Leszek Szurkowski o Nikonie D3

Autor: Michal Grzegorczyk

14 Grudzień 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Publikujemy kolejny artykuł z cyklu opinii zawodowych fotografów o Nikonie D3. Dziś refleksje Leszka Szurkowskiego. Tradycyjnie tekst ilustrujemy fotografiami wykonanymi Nikonem D3 oraz udostępniamy do pobrania zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Opinia Leszka Szurkowskiego o Nikonie D3:

Od 25 lat fotografuję aparatami Nikona. Zajmuję się rożnymi rodzajami fotografii: fotografią studyjną do celów reklamowych, fotografią natury, architektury, fotografią podróżniczą etc. Ze względu na różnorodność tematów i czasami ekstremalne warunki fotografowania potrzebuję niezawodnego sprzętu i najlepszej optyki. Dotychczas fotografowałem Nikonami FM, FE, F4s, FM2, F5, F100, D70, D200, D2x. W wielu sytuacjach używałem również Coolpixów 8700, 8800, 8400 a teraz P5100.

Dla mnie najważniejszą zaletą D3 jest rewelacyjna jakość obrazu przy wyższych czułościach oraz dokładne oddanie kolorów w dowolnych warunkach. Widać tutaj zalety pełnej klatki i nowego procesora. Jeżeli do tego dołożymy szybkość pracy, nowy 51 polowy system autofokusa, duży 3 calowy ekran wysokiej rozdzielczości, to mamy w ręku prawdziwie profesjonalny i niezawodny aparat nie tylko reporterski.

Ergonomia

Jak zawsze znakomicie zaprojektowany korpus (Giugiaro!). Jedyna uwaga to trochę "oporne" działanie "joystick'a" i niewygodne umiejscowienie przy fotografowaniu z okiem przy wizjerze (w porównaniu do D300).

Intuicyjność obsługi

Dla posiadaczy poprzednich modeli przesiadka bez problemów.

Osobiście wolę skoncentrowanie nastawiania balansu bieli, czułości i formatu zapisu w jednym miejscu (im prościej, tym lepiej) tak jak w D200/D300.

Czułość ISO

Nareszcie mogę bez straty jakości zdjęcia pracować w trudnych warunkach bez statywu. Operowanie czułościami pomiędzy 800-3200 pozwala na bezpośrednie osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów w publikacjach wysokiej jakości do formatu A3.

Szybkość

Nowy system autofokusa w połączeniu ze śledzeniem obiektu 3D i 9-11 klatkami na sekundę i oraz buforem pozwala na swobodne fotografowanie obiektów w ruchu.

Bezpieczeństwo

Podwójne gniazdo na karty pamięci CF w dowolnej konfiguracji umożliwia np. zapis plików w dwóch miejscach jednocześnie. Mamy pełną gwarancję, że nie stracimy cennych ujęć.

Studio

D3 w pracy w studio, przy niskich czułościach i świetle lamp błyskowych spisuje się doskonale. Możliwość płynnego i precyzyjnego nastawienia balansu bieli oraz parametrów kontrastu, nasycenia i ostrości (Przetwarzanie obrazu) daje pełną techniczną i kreatywną swobodę. W niektórych sytuacjach brakuje większej ilości pikseli, ale 12MP Nikona można spokojnie porównać do 18MP innych producentów. Pamiętajmy że jest to w założeniach aparat reporterski. Mam nadzieję ze Nikon nie poprzestanie na tym i wkrótce wprowadzi model dla fotografów studyjnych. D3 w połączeniu z nowymi obiektywami z powłokami nanokrystalicznymi dostosowanymi do pracy z matrycą 24x36mm to nowa jakość w tej dziedzinie. Nawet przy przysłonie 2.8 mamy znakomitą ostrość w narożnikach obrazu.

Kolor

Doskonale oddanie tonacji skóry i subtelnych kolorów, wypracowane przejścia tonalne, nawet w warunkach brzegowych. Wyraźny postęp w stosunku do poprzedników (pełna klatka, większy piksel)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły