończył studia na wydziałach operatorskim i reżyserii filmu łódzkiej Szkoły Filmowej. Wykładał w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a obecnie w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Jest profesorem sztuk plastycznych. Jako artysta jest związany ze sztuką awangardową. Jako filmowiec i videomaker brał udział w prestiżowych wystawach artystycznych, takich jak "Documenta 6" i "Documenta 8" w Kassel, czy Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu. W roku 1980 Bruszewski został stypendystą DAAD w Berlinie Zachodnim, tym samym dołączając do listy elity artystycznej świata (pierwszym polskim stypendystą DAAD (Stypendium Forda) był Witold Gombrowicz).

Więcej o artyście można dowiedzieć się z autorskiej strony: www.voytek.pl/

okładka książki Wojciecha Bruszewskiego

"Fotograf" to postmodernistyczny obraz życia artysty awangardowego w Polsce Ludowej. Tłem jest historia fotografii, która udziela życiu symboli i przy okazji sama się ożywia. To co prawdziwe staje się symboliczne, a to co symboliczne zamienia się w prawdę.

Na tym polega obłąkańcza przewrotność tej książki, która igra z prawdą faktu na rzecz prawdy symbolicznej. I temu zabiegowi podporządkowane jest wszystko:
tok opowieści, gwałt na języku, zasada opisu, szarpanie treści.
Autor w sposób zaskakująco perfekcyjny zmusza narzędzia literackie do tańca pomiędzy dwoma prawdami. W efekcie przebija się przez zasłonę literatury, przechytrza banał faktu i zagląda egzystencji w "majtki".
- Maria Anna Potocka, dyrektor Bunkra Sztuki w Krakowie.

Termin spotkania: 28 luty 2008 godzina 19

BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej
ul. Wita Stwosza 32
PL 50-149 Wrocław
tel. 071/790-25-82

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły